Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Erkeklere Özel Çakşır Otu
çakşır otu

Erkeklere Özel Çakşır Otu

ÇAKŞIR OTU ( latince: Ferula)

Sarı renkte çiçekler açan çakşır otu, cinsel gücü ve isteği artırıcı hususi durumunun yanı sıra sperm sayısını da yükseltiyor. Çok yıllık otsu bir bitki türüdür.

Çakşır otu ile ilgili efsaneleşmiş iddialar; ikiz doğurttuğu, cinsel gücü arttırdığı ve sperm sayısını arttırdığı şeklinde sıralanabilir. Bu iddiaların oldukça efsanevi bir özelliği olsa bile yüz senelerdir kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Efsanelerin halk tarafınca iyice biliniyor olmasına karşın ve çobanların buna yakinen inanıyor olmalarına rağmen bilim adamları çakşır otu ile ilgili yapmış olduğu araştırmalarda bu iddiaları doğrulayan, teyit eden kafi oranda sonuçlara ulaşamıyorlar. Bunun sebebi Çakşır otunun Anadolu’da oldukça fazla çeşidinin yetişmesi.

Otsu bir bitki olan çakşırın yararları saymakla bitmiyor. İçerisin de reçine, nişasta, alkaloit, saponin, tanen ve uçucu yağ bulunan çakşır otu etkili bir afrodizyak. Bu nebat, cinsel gücü ve isteği arttırıcı özelliklerinden dolayı cinsel isteksizlik tedavisi için yararlı olabilir. Hem de sperm sayısını ve hareketliliğini de arttırıcı etkilere haiz (keçiboynuzu gibi). Bu özelliklerinden dolayı bilhassa erkeklerin çakşır otunu kullanmaları tavsiye ediliyor. Toz halinde bal ile macun yapılarak tüketildiği gibi şu şekilde de; çakşır otu kökünden hazırlanan çay olarak da içilebilir. Marifetli çakşır otunun yarar sağlamış olduğu öteki rahatsızlıklardan bazıları ise şu şekilde:

  • Oldukça hususi içeriğiyle afrodizyak tesir gösteren çakşır otu, erkeklerde sprem sayısını ve hareketliliğini artırıp, bebek yolunu da açıyor.
  • Kasları kuvvetlendirir aynı zamanda kas ağrılarını gidermeye destek sağlar.
  • Sinirleri rahatlatır.
  • Astım ve bronşite iyi gelir.
  • Direnç ve zindelik verir.

Biraz Daha Ayrıntı

Çakşır otu Latince ismiyle Ferula olarak bilinir. Bu bitkiden elde edilmiş bazı glikozitler ve bazı etken madde bileşenleri ilaç ham maddesi olarak dünyanın bir oldukça ülkesinde üretilmektedir. İlaç olarak eczanelerde satılmaktadır. Direnç amaçlı kullanılan bu nebat aslına bakarsak halk tarafından da biliniyor. Yalnız halk kullanmıyor hayvanlar için de oldukça iyi bir gıda deposudur.

Çakşır otunun köklerinde bulunan salgılar bu bitkiyi yararlı kılan ana enzimlerdir. Bu nebat oldukça kıymetli bir nebat olup hem besin yem sanayisinde hem de ilaç sanayisinde kullanılabilecek ve bu bölgeye iktisat, getiri sağlayabilecek bir bitkidir.

ÇAKŞIR TÜRLERİ

Kahkül
çakşır otu
çakşır otu

Çakşır türlerinden birisi olan Kahkül’ ü öteki türlerinden ayıran özelliği çiçeklerinin sarı ve tohumlarının ise daha minik olmasıdır. Tadı öteki türlere göre daha tatlıdır. Kuzular bu cins çakşırı daha oldukça seviyor. Bu bitkiyi yiyen hayvanların idrarında renk değişimi ve kanamalar olmaz. Kahkül öteki türlerinden ayırt eden öteki bir özelliği yapraklarını koparttığımız süre içinden sarı bir sütün akmasıdır.

Helizdağlı

Çakşır türlerinden birisi olan helizdağlının tohumları oldukça büyük olur. İçerisinden beyaz bir süt akar. Bu süt hayvanların ayaklarında oluşan kurtları, yaraları temizlemek için bölgeye uygulanır ve bu tedavide kullanır. Helizdağlını öbürlerinden ayıran en büyük özelliği yapraklarını koparttığımız süre içinden akan beyaz süttür. Bu süt zehirlidir harici olarak kullanıldığında hayvanların yaralarındaki kurtları döker. Hayvanların bu bitkiyi tüketmesi durumunda idrar yollarında sebebiyet verir ve idrar kırmızıya dönüşür.

Çakşır Otu Nasıl Kullanılmalı ?

Dahi iyi bir netice için bir litfe kaynar suya üç dört yemek kaşığı kadar Çakşır otu atılıp, iki saat demlenmeye bırakılır. Demlenen çayın gün içinde tüketilmesi tavsiye edilir. Tatlandırmak için bal ve limon kullanılabilir.

Çakşır otu Anadolu halkının senelerce bilmiş olduğu oldukça köklü bir geçmişe haiz bir nebat türüdür. Latince adı Ferula olan bu bitkinin halk içinde ki kullanımı oldukça geniştir. Bazı etken hammadde içinde ne olduğu yardımıyla çoğu ilacın hammaddesi olarak da kullanılmaktadır. Bitkinin insanoğlu için kullanılmasının yanı sıra hayvanlar için de oldukça mühim bir gıda deposudur.

Çakşır kökü tozu ya da UNU için kullanım tavsiyeleri

Hastalıkta belli şekillerde kullanılmaktadır. Kullanım alanları oldukça geniş olamamakla beraber hazırlanış usulleri şunlardır;

Çakşır otu günde bir kez kullanılmak suretiyle, Çakşır otu tozu bal ile karıştırılarak macun haline getirilerek tüketilebilir.

Çakşır Otunun Zararları

Çakşır otunun malum oldukça fazla yan tesiri ve ziyanı olmamakla beraber bazı zararları mevcuttur.

  • Yanlış oranda Çakşır otu kullanılması, sinirlerin gerilmesine doğal olarak da asabi olmaya sebep olmaktadır.
  • Çaksır otunun oldukça fazla kullanılması sebebiyle depresyon emareleri de görülmüştür.

Çakşır otunun piyasa da satılan öğütülmüş türleri var lütfen bunları alırken güvenilir mümkünse tanıdığınız  bir aktarı tercih edin, içerisine başka tür bitkiler karıştırabiliyorlar ve bu da sağlığınızı ciddi anlamda tehlikeye sokabilir.

Unutmayın, herhangi bir rahatsızlığınız olduğunda önce bir uzman tavsiyesine başvurun. Sağlıklı günler.

hakan Hakkında

Son 20 yıla yakındır internet aleminde web expert olarak bulunuyorum ama hiç bir web sitesinin peşinde değilim. Peşinde olduğum şey bir ütoypa ve onu burada bulamayacağımı biliyorum. Ama sağlıklı bilgileri doğru yere ulaştırabilirim...

İlginizi Çekebilir

ayva

Ayva, Ayva Çekirdeği, Ayva Yaprağı Nasıl Kullanılmalı

Ayva tüketimi maalesef ülkemizde oldukça azdır. Bundan dolayı insanımız ayvanın faydalarının ve kullanım alanlarının pek bilincinde bile değil. …

Bir Cevap Yazın