Ana Sayfa / Beslenme / Formunuzu korumak bu kadar kolay

Formunuzu korumak bu kadar kolay

Formda kalabilmek için göz ardı edilemez olan, bu konu üzerinde ne kadar zaman ayırabildiğinizden ziyade elinizdeki vakti ne kadar verimli kullanabildiğinizdir. Elinizdeki zamanı doğru kullanıp, zayıflama stratejinizi buna uygun halde şekillendirerek formunuzu korumanız ve istediğiniz ideal kiloya erişmeniz mümkün.

Bu işte sizler için derlediğimiz aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde yarar var.

1. Ya hep ya hiç diye bir şey olmaz!

Formunuzu korumak adına yaptığınız, harcadığınız her efor, her adım kıymetlidir. İdeal olan spor ya da beslenme programını uygulayamadığınız takdirde tamamıyla pes etmek yok. Her ufak adımın büyük başarıya giden yola katkısı bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yani en basit şekliyle, nasıl yaparım diye düşünmek bile aslında sizlere artı olarak dönecektir. Enerji ya da oksijen ihtiyacı en çok olan organımız beynimizdir.

2. Porsiyonlarınızı yavaş yavaş küçültün.

Forma girmenin ve bunu korumanın şartlarından biri tabii ki yeteri kadar yemektir. Bu işlemin yolu da porsiyonlarınızı küçültmekten geçer. Daha minik porsiyonları tercih etmek ve tatlıyı es geçmek fazladan çaba gerektirmeyen, rahat fakat etkili yöntemlerdendir. Zaman geçtikçe bu sizin için bir yaşam alışkanlığı haline gelecektir. Kendinizi rahat hissedin ve bir önceki başlığımız da ki gibi illa böyle demeyin.

3. Öğün atlamak yok.

Daha uzun aralıklarla bir şeyler tüketmek ilk bakışta mantıklı görünse de uzun süreli açlık, metabolizmanın düzenini bozduğundan sonrasında oluşacak yanlış yeme tercihlerini körükler. Hani deriz ya şekerim düştü, ister istemez en sevdiğiniz yemekleri bir an önce yemek için sürekli istek duymaya başlarsınız. Günlük öğünlerinizden sapmamak, fazladan vakit harcamanıza gerek kalmadan formunuzu korumanıza katkı mutlaka katkı sağlar.

4. Egzersizlerinizi kısa süre aralıklarına sıkıştırın.

Uzun antrenman seanslarını yoğunluktan dolayı günlük planınıza sığdıramıyorsanız, antrenman vakitlerinizi kısaltıp gün içine yayabilirsiniz. Toplam antrenman sürenizi bölerek günün belli aralıklarına sığdırmak formda kalmanıza destek olacaktır.

5. Ayakta durun, oturmayın.

Bilhassa masa başı işlerde gün içinde hareket şansı kısıtlı olduğundan olası diğer imkanların iyi değerlendirilmesi gerekir. Telefon ile uzun görüşmeler yaparken ya da toplu taşımayı kullanırken ayakta kalmak günlük hareketinizi arttırarak formunuzu koruyacaktır.

6. vaktinizden ödün vermeyin.

Süre sıkıntısı yaşadığınız dönemlerde vaktinizi uyku yerine işlerinize ayırmak daha zekice görünebilir. Sadece, metabolizmanızın olması gerektirdiği şekilde çalışmasını sağlayacak kadar uyumak formunuz için mutlaka uymanız gereken bir alışkanlık olmalı.

7. Toplumsal aktivitelerinizi hareketlendirin.

Ailenizle ya da arkadaşlarınızla geçirdiğiniz vakitlerde spora odaklanarak hem eğlenebilir, hem sosyalleşebilir hem de formunuzu koruyabilirsiniz.

8. Hızla gelişen teknolojinin nimetlerinden yararlanın.

Saatlerden, akıllı telefonlardan ve diğer çeşitli giyilebilir teknolojik cihazlardan yararlanarak egzersizle ilgili ölçümlerinizi yapmak artık çok kolay bir hale geldi. Bu imkanları hayatınıza entegre etmek formunuzu korurken zamandan kazanmanızı sağlayacaktır..

9. Stresle baş etmeyi daha iyi öğrenin.

Stresin iştah üstündeki tesiri fazlasıyla büyüktür. Bu sebeple, günlük işlerdeki genel stres seviyeniz, beslenme şekliniz ve antrenman durumunuzla beraber formunuzu etkileyecektir. Stresle daha etkin baş etmeyi öğrenmeniz daha rahat olmanızı sağlamakla kalmayacak, formunuza da pozitif etki edecektir.

10. Hep diyoruz tüketimini arttırın.

Fazladan vakit gerektirmeyen zayıflama şekillerinden bir diğeri. Günden minimum 30 gram lif tüketmeye özel itina gösterin. Uzmanlar, karmaşık bir rejim programını takip etmekte zorlananlar için lif tüketimini yüksek tutmanın iyi bir yol olduğunu belirtiyor. Yani: Normalden daha fazla lif tüketerek doygunluk hissinizi arttırabilir ve faydasız gıda tüketiminden otomatikman uzaklaşabilirsiniz.

Özet
Formunuzu korumak bu kadar kolay
Makale Adı
Formunuzu korumak bu kadar kolay
Açıklama
Formunuzu ağır egzersizler yapmadan nasıl korursunuz
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir