Ana Sayfa / Beslenme / Ananas kabuklarını çöpe atmamanız için çok geçerli nedenler!

Ananas kabuklarını çöpe atmamanız için çok geçerli nedenler!

Kabuklarını sakın çöpe atmayın, organik meyve suyu hazırlayarak değerlendirin. şundan dolayı Ananas Kabuklarında Şifa Var.

Ananas kabuklarını kullanarak kabızlık, ödem, parazitler ve iltihaplanma ile mücadele gibi ananasın bütün tıbbi özelliklerini içeren çok sağlıklı ve lezzetli içecekler hazırlayabileceğinizi biliyor musunuz?

Ananas, manganez, tiyamin gibi ve vitaminler açısından zengin bir kaynağı olduğu gibi lifi ve bromelain bakımından da zengindir. Manganez bir antioksidandır ve hem B vitamini hem de tiyamin enerji arttırma bakımından önemlidir. Ananas herhangi bir kötü kolesterolün yanı sıra yağ da içermez ve sodyum oranı da çok düşüktür, bu da diyet yapan insanlar için mükemmel bir besindir.

Ananasın Sağlığınıza 7 Faydası:

Anti Kanserojen
İçeriğinde kanser düşmanı olarak bilinen bromelain içermesinin yanında kolon ve kanserinin önlenmesine etkisi olan beta-karoten de vardır.

Doğurganlık
Ananaslar hem beta-karoten, bakır, çinko, folik asit ve hatta C vitamini gibi ve minerallerin içeriğinden ötürü kadın ve erkeğin performansını arttırmasına destek sunar.

ı Önlemeye Yardımcı
Gözleri koruyan ve katarakt oluşumunu azaltan yüksek C vitamini içerirler.

Oluşumunu Engeller
Ananas, anti-inflamatuar içeriği nedeniyle osteoartirit'i önleyebilir.


Ananaslarda, astım riskini azaltan, sindirim sırasında A vitamini haline gelebilen beta-karoten bulunur.

Kalp Damar Sağlığı
Ananaslarda bulunan C vitamini, kalp sağlığı için önemli bir araçtır ve kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.

İltihaplanma Önleyici
Ananasların, spor yaralanmalarını edebilecek ve hatta ağrıyı rahatlatabilecek anti-inflamatuar özellikleri vardır.

Kabuklarıyla Ananas Suyu Tarifi
Malzemeler: 1 adet ananasın kabukları, 1 litre , isteğe göre tatlandırıcı

Ananası temizce yıkayarak soyun. Kabukları ufak parçalara kesin ve 1 litre suda kaynatın. Üstü kapalı şekilde kısık ateşte yaklaşık 15 dakika kaynatın. Ardından 5 dakika kadar soğumasını bekleyin.  Bal yada farklı bir seçenekle tatlandırabilirsiniz.  Hazırlanan bu ananas kabuğu içeceğini ister sıcak ister soğuk olarak içebilirsiniz.

Ananas kabuklarını çöpe atmamanız için çok geçerli nedenler! konusu ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Damar Hastalıklarına Çoban Çökerten Otu Faydaları

Damar Hastalığınız varsa şifalı çoban çökerten otu kullanarak kurtulabilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Damar hastalıklarından çoban …

Yumurta Kabuğu Zarının Faydaları (Ağrı, Romatizma, Kireçlenme)

Yumurta kabuğu zarı kireçlenme ağrısını azaltmaktadır Modern hayat koşulları geliştikçe bilim dünyası da birlikteliğinde gelen …

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Tahıllar

tahıl Tüketimi Uzun ve Sağlıklı Yaşamı Etkiliyor Amerika Birleşik Devletleri'nde 26 senede tamamlanan araştırmaya göre yulaf, tam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir