Ana Sayfa / Beslenme / Dut Pekmezi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Dut Pekmezi Hakkında

Dut pekmezi, dut kaynatıldıktan sonra çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilen açısından bir çok faydası bulunan bir pekmez türüdür. Özellikle problemi olan hastaların tercih ettiği dut pekmezi mide hastalıklarında da oldukça şifalıdır.

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Özellikle ev yapımı doğal dut pekmezinin sağlık açısından bir çok faydası bulunur. Ülser ve mide hastalıklarına karşı şifa kaynağıdır. Hızlı bir şekilde kana karıştığı için hızlı bir şekilde kaynağı olma özelliği gösterir. Bu faydası sayesinde sporcular tarafından da iyi bir enerji kaynağı olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca vücudun direncini artırıcı özelliği de vardır.

Astım ve hastalıklarına karşı şifalıdır. Gargara olarak kullanıldığında boğaz ve ağız hastalıklarına karşı yararlıdır. Özellikle çocuklarda sıklıkla rastlanılan pamukçuk rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. Yine özellikle bebeklerin ve çocukların zeka ve bedensel gelişimlerine yardımcı olan önemli bir doğal şifa kaynağıdır.

Dut pekmezi içerisinde bol miktarda , bulundurur. Yaklaşık olarak 20 gram dut pekmezinin içerisinde 2 miligram demir, 80 miligram enerji ve kalsiyum barındırır.

Pekmezlerin arasında özellikle dut pekmezi sindirim sistemini kolaylaştırmada önemli role sahiptir. Sindirimi kolaylaştırır ve düzene sokar.

Ev Yapımı Dut Pekmezi Tarifi

Malzemeler: Dut pekmezi yapımında yalnızca su ve dut kullanılmaktadır. Her iki malzemenin ölçüleri eşit olarak karıştırılmalıdır.

Dut Pekmezi ?

Dut pekmezinin eğer imkanınız varsa açık bir alanda yapılması  tavsiye edilmektedir. İlk olarak dutlar bez bir çuvalın içerisinde konulur. Suyunu süzmesi için çuvalı da bir süzgecin üzerinde koyun.

Dutların suyu süzüldükten sonra bir tencerenin içerisine konulur. Üzerine su ilave edilir. Kaynamaya başlatılır. Kaynama sırasında tencerenizin üzerinde kef oluşacaktır. Oluşan kefleri alın.

Kaynama esnasında pekmezi çok fazla karıştırmayın ki dutlar ezilmesin. Kaynadıktan sonra tekrar bez bir çuvala koyarak süzün. Çuvalın üzerinde iyice süzülmesi için bir ağırlık koyabilirsiniz. Süzme işleminden sonra çıkan suyu tencerenize alın ve tekrar kaynatmaya başlayın. 10 dakika daha kaynattıktan sonra pekmezi geniç yüzeyli kaplara alarak güneş alan bir yerde yaklaşık 2 gün bekletin.

Güneş alması pekmezin oluşması için oldukça önemlidir. 2 gün sonunda üzerinde sarı köpüksü bir kıvam oluşmasından pekmezin olduğunu anlayabilirsiniz. Dut pekmezini cam kavanozlara koyarak saklamanız tavsiye edilir.

Organik ve Sağlıklı bir yaşam için ev yapımı bu ürünleri tercih etmeye çalışalım.. sağlıcakla kalınız.

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? konusu ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Damar Hastalıklarına Çoban Çökerten Otu Faydaları

Damar Hastalığınız varsa şifalı çoban çökerten otu kullanarak kurtulabilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Damar hastalıklarından çoban …

Yumurta Kabuğu Zarının Faydaları (Ağrı, Romatizma, Kireçlenme)

Yumurta kabuğu zarı kireçlenme ağrısını azaltmaktadır Modern hayat koşulları geliştikçe bilim dünyası da birlikteliğinde gelen …

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Tahıllar

tahıl Tüketimi Uzun ve Sağlıklı Yaşamı Etkiliyor Amerika Birleşik Devletleri'nde 26 senede tamamlanan araştırmaya göre yulaf, tam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir