Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Ayva, Ayva Çekirdeği, Ayva Yaprağı Nasıl Kullanılmalı
ayva
ayva

Ayva, Ayva Çekirdeği, Ayva Yaprağı Nasıl Kullanılmalı

tüketimi maalesef ülkemizde oldukça azdır. Bundan dolayı insanımız ayvanın faydalarının ve kullanım alanlarının pek bilincinde bile değil. Şimdi sizlere ayvanın ne kadar yararlı bir meyve olduğu konusunu anlatacağım.
Ayva, çocukların sağlığını korumasına destek vererek, büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırır. Çoğu hastalığa şifa olan ayva, akciğer, boğaz, mide, göz, kalp, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde şifa vericidir. Cilde ve tırnaklara zindelik, parlaklık verir daha sağlıklı bir hale getirir. Prof.Dr. ’nun da ayva ile ilgili birçok bitkisel kürü bulunmaktadır. Hocamıza ait makaleleri aratarak bulabilirsiniz.

ve Tedavisinde de Ayva Kullanabilirsiniz;

Ayva Grip ve nezlede de iyileşmeyi hızlandırıcı olarak kullanılabilir. Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de oldukça faydalıdır. Meyvesi ya da meyvesinden hazırlanan şurup ve kompostonun ishale iyi geldiği bilinmektedir. Vücudun enerjisini artırarak, zinde tutmaya destek olarak bitkinlik ve bitkinlikten korur. Kandaki kötü kolesterolü düşürür bu sayede de damar sertliğinden korur. Ayva hoşafı ağızdaki yaraların iyileşmesine hızlandırıcı etki yapar. Tereyağında pişireceğiniz ayva, balgam söktürücü, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi gelmektedir.

AYVA ÇİÇEĞİ VE AYVANIN KABUKLARI DA ÇOK YARARLIDIR

Ayvanın çiçeği kaynatılıp içildiğinde anne sütünü artırıcı etki yapar, kalbi kuvvetlendirir ve aynı zamanda baş ağrısına da iyi gelir. Kabuklarının kaynatılıp içilmesi,(tabii ki içilecek ısıya geldikten sonra) idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır. Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ya da yapraklarının kaynatılıp suyu ile gargara yapılabilir.

Çekirdekleri Antipseptik Özellikde.

Dudak çatlamalarını önlemek ya da iyileştirmek için de ayva çekirdeklerinin kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması gerekiyor. Yaprakları çay şeklinde demlenip içildiğinde sakinleştirir ve uykusuzluğa iyi gelir. İçerdiği şekerin düşük olması sebebiyle şeker hastaları tarafınca da yenilebilen bir meyve olan ayva; hem meyvesi, hem yaprağı, çiçek hatta tohumları ile oldukça faydalıdır.

  • Çocuklarda sağlığı korur, gelişme ve gelişmeyi hızlandırır.
  • Hazımsızlığı önler.
  • Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sıhhatli hale getirir.
  • Kalp ve damar hastalıklarından korur.
  • Damar sertliğinden korur.
  • Tereyağında pişirilen meyve balgamı söker.
  • Çiçeği kaynatılıp içildiğinde anne sütünü artırır.
  • Çekirdekleri dudak çatlamalarını önlemek ve iyileştirme de kullanılır.
  • Sakinleştiricidir, uykusuzluğa iyi gelir

Ççekirdeği, yaprakları ve diğer elemanlarının doğru şekilde kullanılması gerekiyor. Aksi durumda şifa verici etkisini göremeyebilirsiniz. Yukarıda bahsedilen demleme türlerinden hangisi size uygunsa onu denemelisiniz.

hakan Hakkında

Son 20 yıla yakındır internet aleminde web expert olarak bulunuyorum ama hiç bir web sitesinin peşinde değilim. Peşinde olduğum şey bir ütoypa ve onu burada bulamayacağımı biliyorum. Ama sağlıklı bilgileri doğru yere ulaştırabilirim...

İlginizi Çekebilir

hardal

Hardal Tohumu ve Hardal Yağının Yararları ve Zararları

Hardal Tohumunun Yararları Günümüzde bilhassa yemeklerin içinde kullanılan hardal tohumu, pek çok sıhhat problemine şifa …

Bir Cevap Yazın