Ana Sayfa / Alternatif Tıp / Zencefil Yararları ve Zararları
zencefil
zencefil

Zencefil Yararları ve Zararları

 

Nedir:

Zencefil yararları ve zararları konulu yazımıza başlamadan önce nedir bakalım. Zencefil; düğümler şeklinde yetişen kökleri genel anlamda toprağın 15-25 santimetre altında olan yumru köklü sarımtırak bir bitkidir. Canım ülkemde hobi tarzında yetiştirme denemeleri yapılıyor olsa da aslına bakarsak ülkemiz iklimine dayanabilecek türden bir nebat değildir. Ama gelinen noktada ülkemizde de birçok şekilde tarımı yapılmaktadır.

Zencefil bilhassa Arabistan, Çin, Hindistan da çok miktarda tüketilen ve her çeşit “bitkisel” tedavi uygulamalarında kullanılan bir bitki çeşididir. Bilhassa Çin ve civarında zencefil 2000 senedir bilinir ve fazlaca kullanılır. Mesela, Çin’de “zencefil bitkisi”; hazımsızlıklarda ve çeşitli mide hastalıklarında, ishal ‘de ve mide bulantılarının tedavilerinde kullanılırken, Hindistan’da Zencefil bitkisi; çoğu zaman eklem iltihaplanmalarında, colic tedavilerinde(bağırsaklarda meydana gelen gaz spazmları, çocuklarda daha sık görülür) ve yaşamsal göstergelerin düzeltilmesinde kullanılır. Bu bitkinin şöhreti bilhassa soğuk algınlıklarına iyi gelmesinden kaynaklanmaktadır. Zencefilin, soğuk algınlıklarına fazlaca iyi geldiği tüm dünyada bilinen bir gerçektir. Zencefil Asya da en azından 3-4 bin senedir kullanılan bir baharat ve iyi bir destekleyici tedavi edici özelliği olan bir bitki türüdür. Bugün ise Hindistan, Fiji, Endonezya, Jamaika ve Avustralya dâhil zencefil üst ticari üreticileri içinde yer alır.

Zencefil Nasıl Bir şeydir – Renk – Koku – Yapısal Özellikleri Nelerdir

Neredeyse hepiniz görmüşsünüzdür, yer elmasını andıran bir görüntüsü vardır. Kökü yerin 15-25 santimetre altında bulunur. Kökün üstündeki “birbiri içine geçmiş hissi veren açık ya da koyu” halkalar su yüzeyinde yayılan dalgalar şeklinde yayılım gösterir. Yapraklar hemen hemen küçükken gövdeyi saran bir ok ucu gibidir. Büyüdükçe gövdeden ayrılır sonra yaprak şeklini ve görümünü kazanır.Çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri karışık yeşil ya da beyaz sarımtırak bir yapıda olabilir. Pembesine de rastlanılmıştır.

Zencefilin Etken Maddeleri Nelerdir?

Uçucu yağlarının olması ve yapısındaki fenol bileşikleri(shogaols ve gingerols) bitkinin önemli olma nedenlerini oluşturu. İçerdiği kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, manganez ve B6 vitamini C vitaminleri ve nişasta bu bitkiyi önemli yapmaktadır.

Zencefil Nerelerde Kullanılır

 • Solunum sistemini rahatlatır.
 • Kanın yapısını daha akışkan hale getirir(ki bu kalbin daha rahat çalışmaı anlamına gelir)
 • Vücutta ısı ve terleme oluşturur.
 • Zencefil hakkaten iyi bir antioksidandır(oksitleri temizler dışarıya atılmasına destek sağlar)
 • Kalp ritminin düzene girmesini sağlar.
 • Romatizmal rahatsızlıklarda kullanılır.
 • Baş ağrılarını giderici özelliği vardır.
 • Uykuyu düzenler.
 • İştah açar.
 • Antiseptiktir, kanın temiz kalmasını sağlar.
 • Mideyi düzenlemeye yardımcıdır.
 • Mide bulantılarına iyi gelir.
 • Mide ağrılarında ve hazımsızlıkta da kullanılır.
 • Bağırsaklarda biriken ve atılamayan gazların atılmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.(Yani her tür patojenik etkiye karşı vücudumuza direnç verir)
 • Bu ve buna benzer daha bir fazlaca yararları vardır zencefilin.
zencefil çay
zencefil çay

Örnek Vakalarla Kullanım Alanları

Yolculuk sırasında çocuklarımızı araba tutması ve benzeri olaylardan korumak için. Yolculuğa çıkmadan 30 dakika kadar önce ağza alınan bir gram zencefil bu sıkıntının önüne geçecektir.

Zencefilin soğuk algınlıkların da kullanıldığını söylemiştik. Bir fincanda bir miktar bal suyla karıştırılıp arkasından iki dilim taze zencefil konur ve bir miktar beklendikten sonrasında bu karışımı içersek soğuk algınlığını atlatmamız kolay olur.

Hamilelikte yaşanan mide sorunları için günlük bir gr toz zencefil alınırsa bu sorunlar büyük oranda iyileşir ve hatta yok edebilir.

Zencefil bilinen ilaçlardan (metpamid vs.) daha etkili bir bulantı bastırıcıdır. Ameliyat sonrasında yarım gram ile 2 gram arası zencefil ve 100 ml. sıcak su ile ile hazırlanan çözelti çok faydalıdır. Hem narkozun etkilerinden çabuk kurtulmak için hem de zararlı etkilerini hafifletmek için.

Yemeklerde ve tatlılarda kullanılan zencefil ise farkında olmadan romatizmalı hastalıkları tedavi eder. Zencefil bitkisine karşı talep patlamasının sebeplerinden birisi de bu antiromatizmal özelikleridir.

Diğer bitkilerle yapılan karışımları etkili olarak kullanılmaktadır.

ZENCEFİL NE ŞEKİLDE NASIL KULLANILIR

 • Pasta, börek vb. yiyeceklere katılma yoluyla
 • Çaylarla birlikte, özellikle yaş zencefil dilimlenerek çay içerisinde bekletilir.
 • Tozu bal ile karıştırılarak
 • Özellikle taze zencefil alınması önerilmektedir.
 • Bir soyma bıçağı ile taze olgun zencefili soyularak dilimlenebilir. Yiyeceklere tat vermek için pişirme işlemi esnasında eklenebilir.
 • Taze kıyılmış zencefili sote sebzelere ilave edebilirsiniz
 • Tatlı patates püresine ekleyebilirsiniz.
 • Zencefil ile limonata yaparak serinlemek için kullanabilirsiniz. Bunun için yalnız taze rendeden geçirilmiş zencefil kullanılır. İsteğe gore limon suyu, şeker kamışı suyu, bal yada su da eklenebilir.
 • Zencefil, zeytinyağı ve sarımsak ile harika salata sosu hazırlayabilirsiniz.

YAŞA GÖRE KULLANILMASI GEREKEN ZENCEFİL MİKTARLARI

2 yaş altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmaması lazım. 20-25 kg ağırlığına kadar olan çocuklarda yetişkinler için önerilen dozun 1/3 den fazlası kullanılmamalı. Yani yetişkinler için 3 kaşık öneriliyorsa çocuklar için bu doz 1 kaşığı geçmemeli.

Doz aşımı belirtisi: özellikle göğüs bölgesinde yanma hissi oluşturmasıdır.

Bulantı ve gaz için : 2-4gr yemeklerle birlikte ya da dolu mideye

Soğuk algınlığında, , baş ağrılarında: 2-3 dilim taze zencefil veya 5gr kadar toz zencefil çay ve bal karışımı ile birlikte sıcak suyla alınır. Günde 2-3 defa dan fazla olmamalı. Uygulamalar arasında en az 4 saat kadar zaman geçmeli.

Adet sancıları için : 1gr toz zencefil bir fincan suya atılır ve günde 3-4 defa devam edilmeli

zencefil yan etkisi
zencefil yan etkisi

YAN ETKİSİ / ETKİLERİ VAR MIDIR?

Zencefil yaygın bir alerjik besin değildir. Fakat çocuklardaki kullanımına dikkat edilmelidir. Özellikle 2 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Nadirende olsa doz aşımı durumlarında istenilmeyen durumlarla karşılaşılmaktadır. Lütfen kullanırken tavsiyelere uyun.

MERAKLISI İÇİN DİĞER BİLGİLER

Zencefil anti-inflamatuar bileşiklerden olan gingerol ihtiva eder. Bu maddeler osteoartrit ya da romatoid artrit ağrı düzeylerinde çoğu insan tecrübelerine dayanılarak; ağrılarının azaldığı bildirilmektedir. Pozitif netice alabilmek için tertipli kullanım gerekmektedir. Bu çalışmaların neticeleri kliniksel olarak kanıtlanmıştır.

Kolestrol Seviyesini Düşürüyor

Zencefilin kolesterol seviyesini düşürdüğü belirlenmiştir. Kuvvetli bir antioksidandır. Araştırmalarda, zencefil; pro-inflamatuar bileşikler(sitokin ve kemokinler) üretmektedir. Bu maddeler eklemlerin sinoyal astar oluşan hücrelere, chrondrocytes (eklem kıkırdağı içeren hücreler) ve lökositlerin yani bağışıklık hücrelerinin oluşumuna destek sağlamaktadır.

ve Zencefil

Son zamanlarda yapılan araştırmalar ile zencefilin bazı kanser türleri ile mücadele de etkili olduğu görülmüştür. Dünyada küçümsenmeyecek sayıdaki bilim insanı zencefilin “kanserle ve buna benzer hastalıklarla” mücadele de “destekleyici tedavi olarak” kullanılabileceğini kabul etmektedir.

Zencefilin bir öteki tesir alanı ise Kolorektal kansere karşı koruma sağlamasıdır. Zencefil ana etken bileşenleri ve kendine özgü tat vermekten görevli olan bileşikleri, bununla beraber insan kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini inhibe edebilir. Gingerols, 2003 Kanser Önleme Araştırma(Cancer Prevention Research) toplantısında kanseri önlemek için uzmanlar tarafınca önerilmektedir. Buna ilaveten zencefil yumurtalık kanseri hücreleri üstünde ölümcül etkiye haizdir. Yani yumurtalık aknserine neden olan hücreleri yok eder.

İlginizi Çekebilir

afrodizyak

Erkekler için Afrodizyak Etkili Cinsel Performans Artırıcı Doğal Bitkiler

Makalemizin içerisinde sadece Form Doktoru na özel test edilmiş bir kuvvet macunu karışımı tarifi de …

ayva

Ayva, Ayva Çekirdeği, Ayva Yaprağı Nasıl Kullanılmalı

Ayva tüketimi maalesef ülkemizde oldukça azdır. Bundan dolayı insanımız ayvanın faydalarının ve kullanım alanlarının pek bilincinde bile değil. …

Metabolizma Hızlandırıcı Elmalı Limonlu Çay

Elma, limon, zencefil , biberiye, tarçın ve karanfil ile meydana getirilen bu çay metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanızı …

3 yorum

 1. nasıl yani koca bir zencefili çaydanlığa atıyorduk biz noolacak şimdi

 2. maşallah iyi gelmediği birşey yok gibiymiş mübareğin. yüzüne bile bakmayız halbuki

 1. Pingback: Zencefil Yararları ve Zararları – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir