Ana Sayfa / Beslenme / Bağırsak Temizleyici Besinler

Bağırsak Temizleyici Besinler

Vücudun 2. beyni sayılan ‘bağırsaklar', sağlıklı bir beden için etkili olan bakterileri içeriyor. Peki sağlıklı bağırsak florası için hangi besinleri tüketmemiz gerekiyor?

Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı bağırsakları temizleyerek, boşaltım sistemini düzenleyen besinleri anlatıyor

ANTİBİYOTİK ETKİSİ YAPIYOR

Sağlıklı bir vücut için öncelikle sindirim sistemini iyileştirmek gerekir. Bu konuda antibiyotik etkisi oluşturan sarımsak, bağırsaklarda bir savunma mekanizması oluşturur. Sarımsağın tüketilmesi daha çok öneriliyor.

LAHANA TURŞUSU

Ev ortamında, az tuzlu olarak hazırlanan lahana turşusu bağırsaklar için doğal temizleyicilerin başında gelir. İçeriğindeki vitaminler ve minerallerle yararlı bir kış sebzesi olan lahana; pişmiş, çiğ ya da turşu olarak tüketildiğinde bağırsakları temizleyen ve sağlıklı çalışmasını sağlayan güçlü bir kaynağıdır.

KEMİK SUYU

İLİKLİ KEMİK SUYU

KEMİK SUYU NASIL YAPILIR?

Sağlıklı bir bağırsak florasında kemik sularının önemi çok fazladır. Vitamin ve minarellerin dışında jelatin, doğal ve sağlıklı aminoasitler içeren kemik suyu bağırsakların onarılması ve güçlenmesi için oldukça yararlıdır.

PIRASA

Kış aylarının vazgeçilmez besini pırasa, bir çeşit olan ‘inülin' içerir.İnülin, bağırsaklarda sağlıklı bakterilere dönüşen önemli bir maddedir..

ANTEP FISTIĞI

Antep fıstığı, lezzetinin dışında bağırsaklar için tam bir sağlık deposudur. Bağırsak kaslarının güçlenmesi, düzenli olarak emek vermesi anlamında oldukça etkilidir. Gün içerisinde ara öğün olarak 1 avuç tüketilen Antep fıstığı, günlük lif miktarını sağlar ve faydalı yağ asitleriyle de bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Bağırsak Temizleyici Besinler konusu ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Damar Hastalıklarına Çoban Çökerten Otu Faydaları

Damar Hastalığınız varsa şifalı çoban çökerten otu kullanarak kurtulabilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Damar hastalıklarından çoban …

Yumurta Kabuğu Zarının Faydaları (Ağrı, Romatizma, Kireçlenme)

yumurta kabuğu zarı kireçlenme ağrısını azaltmaktadır Modern hayat koşulları geliştikçe bilim dünyası da birlikteliğinde gelen …

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Tahıllar

tahıl Tüketimi Uzun ve Sağlıklı Yaşamı Etkiliyor Amerika Birleşik Devletleri'nde 26 senede tamamlanan araştırmaya göre yulaf, tam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir