Ana Sayfa / Beslenme / Çok fazla tuzlu şeyler tüketirseniz bunlar mutlaka aklınızda olsun

Çok fazla tuzlu şeyler tüketirseniz bunlar mutlaka aklınızda olsun

Eğer yemekte tuzu fazla kaçırdığınız için kendinizi iyi hissetmiyorsanız bu yazı tam size göre diyebiliriz! Yediğimiz şeylerin zaten zararlı olduğu konusunda hem fikirizdir, sanırım. Nomal şartlarda yiyeceklerle aldığımız tuzun vücudumuz için yeterli seviye de olduğu bilinen bir gerçek ancak ve maalesef ki damak tadı dediğimiz şey tuzdan ayrılamıyor.

Yediğiniz tuzun yüzde 95’i vücudunuz tarafından emilir. Sık sık aşırı tuz tüketmeseniz bile, gene de tuzlu yemekler tüketirken davranışlarınızda ölçülü olmanız önerilir. A.B.D’nin en önde gelen ulusal kamu sağlığı kurumlarından kabul edilen ABD Hastalık Denetim ve Korunma Merkezi’nin yapmış olduğu bir araştırma bizlere, bir yetişkinin günde yaklaşık olarak 3,592 mg tuz aldığını gösteriyor.

Tuz tüketiminizi denetim altında tutmanız sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Tuz kullanımını abarttığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri yerine getirebilirsiniz:

1.Her zamankinden daha çok su için.

Aşırı bir oranda tuzlu şeyler yediğinizi düşünüyorsanız. Tabi ki bol , böbreklerden sodyumun temizlenmesine destek verir; bunun yanında daha tok hissetmenize destek olacaktır.

2.Antrenman yapın

Kardiyo ağırlıklı bir antrenman, vücuttan atılan terle beraber tuz yitirilmesine destek olacaktır. Antrenman esnasında yine bol miktarda su içmeyi unutmamalısınız.

3.Potasyumlu yiyecekleri göz ardı etmeyin.

, sodyum ile mücadeleye destek verir. Muzlar, beyaz fasulyeler, yapraklı yeşillikler ve patates benzer biçimde yiyecekler gerçekten önemli potasyum kaynaklarıdır.

4.Doktora danışın.

Bilhassa hastalık yada yüksek tansiyonu olan kişiler tuza karşı daha çok duyarlı olma riski taşırlar. Tuz alımınız konusunda ciddi endişeleriniz var ise yada tuza karşı duyarlı olabileceğinizi düşünüyorsanız, kesinlikle doktorunuza danışın.

 

Özet
Aşırı tuzlu yemek
Makale Adı
Aşırı tuzlu yemek
Açıklama
Eğer yemekte tuzu fazla kaçırdığınız için kendinizi iyi hissetmiyorsanız bu yazı tam size göre diyebiliriz! Yediğimiz tuzlu şeylerin zaten zararlı olduğu konusunda hem fikirizdir, sanırım. Nomal şartlarda yiyeceklerle aldığımız tuzun vücudumuz için yeterli seviye de olduğu bilinen bir gerçek ancak ve maalesef ki damak tadı dediğimiz şey tuzdan ayrılamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir