Ana Sayfa / Beslenme / Bir Günde Almamız Gereken Protein Miktarı!

Bir Günde Almamız Gereken Protein Miktarı!

Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor bu konuda. İşte size güvenilir kaynaktan derlenen miktarları.

Dengeli söz konusu olunca protein almamız gerektiğini biliyoruz ama ne kadar olduğu konusunda kafamız karışıyor.  The Recommended Dietary Allowance’ın (RDA) tavsiyesine göre bir kadın günde kilo başına 0.8 gram protein almalı. Yani ortalama asgari olarak 46 gram proteine denk geliyor. Bu miktar, günlük kalori miktarının yüzde 10’una eşittir. Tabii gün içinde çok aktif değilseniz, bu miktar ortalama bir birey için yeterlidir.

RDA, günlük almanız gereken protein miktarının hareket ve kilonuzla da bağlantılı olduğunu söylüyor ve duruma göre protein alımınızı iki katına çıkarabileceğinizi belirtiyor.

Son yapılan Ulusal ve Beslenme İnceleme Anketi’ne göre Amerikalı kadınlar, bir günde 68 gram protein tüketiyor. Tufts Friedman School of Nutrition Science & Policy Dekanı Dariush Mozaffarian, “Protein almak için uzaklara gitmenize gerek yok. Evinizde var olan , balık, , fasulye ve sütü rahatlıkla her gün tüketebilirsiniz.” diyor.

 

Bazı durumlarda ise protein alımını artırmanız gerektiğini söylemiştik. Peki, hangi durumlarda daha fazla protein almalısınız?

1. Çok Aktifseniz

Eğer gün içinde çok hareketli bir temponuz varsa protein alımını artırmanızda fayda var. Haftanın dört ya da beş günü, 35-40 dakikalık bir programınız varsa, üstelik bazı günler ağır sporlar yapıyorsanız, mutlaka diğer günlere oranla fazla protein tüketmelisiniz.

2. Kilo Vermek İstiyorsanız

Protein tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca azalmasına neden olduğu için de kilo kaybı yaşamak isteyen yani kilo vermek isteyenler protein alımını artırabilir.

3. Orta Yaşlardaysanız

Yaş ilerledikçe kaslarınızın daha kuvvetli kalması için protein alımını artırmalısınız. Böylece daha güçlü kalabilirsiniz. Orta yaşlı kişiler, kilo başına günde 1,5 gram protein almalıdır. Özellikle 50 yaş ve üstü kişilerin protein tüketimini artırması, zinde kalmalarına yardımcı olur.

Kaynak: Health

İlginizi Çekebilir

Yetişkinlerde Topuk dikenine ne iyi gelir? Topuk dikeni nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır? İşte doğal ve bitkisel tedavi önerileri

Topuk dikenine ne iyi gelir? Topuk dikeni nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır? İşte doğal ve bitkisel tedavi önerileri

  Toplumda yaygın bir sağlık sorunu olan topuk dikeni, genellikle sert yüzeylerde yürüme, koşma, zıplamanın …

Bacakta damar atması neden olur?

Bacakta damar atması neden olur?

  Yaşlandıkça, bazı rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar. Bunlardan biri bacaklarda damar atması olarak tabir edilen …

Haliliye Belediyesi'nden çocuklar için çalışma

Haliliye Belediyesi’nden çocuklar için çalışma

  Haliliye Belediyesi, yaşam alanları olan parkların daha güvenli hale gelmesi ve çocukların güzel oyunlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir