Ana Sayfa / Beslenme / Formda Bir Ramazan İçin Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

Formda Bir Ramazan İçin Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

 

Aileyle ya da dostlarla birlikte olunan büyük iftar ve sofralarına karşı koymak oldukça zordur. Bu yıl yaşadığımız zor Corona günleri bu isteklerimizi daha da zor hale getiriyor. Ancak kimse bu  sofraların büyüsüne kapılıp yıl boyunca korumaya çalıştığı formunu bozmak istemez. Tabii ki şu an sevdiklerimizin sağlığını daha çok düşünmemiz gerekiyor.

Özellikle sahur, düzenimiz dışında kaldığından ve vücudumuz ayı haricinde sahur düzenine alışık olmadığından ekstra özen gerektirmektedir. Bu sebeple sahurda dikkate alınması gerekenleri sizler için derledik.

1. Sahura gereken zamanı ayırın.

Uykunuzun esiri olmayarak sahurda doğru ve yeterli beslenmek için kendinize yeterli zamanı ayırın.

2. ağırlıklı beslenin.

Hem gün içinde daha uzun süre tok tutacağından hem de besleyici değerinin yüksek olması iftarda aşırı yemenize engel olacağından sahuru proteinli ve lifli gıdalar açısından zengin, hafif menülerle geçirmek Ramazan boyunca formunuzu korumak açısından faydalı olacaktır. Sofrada belki bir kaç , badem gibi kuruyemişler bulundurabilirsiniz.

3. Susuzluğa karşı önlem alın.

Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak formunuz açısından kritik öneme sahiptir. Bu sebeple Ramazan ayında, gün içindeki susuzluk hissini en aza indirmek için sahurda meyve ve sıvı  tüketmeye özen gösterin.

4. Yediklerinizin oranına dikkat edin.

Karbonhidrat oranı yüksek hamur işlerinin tüketilmesi hem gün içinde daha çabuk acıkma hissi yaratarak iftarda aşırıya kaçmanıza sebep olup formunuzu tehdit edeceğinden hem de susuzluk hissini arttıracağından sahurda kaçınılması gereken gıdaların başında gelmektedir.

5. Yediklerinizi küçük lokmalar halinde tüketin.

Hızlı ve büyük lokmalar halinde tüketilen besinler sindirimi zorlaştırıp hazımsızlığa sebep olabilir. Gün içindeki olası rahatsızlıklardan kurtulmak için yediklerinizi fazla hızlı olmayan biçimde ve küçük lokmalar halinde tüketmek doğru olacaktır.

6. Yatmadan önce sindirime zaman tanıyın.

Yediklerinizin sindirimi hem formunuz, hem de Ramazan ayında gün içinde rahat etmeniz açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmayıp yediklerinizin sindirimi için vücudunuza belli bir süre tanımanızda fayda var.

 

Yanlış bilinen doğrular.!

Özellikle Anadolu da “Ye tatlıyı içme suyu yakarsa yaksın, Ye yağlıyı içme suyu donarsa donsun” diye meşhur bir söz vardır.  Bu söz biyolojik olarak doğrudur diyebiliriz. Ama tatlı yersem susarım, ya da yağlı yersem susarım gibi cümleler yanlış diyebiliriz. Biyolojik olarak bu besinler vücutta parçalandıklarında su açığa çıkarırlar ve hücresel bazda susuzluğunuz için iyidir. Ancak his olarak başlangıçta biraz susuzluk çekeceğiniz de bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir