Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Ginkgo Biloba Nedir Faydaları?

Ginkgo Biloba Nedir Faydaları?

bitkisini  (bazı kaynaklarda ginklo olarak da geçiyor, dilimizde Mabet ağacı olarak da kullanılıyor) ilk duyduğumda, annem babam bir araba kazası geçirmiş ve doktorun yazdığı bir ilaçta bu ağacın yapraklarından elde edilen bir ilaç olduğu yazıyordu. Faydaları say say bitirilememiş, prospektüste. Bende merak ederek internet üzerinden biraz araştırma yaparak ağaç hakkında bayağı bir bilgi toplamıştım o sıralar, bundan 15 sene kadar önceydi bu. Hatta Türkiye de bu ağaçtan sayılı adette olduğunu ve kayıt altına alınanların da iki elimizin parmaklarını geçmediği görünce biraz üzülmüştüm.  Neyse buralara girince çok fazla uzatıyorum, hakkınızı helal edin  diyip özelliklerine geçelim.

Ginkgo Biloba ağacı Çin kökenli ve yaklaşık 150-200 milyon yıl öncesine dayanan bir geçmişi var. Ağaçları toprağı pek ayrıt etmiyor ama 4 mevsim güneş isteyen cinsten. Ağaçlar 30 metreye kadar büyüyebiliyor. Kirlilik ve patojenlere (mikrobik bakteriler) karşı çok dirençli bir ağaç Ginkgo Biloba. Bu özellikleri nedeniyle çok az sayıda zararlı parazit böcek Ginkglo Biloba bitkisinde ev kuruyor. Bu nedenlerle de şehir yaşamına çok iyi adapte olan bir tür. Hatta Hiroşima ve Nagasaki’de bile Ginkgo Biloba ağaçları böyle bir felaketten sonra bile ayakta kalmayı başarmıştır.

Çinliler bu ağacı yüzlerce yıldır bazı hastalıkların tedavisinde kullanıyorlar. Ginklonun kullanılan yerlerine göre kullanım alanlarıda biraz farklılık gösteriyor. Ginko Biloba’nın yaprakları flavonoid glikozitler ve ginkgolidler olarak bilinen iki aktif bileşen grubunu içerir.  Bu maddeler beyin kan dolaşımını arttırmaya ve kan damarı ağını iyileştirmede iş yaparlar. Özellikle çarpma sonucu oluşan travlamalarda Ginklo Biloba içerikli ilaçlar verilmesi bu nedenledir.  Bu aktif maddeler beyne ve vücudun diğer önemli organlarına; oksijen ve temel besin maddelerinin taşınmasını arttırır, aynı zamanda alerjik tepkileri ve krizlerini kontrol etmeye de yardımcıdır.

Özet olarak :

Son 30-40 yıldır bitki üzerinde yapılan araştırma ve klinik deneyler sonucu elde edilen bulgulardan bazıları:

  • Alzaimer(Hafıza Kaybı, Unutkanlık)
  • Hafıza güçlendirmede
  • Başdönmesini önlemede ve zihinsel konstantrasyon arttırmada
  • Fareler üzerinde yapılan deneylerde, cep telefonlarının beyne yaptığı etkiye karşı faydalıdır.
  • Enerji içeceklerinde rastlanır ama düşük oranda olduğu için etkisi tartışılır.

hakan Hakkında

Son 20 yıla yakındır internet aleminde web expert olarak bulunuyorum ama hiç bir web sitesinin peşinde değilim. Peşinde olduğum şey bir ütoypa ve onu burada bulamayacağımı biliyorum. Ama sağlıklı bilgileri doğru yere ulaştırabilirim...

İlginizi Çekebilir

hardal

Hardal Tohumu ve Hardal Yağının Yararları ve Zararları

Hardal Tohumunun Yararları Günümüzde bilhassa yemeklerin içinde kullanılan hardal tohumu, pek çok sıhhat problemine şifa …

Bir Cevap Yazın