Ana Sayfa / Beslenme / Çok Fazla Tuzlu Yiyecek Tükettikten Sonra Ne Yapmalı?

Çok Fazla Tuzlu Yiyecek Tükettikten Sonra Ne Yapmalı?

Şayet yemekte tuzu fazla kaçırdığınız için kendinizi kötü ya da rahatsız hissediyorsanız bu makale tam size gore!

Yediğiniz tuzun yüzde 95’i vücudunuz tarafınca emilir. Sık sık aşırı tüketmeseniz bile, yine de yemekler tüketirken davranışlarınızda ölçülü olmanız önerilir. A.B.D’nin en kabul edilen ulusal kamu sağlığı kurumlarından önde gelen Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin icra ettiği bir çalışma, bir yetişkinin günde ortalama olarak 3,592 mg tuz aldığını gösteriyor.

Tuz tüketiminizi denetim altında tutmanız sağlığınız açısından çok önemli bir yer tutar. Tuz kullanımını abarttığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri yerine getirebilirsiniz:

1.Bol miktarda su için.

Bol miktarda su içmek, böbreklerden sodyumun temizlenmesine destek sağlar; bunun yanında daha az şişkin hissetmenize destek olacaktır.

2. yapın

Kardiyo ağırlıklı bir egzersiz, vücuttan atılan terle beraber tuz yitirilmesine destek olacaktır. Egzersiz esnasında bol miktarda su içmeyi unutmamalısınız.

3.Potasyumlu yiyecekler tüketin.

, sodyum ile mücadeleye destek sağlar. Muz, beyaz fasulye, elam, üzüm, armut, yapraklı yeşillikler ve patates gibi yiyecekler önemli ve kolay erişilebilir potasyum kaynaklarıdır.

4.Doktora danışın.

Bilhassa rahatsızlık ya da yüksek tansiyonu olan kişiler tuza karşı daha çok kırılgan olma riski taşırlar. Tuz alımınız konusunda endişeleriniz var ise ya da tuza karşı hassas olabileceğinizi düşünüyorsanız, ne olursa olsun doktorunuza danışın.

Kaynak: CookingLight

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir