Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Keçiboynuzunun Yararları ve Zararları

Keçiboynuzunun Yararları ve Zararları

Keçiboynuzunun yararları ve zararları:

Akdeniz Bölgemizde yaygın bir halde yetiştirilen enerji deposu bitkilerden biridir. Bazılarınız bilir balı diye bir tabir vardır. İçerisinde şeker tadında bir sıvı bulunmaktadır. Sodyum, A ve C vitamini, karbonhidrat, yağlar bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller yardımıyla sağlığa ciddi anlamda katkısı vardır.

daha fazla kış aylarında değişik versiyonlar ile tüketilmektedir. Kış aylarında daha yaygın bir halde ortaya çıkan soğuk algınlığı, astım ve bronşit şeklinde hastalıklara iyi geldiği bilnmektedir. Ek olarak üst solunum yolu hastalıklarına karşı da etkili bir bitkidir. İçeriğinde yer edinen antioksidanlar yardımıyla sıhhat için geniş bir yelpazede yararlı olmaktadır.

Kolesterole İyi Gelir:

Son zamanlarda yapılan araştırma sonuçlarına bakılırsa keçiboynuzunun kolesterole karşı iyi geldiği kanıtlanmıştır. İçeriğinde yer edinen lif ve öteki yararlı içerikler kötü kolesterolü azaltıcı etkiye haizdir.

Bronşit Ve Astıma İyi Gelir:

astım sebebiyle ortaya çıkan atakların hafifçe geçirilmesine yardımcı olur ve bronşite karşı yararlı bitkilerden biridir. Solunum yollarında ortaya çıkan tıkanıklıklara karşı iyi gelir. Bilhassa çocuklarda kullanıldığı vakit daha etkili olur.

Gribe İyi Gelir:

İçeriğinde yer edinen antioksidan keçiboynuzuna organik bir antibiyotik tesiri katmaktadır. Soğuk havalarda daha sık karşılaşılan gribe neden olan virüsleri yok edici tesiri bulunmaktadır. Soğuk pres yöntemiyle elde edilen doğal pekmezi ya da ununu her sabah çay, kahve niyetiyle içebilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelir:

kaynatılarak elde edilen suyu içilirse inatçı öksürüğe karşı çözüm olabilir. Öksürüğe yol açan serbest radikaller ile savaşarak enfeksiyonları yok eder.

Hasarlı Hücreleri Onarır:

Sıhhat için çoğu faydası olan sadece hücre onarıcı tesiri olmayan bitkilere nazaran keçiboynuzunun bu alanda inanılmaz faydası vardır. Hasarlı hücreleri onararak fonksiyonel olarak görevlerini yerine getirmesini sağlar ve bunu destekler.

Alerjik Hastalıklara İyi Gelir:

Antialerjik ve antibakteriyel tesiri ile alerji sebebiyle ortaya çıkan hastalıklara karşı iyi gelir. Solunum yollarında ortaya çıkan zararı olan bakteriler ve soğuk havalarda oluşan salgınlara karşı iyi gelir. Özellikle bahar alerjisi olanların özünü (soğuk pres yöntemiyle elde edilen ve içeriğindeki yararlı besinlerin korunduğu bir yöntem) her sabah kullanmaları tavsiye edilir.

İshale İyi Gelir:

sindirim sistemi ile ilgili gelişen hastalıklara iyi gelir. Bilhassa ishale karşı oldukça faydalıdır. Uzmanlar keçiboynuzunun ishale anlık tesir gösterdiğini söylemektedirler. Yani hızlı bir şekilde etki etmektedir.

Sindirim Sistemine İyi Gelir:

İçeriğinde yer edinen Beta-karoten adlı madde yardımıyla keçiboynuzu vücuttaki serbest radikaller ile savaşır. İçeriğinde yer alan lifler mide sağlığına pozitif yönde etki eder. Midenin daha etken ve fonksiyonel çalışmasını sağlar. Ek olarak mideyi hastalıklara karşı korur.

 

Keçiboynuzu Akciğer Kanserinden Korur:

Keçiboynuzunun bilindik en mühim yararlarından biri vücudu akciğer kanserine karşı korumasıdır. Antioksidan tesiri ile akciğer kanserine neden olan faktörleri en aza indirir.

Kalp Ve Damar Hastalıklarına İyi Gelir:

Keçiboynuzu kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olan ender bitkilerden biridir. Kanı temizleyerek, damar sıkışmasına yol açabilecek faktörleri ortadan kaldırır.

Cinsel Gücü Arttırır:

İktidarsızlığa karşı iyi gelen keçiboynuzu erkeklerde sperm arttırıcı tesir yaratır. Adeta bir enerji deposu olan keçiboynuzu cinsel gücü arttırıcı tesir yaratır. Afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir.

Kemik Erimesine İyi Gelir:

Ciddi hastalıklardan kabul edilen kemik erimesine karşı düzenli olarak keçiboynuzu tüketildiğinde kemik sağlığı ciddi anlamda korunabilir. İçeriğinde yer edinen kalsiyum kemiklerin yanı sıra diş sağlığı için de önemlidir. Bilhassa çocukların sıhhatli bir iskelet sistemine sahip olmalarına destek olurken yetişkinleri kemik hastalıklarına karşı korur.

Mideye İyi Gelir:

İçeriğinde yer edinen lifler sindirim sistemini genel olarak korur. Lif içerikli bitkiler mide sağlığı içinde mühim rol oynar. Mideyi kuvvetlendirir, şişkinliği azaltır.

Keçiboynuzunun Zararları

Keçiboynuzu sıhhat açısından yararlı bitkilerden biridir. Sadece aşırı ve bilinçsiz tüketim sebebiyle bazı yan etkisinde bırakır ortaya çıkabilir. Fazlaca tatlı bir gıda maddesi olduğundan şeker hastalarının dikkatli tüketmesi ve tüketmeden ilkin doktoruna danışması gerekir. Aşırı tüketildiğinde mide bulantısı, kusma ve baş dönmesine sebep olabilir. Sürekli kan inceltici ilaç kullanan kişiler tüketime başlamadan ilkin doktora danışmalıdır.

Keçiboynuzunun mühim bir antioksidan olması çoğu açıdan bünye için yararlı bulunduğunu söyleyebiliriz. İnanılmaz bir enerji sağlamasının yanında çoğu hastalığa karşı bünyeyi bir kalkan şeklinde korumaktadır. Fakat oldukca ender de olsa yanlış kullanılması ve oldukca fazla tüketilmesi durumunda bazı yan tesirleri vardır.

 • Şeker ihtiva ettiği için şeker hastalarının tüketmeden ilkin doktorlarına danışmaları önerilir.
 • Kan inceltici ilaç kullananların doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.
 • Fazla tüketildiğine baş dönmesi , mide bulantısı gibi tepkiler oluşabilir.

 

keçiboynuzu özü
keçiboynuzu özü

Keçiboynuzu Pekmezinin Yararları:

Keçiboynuzu pekmezi daha çok cinsel problemi ya da sperm problemi yaşayan kişilerin çözüm için sık sık başvurduğu bir şifa deposudur. Fakat bunların haricinde çoğu hastalığa da faydalıdır. İçerdiği varlıklı vitamin ve gıda kaynakları bilhassa solunum yolu hastalıklarına oldukca iyi gelmektedir. Ancak mümkünse keçiboynuzu pekmezi yerine “Form Doktoru” olarak soğuk pres yöntemiyle elde edilen keçiboynuzu özü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Yüksek derecede sodyum ve potasyum ihtiva ettiği için karaciğer için oldukca faydalıdır.
 • Kansere yakalanma oranını çok yüksek %90 oranında düşürdüğü söylenebilir.
 • Kalp sağlığına faydalıdır, kalp çarpıntısını önler. Aşırı tüketim ters etki yapabilir.
 • E vitamini ihtiva ettiği için bronşit, grip, astım, nezle şeklinde hastalıklara faydalıdır.
 • Sindirim sistemi sorunlarını çözer, şişkinliği giderir, bağırsakları temizler.İshale iyi gelir.
 • Organik bir enerji deposudur.
 • Kanı temizleme ve damar tıkanıklıklarını yok etme özelliği vardır.
 • Kalsiyum açısından zengindir, kemik sağlığına oldukca faydalıdır.
 • Çeşitli alerjik hastalıklara karşı engelleyici ve tedavi edici özelliği vardır.
 • Öksürüğü giderir ve rahatlama sağlar. Ciğerleri rahatlatır.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır. Balgamın yumuşak kıvama gelmesini atılması kolaylaştırır.

Keçiboynuzunun faydalarının yalnız bazı hastalıklara, yakalanan kişiler tarafınca bildiğini söyleyebiliriz. Aslına bakarsak çoğu hastalığa karşı koruyucu özelliği var ve ek olarak ihtiva ettiği besinler yardımıyla vücudu dinç tutmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı ne olursa olsun tertipli olarak tüketilmelidir. Bilhassa çocukların gelişme döneminde ve bronşit, astım gibi solunum yolu hastalıkları ile mücadele edenler tüketimine itina göstermelidirler.

İlginizi Çekebilir

Bahar Alerjilerini Kolay Atlatmanın Çok Basit Yolları

Malumunuz bahar geliyor ve baharla birlikte alerji mevsimi başladığı zaman ya da eve bir evcil hayvan …

sigaranın zararlarını azaltan besinler

Sigaranın Zararlı Etkilerini Azaltan 11+ Besin

Sigarayı bırakamıyor ve bundan şikâyetçiyseniz sigaranın zararı etkilerini azaltmak için yapmanız gerekenleri bilmeniz gerekir. Yazımızda hiç yoktan …

5 yorum

 1. Faydalı biley, az kalsın ölüme de iyi gelecekmiş.

 1. Pingback: Vücut Geliştirenler için Beslenme Programı - Form Doktoru

 2. Pingback: İlginç Bitkiler - Form Doktoru

 3. Pingback: Keçiboynuzunun Yararları ve Zararları – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir