Ana Sayfa / Beslenme / Aslan Kuyruğu Otu Faydaları ve Kullanımı

Aslan Kuyruğu Otu Faydaları ve Kullanımı

Aslan Kuyruğu Nedir?

Aslan kuyruğu, aslan otu olarak da bilinen (Leonurus cardiaca) kökeni Avrupa olan şifalı bir bitki türüdür. vatanımızda yer pırasası olarak bilinen aslan kuyruğu ülkemizin her bölgesinde otların sık olduğu yerlerde ve yol kenarlarında yetişmektedir. Aslan kuyruğu bir çok hastalığa şifa olarak kullanılır. Ayrıca aslan kuyruğu otunun medikal amacı ile de kullanımı yaygındır.

Aslan Kuyruğu Nelerdir?

Aslan kuyruğu özellikle kalp ve organlarını etkileyen bir bitkidir. Kalp yetmezliği tedavisinde, kalp ritminin düzenlenmesinde faydalıdır.

İçerisinde bulunan ursolik asit sayesinde virüsleri öldürücü ve tümör gelişimini durdurucu özelliği vardır.

Kadınlarda görülen adet gecikmelerinin ve üreme sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca adet sancılarını yatıştırıcı özelliği de vardır.

Aslan kuyruğu mide ve bağırsaklarda oluşan gazların giderilmesine destek sağlar.

Tohumlarının görme gücünü artırıcı özelliği vardır.

Bronşiyal astım hastalığına karşı şifalıdır.

Deride oluşan kızarıklık ve kaşıntıları giderici özelliği vardır.

içi yaralarını giderici özelliği vardır.

hastaları için oldukça faydalıdır.

Histeri, kasılmalar ve uykusuzluk gibi sinirsel hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Aslan Kuyruğu Nasıl Kullanılır?

Aslan Kuyruğu Otunun Kullanımı: Aslan kuyruğu bitkisini çay olarak tüketebilirsiniz. Ağız yoluyla kullanımlarında günlük 4,5 gramı aşmamak gerektiğini unutmayınız.

Malzemeler:

* 2-4 gram aslan kuyruğu

* 1 bardağı su

Aslan Kuyruğu Çayı ?

1 su bardağı sıcak suyun içerisinde yaklaşık olarak 2- 4 gram aslan kuyruğu bitkisinde ilave edin ve demlenmeye bırakın. Hazırladığını bu çaydan günde 3 defa yemeklerden önce için. Çayı her zaman taze olarak hazırlayın.

Aslan Kuyruğu bitkisinin gebeler için kullanımı uygun değildir. Kasılmalara sebep olacağından kullanımı tavsiye edilmemektedir. Emziren kadınlar üzerinde henüz yapılan bir araştırma yoktur. Bu sebeple emziren kadınlarında kullanmaktan kaçınması tavsiye edilir.

Aslan Kuyruğu Otu Faydaları ve Kullanımı konusu ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Damar Hastalıklarına Çoban Çökerten Otu Faydaları

Damar Hastalığınız varsa şifalı çoban çökerten otu kullanarak kurtulabilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Damar hastalıklarından çoban …

Yumurta Kabuğu Zarının Faydaları (Ağrı, Romatizma, Kireçlenme)

Yumurta kabuğu zarı kireçlenme ağrısını azaltmaktadır Modern hayat koşulları geliştikçe bilim dünyası da birlikteliğinde gelen …

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Tahıllar

tahıl Tüketimi Uzun ve Sağlıklı Yaşamı Etkiliyor Amerika Birleşik Devletleri'nde 26 senede tamamlanan araştırmaya göre yulaf, tam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir