Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Bu bitki ile Regl dönemindeki fazla kanamadan hatta hemoroidden kurtulabilirsiniz
coban-cantasi-2
coban-cantasi-2

Bu bitki ile Regl dönemindeki fazla kanamadan hatta hemoroidden kurtulabilirsiniz

yöntemleri kadim dönemlerden günümüze başarılı sonuçlar vermektedir. Modern tıp insan sağlığı için gerekli testleri yapmadan, ürünlerin kullanılmaması için uğraşıyor olsa da hem tarihimizde hem de günümüzde yetkin kişilerin eserleri ve tecrübeleri ile alternatif tıp yöntemleri de çok başarılı sonuçlar vermeye devam ediyor. Gün geçmiyor ki bir tecrübeden yola çıkarak insanların kendilerine çok iyi geldiği bir bitki adı duymuyor olalım.

İşte sizler için araştırdığımız bir bitki (çobançantası) ile hem döneminde gereğinden fazla kanaması olan bayanların hemde her iki cins içinde yüksek görülme oranında olan hemoroid için bir alternatif tıp yöntemi:

Çobançantası (purse shepherd)

Çobanların çantısına benzer üçgen şekilli bir yapıda olması nedeniyle çobançantası denilen bitkimiz. İngilizce de “purse shepherd”; olarak anılır. (purse: çanta, shepherd: çoban anlamına gelir). Bir yıl içerisinde 6-7 kez tohumlanıp bu bitkileri döken çobançantası bu hızlı üreme özelliğinden dolayı araştırma amaçlı deneylerde de kullanılmaya başlanmıştır. Ocak ayından aralık ayına kadar çiçeklenip tohum döker. Kışın sert olmayan

Çobançantası denilmesinin nedeni kapsülünün üçgen şeklinde olup çobanların çantasına benzemesinden kaynaklanır. İngilizcesi “purse shepherd”; purse: çanta, shepherd: çoban anlamına gelir. Bir yıl içerisinde 6-7 defa tohum döker, bu da onun ne kadar hızlı üreyebildiğini gösterir. Bu özelliğinden dolayı araştırma amaçlı deneyler yapılabilir. Çobançantası ocak ayından aralık ayına kadar çiçek açar ve tohum döker. Çoban çantası, kışın sert geçmediği bölgelerde yetişir, dört mevsim tohumlarını açıp döker. Çiçekleri hermafrodit olduğu için hem erkek hem de dişi organları içerdiğinden kendini dölleyebilmektedir.

Kuşlar tohumlarıyla çok ilgilenirler. Çok besleyicidir. Bitkinin tohumları durgun suya atıldığında sivrisinekleri çekerler, yapışkan oldukları için sinekler yapışıp kalırlar ve ölürler. Doğal ortamlarda çadırda vs. kalırken bu bilgi de işinize yarayabilir.  Topraktaki tohumları sinek larvaları için zehirlidir. Proteazlar içerdiği için larvaların yapısını dejenere ederek yok edilmelerini sağlar. Yarım kilogram çobançantası tohumu 10 milyon sivrisinek larvasını yok edebilir. Bazıları bu özelliğinden dolayı ona etobur diyor.

Çiçeklenmeden önce taze yaprakları salatalarda tere veya lahana yerine kullanılabilir. C vitamini eksikliğinden kaynaklanan iskorbütle mücadele etmek için kullanılır. Çobançantasının 100 gram taze yeşil yaprağı, 300 mg’dan fazla C vitamini içerir. Çiçekleri ve tohumları çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Tohumlarının hafif ve baharatlı tadından dolayı çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılabilir. Tohumlarının% 35’i yağdır. Yemeklik yağ ekstraksiyonla elde edilir. Kökü, veya kurutulmuş zencefil yerine kullanılır. Çok amaçlı kullanılabilen çoban çantasının tohumları yemeklik yağ veya baharat olarak kullanılırken kökleri, yaprakları ve çiçekleri de yenilebilmektedir.

Bu harika bitki çobançantası bununla beraber , fosfor, kalsiyum ve potasyum deposudur. B grubu vitaminleri de yeterli düzeyde içerir.

Aşağıda bazı ve minarel oranları mg /100 g olarak verilmiştir.

  • Demir 41
  • Fosfor 729
  • Potasyum 3 939
  • Kalsiyum 1 763
  • Vit-B1 (tiamin) 2,12
  • Niacin 3,4
  • Vit-B2 (riboflavin) 1,44

Regl Döneminde Kullanım ve Etki Açıklamaları

Miyom nedeniyle sık aralıklı kanaması olan kadınlar genellikle ya miyom çıkarmak ya da uterusu tamamen çıkarmak için olmak zorunda kalabiliyor. Normalden çok fazla ara kanama oluyorsa, kolayca anemi (kansızlık) gelişebiliyor.

Çobançantası bitkisinde bulunan bursik (ferulik) asit, kanamayı önlemede en önemli faktördür. Sülfanilik asit, esas olarak miyomlara bağlı kanamayı önlemek için kullanılır. Kullananlar adet dönemlerini mens (ağır kanama) şekilde geçirenler bu bitkinin nasıl bir deva olduğunu iyi bilirler. Bitkinin aktarlardan temin edilerek çay olarak tüketilmesi tavsiye edilir. İlk kullanımdan itibaren farkı hissetmeye başlayacaksınız.

Rubitol olarak da adlandırılan adonitol, hücre zarı stabilitesi açısından çok güçlüdür. Pek çok kişinin soğuktan olumsuz etkilendiğini ve aynı zamanda soğuk nedeniyle oluşan deri hassasiyeti (periferik nöropatiye) veya soğuğa duyarlı kişiler için de iyi bir çözüm. Bitkinin hemen hemen her yerinde bulunan tiyosiyanik (thiocyanic) asit ve içeriğinde bulunan medyatorik  (ramnozun) etken maddesi (N,N,N-Trimethyl-N-(2-hydroxyethyl) ve  saponin göz ardı edilmemelidir.

Adonitol, diğer adıyla rubitol hücre membranının stabilitesinde çok güçlüdür. Soğuktan olumsuz etkilenen çok insan tanıdım, soğuğa karşı deri hassasiyeti olanlar veya soğuğa bağlı olarak gelişen periferik-nöropati ağrılarına karşı da iyi bir çözümdür. Bitkinin hemen hemen her bölümünde bulunan thiocyanic asit’in etkisini ve medyatorik olarak da yine içeriğinde bulunan bursine (N,N,N-Trimethyl-N-(2-hydroxyethyl) ve diosmin etken maddeleri göz ardı edilmemelidir.

Hemoroid (basur) Şikayetlerinde:

Çobançantası (Capsella bursa-pastoris), hemoroid semptomlarını önleyebilen, incelediğim tüm bitkiler arasında en etkili olanıdır. Günde bir kez çay olarak içmek yeterlidir. Protokatekuik asidin büyük bir etkisi olmasına rağmen, monoaril asitler tek başına kullanıldığında sonuç almak imkansızdır. En önemli nokta, doğru tip Çobançantası bitkisini kullanmaktır. Bu anlamda Rubella tipinin etkisi ihmal edilebilir düzeydedir. Doğru tip ise bursa-pastoris‘dir.

Çobanınçantasında hem vazokonstriktör hem de vazodilatör etkileri olsa da vazokonstriktör  etkisi baskındır. Bu özelliği ana özelliği olduğu için hemoroid üzerindeki etkisi daha belirgindir. Burada Capsella bursa-pastoris bitkisi (çoban çantası) sopin ve inositol gibi metabolitler içerdiği için benzersizdir. Hemoroidler için, birincil aktif metabolitleri ve ikincil metabolitleri bir çobançantasında bir araya getirip karışımı hazırlama ve kullanma yöntemi bir çözüm değildir. Dolayısıyla bu metabolitlerin yanı sıra bitkilerde bulunan mineraller, vitaminler ve diğer yardımcı etken maddelerin de işlevleri olduğunu da unutmamak lazım.

 

Aynı bitkiden bilimsel olarak hazırlanmış doğal etken maddelerden oluşan bir karışım bitkinin doğal haliyle kullanılmasının yerine geçmiyor. Biz buna “yaradılışın kurallarına bağlı kalmak” koşulu diyoruz.

Hamilelik ya da Hamile Kalma Dönemleri

Hamile veya hamile kalmak isteyen kadınlara çobançantası bitkisini kullanmamalarını tavsiye ederim. Fetüse giden kan akışını azalttığı için özellikle rahime giden kan akışını azalttığından  ilk 3-4 ayda düşük yapma riskini artırır ve rahmin kasılmasını tetikler. Bitkimiz, Çin’de 250 bitki arasında anti-fertil sıralamasında yedinci sırada yer alıyor. Bu sıralamaya göre hamile kalmayı zorlaştırmada çok etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde uzak doğu ülkelerinde Çin, Hindistan ve Siri Lanka’da doğumu kolaylaştırmak amacıyla doğumu yakın kişilere çobançantası çayı verilir. Rahim kasılmalarını artırıcı ve hızlandırıcı (uterin contracting) özelliği olduğu klinik deneyler ile de kanıtlanmıştır.

Sık sık burun kanaması şikâyeti olanlar, çobançantası çayını tercih edebilirler. Yüksek tansiyona bağlı burun kanaması söz konusu ise çobançantası bitkisi kullanılmamalıdır.

“Hipotiroit hastalığı olanların da çobançantası bitkisinden uzak durmaları önerilir.”

Birçok ülkede bitkisel tedavi uzmanları mide, akciğer, rahim, mesane ve böbrek kanamalarına karşı kurutulmuş çobançantası çayı önermektedirler. İçeriğinde bulunan fumarik asitten dolayı, kanserli tümörlerine karşı çobançantası çayı önerilmektedir.

Bu sitede yer alan bilgiler, fotoğraflar ve yazılar kaynak gösterilerek dahi yayınlanamaz. Aksi halde yasal yollara başvurulacaktır. © 2016. Tüm Hakları Saklıdır, Kopyalanamaz.

Hukuki yükümlülük bildirimi: Burada yer alan bilgiler genelde alternatif tıp kitaplarından ve tarihimizde yer alan bazı üstatlarından eserlerinden yola çıkılarak, tecrübelerle oluşturulmuş bilgilerdir. Lütfen unutmayın doktorunuzun tavsiyesi önceliklidir.

Çoban Çantası Bitkisi konusu ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Havuç Yağı ile Cilt ve Saçınızda ki Sorunlara Elveda

Özellikle Saç ve Cilt Bakımı İçin Mucize Olan HAVUÇ YAĞI nasıl kullanılır, faydaları nelerdir? Havuç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir