Ana Sayfa / Beslenme / Böyle kilo verilir mi demeyin

Böyle kilo verilir mi demeyin

Kilo vermek için harcanan gayret ve denenen yöntemler her geçen gün artıyor. Birçok insan kendisi için en rahat ve işlevsel yöntemi bulmak için araştırmalar yapıyor. Siz de neredeyse bütün yöntemlerden haberdar olduğunuzu düşünüyorsanız, bu yazıyı okumadan karar vermemenizi tavsiye ederiz. En ilgi çekici 7 zayıflama yöntemini sıraladığımız bu yazıyla, kim bilir ideal kilonuza ulaşmanız oldukça rahat olacaktır. Ek olarak ideal kilonuzu da Vücut kitle indeksi hesaplama sayfamızdan anında hesaplayabilir ve öneriler almaya başlayabilirsiniz.

1. Bir elma, muz veya nane koklayın, işlem beyninizi kandırmaya yarıyor

Kulağa birazcık çılgınca gelebilir sadece elma, nane yahut muz ve benzeri kokulu besinleri düzenli aralıklarla koklamanın kilo kontrolünü kolaylaştırdığını kanıtlayan bir araştırmayla başlamış olalım.

Tat ve koku araştırmalarında uzman Dr. Alan R. Hirsch’in Chicago’da 3000 bireyin katılımıyla gerçekleştirdiği deneyde, bu besinleri koklayan kişilerin iştahlarının kapanmış olduğu ve ortalama olarak yüzde 30 daha süratli kilo kaybı yaşadıkları gözlemlenmiş. Araştırmaya bakılırsa bu kokular beynimizi aldatıyor ve düzenli olarak koklandığında beyin, yiyecek yendiğine inanıyor. Böylece vücuttaki açlık duygusunun bastırılması kolaylaşıyor.

2. İsteyene bahaneden bol ne var: Her mail için bir tur

Dağınıklığa meydan okumaya hazır mısınız? Gün içerisindeki hareketi artıtırmak da zayıflamanın en iyi yolu. Siz de minik bahanelerden yararlanarak kendinize fırsatlar yaratabilirsiniz. Her gün mail kutunuza düşen lüzumsuz mail’leri silme işlemi başına evin çevresinde bir tur atarak yahut merdivenleri turlayarak 35-140 kaloriden kâr edebilirsiniz. Tabii bazıları için bu iskelete dönüşme nedeni olabilir. Uzun süredir eposta kullanıyorsanız günlük binlerce gereksiz eposta alıyor olabilirsiniz. Aman dikkat edin.

3. Ufak bir sır: Kurdele!

 Meşhur fitness gurusu Valerie Orsoni’nin “Ufak Sır”ına kulak vermeye ne dersiniz? Birçok Fransız kadının çoğunlukla uyguladığı bu minik sır, kalori ve öğün kontrolü açısından çok etkili bir yöntem. Hanımefendiler akşam yemeğine çıkmadan önce kıyafetlerinin altından bir kurdeleyi bellerine bağlıyorlar. Kurdelenin sıkılaşma payı akşam yemeğine devam etme yahut son verme hikayesinde bir sigorta işlevi görüyor. Bu yöntemle siz de yemeği fazla kaçırmayarak sabaha şiş bir karınla kalkma pişmanlığından kurtulabilirsiniz.

4. Ayna ayna söyle bana, bütün bu tarz şeyleri yiyen ben miyim?

 Bu düşünce size birazcık komik geliyor olabilir. Fakat emin olun oldukça da etkili. Ayna karşısında yiyecek yiyen insanoğlu standart öğünlerinin üçte birini yiyerek sofradan kalkıyor. Aynadaki yansımanız zayıflama hedefinizle yüzleşmenizi sağlıyor ve her zamankinden daha az yiyerek kendinizi denetim altında tutmanız gerektiğini hatırlatmak için devamlı gözünüzün içerisine bakıyor.

5. Söz uçar resim kalır

 Yediklerinizi not almaktansa fotoğraflayıp görsel bir hafıza olarak kayıt altında tutmak da başka bir etkili yöntem  olabilir. Nutrition & You dergisinin /rejim yazarı Joan Salge Blake da bu mevzuyu kaleme aldığı açıklamasında, “Öğünlerin fotoğrafını çekmek ve arkasından onlara yine bakmak insanların kendini durdurmasını sağlamakta ve ölçüyü kaçırıp şımarmasını engellemekte etkili bir yol olabilir,” diyor ve ekliyor, “Masum bir salata olarak not alınan öğündeki lezzet artırıcı yağlı peynirler ve kızarmış ekmekler de böylece kayıt altında oluyor.” Kendinizi kandırmanıza mani olacak, zekice bir metot olduğu bir gerçek! Tüm bunlar için yapılan zaman ve emek harcama da size gerçekten kilo vermekte kararlıysanız eksi kalori olarak dönüyor.

6. Hafifliğin rengi sizi de hafifletsin

Hiç düşündünüz mü? Restoran dekorasyonlarında mavi renge pek de sık rastlanmamasının normal olarak bir nedeni var: Mavinin azaltıcı tesiri! Araştırmalar da gösteriyor ki mavi ağırlıklı dekore edilmiş bir odada insanoğlu yüzde 33 daha az yemek yiyor. Ek olarak mavi renk ışık altında yemekler daha az iştah açıcı gözüküyor. Kısaca siz de mavi tabaklarda, mavi elbiseler içerisinde, mavi masa örtüleriyle yemeklerinizi yerseniz kilonuzu denetim altında tutmanız kolaylaşabilir. Deneyin deriz.

7. Evet, lokmalarınızı sayıyoruz!

Vaktimiz varken sayalım. Yemek yerken aldığınız lokmaları günden güne azaltmak, günlük öğünlerin birinden doymadan kalkmak yahut bir öğünde içeceğiniz kalorili içeceği içmemek oldukça iyi bir yöntemdir. Bu yöntemle günde ortalama olarak 100 kalori daha az alabilirsiniz.

Sizce de kolay ve sıra dışı kilo verme yöntemleri değil mi? Bence kilolarınızla barışık olsanız bile ideal kilonuza kavuşmak için denenebilecek basit yöntemler. dolu günler sizinle olsun.

İlginizi Çekebilir

Anne Sütü Almayan Bebeklerde Beslenme

Anne Sütü Almayan Bebeklerde Beslenme Anne Sütü Almayan Bebeklerde Beslenme konusunda uzmanlar ne demiş: Anne …

1-2 Yaş Arası Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde 1-2 Yaş Arası Beslenme Bu yaşta ki evlatların hareketleri artarken , iştahları birazcık azalır zira …

Bir yorum

  1. İyi güzelde 3 aşağı 5 yukarı hep aynı şeyleri görüyoruz diyordum bunlar gerçekten farklı olmuş. Hem yorucu değil hem de deneme si kolay olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir