Ana Sayfa / Beslenme / Fransızlardan Formda Kalmak İçin 7 Öneri

Fransızlardan Formda Kalmak İçin 7 Öneri

Dünyanın en lezzetli tatlılarının ve yemeklerinin yer aldığı mutfaklardan birine sahip olacaksın ama bir yandan da ince kalacaksın! Şüphesiz ki bu herkesin yapabileceği bir iş değil. Fransızların bunu nasıl başardığı ise gerçekten merak konusu. İngiliz Journal of Nutrition’da yayınlanan bir makaleye göre, işin sırrı Fransızların kendilerine has yemek yeme tarzlarında saklı. Peki Fransızlar nasıl ince kalmayı başarıyor?

1. Yemekte Sosyalleşiyorlar

Yemek yemek güzel ve keyifli bir deneyim. İnsanların büyük çoğunluğu masa başında çalışırken ya da televizyon, bilgisayar başında bir şeyler izleyerek yemek yiyor. Oysa Fransızlar, yemek yemeyi bir sosyalleşme aktivitesi olarak görüyor, yemek yerken ondan keyif alıyor, bunu rahatlatıcı bir etkinliğe çeviriyorlar. Fakat tam olarak esas neden bu değil. Gerçek nedeni, makarna, gibi unlu yiyeceklerden uzak duruyor olmaları. Tabii ki baget ekmek onların milli yemeği ve her sabah yiyorlar ama koca bir ekmeği değil. Fransız yemekleri hem görece daha az yağlı hem de porsiyonları az, bir de yanına unlu mamul eklenmeyince mis gibi size. Bunun yanı sıra, kaz ciğeri, ördek konfi gibi yağlı yiyecekleri sanıldığı gibi her gün tüketmiyorlar, iki haftada bir belki. Ayrıca tatlandırıcıdan kesinlikle uzak duruyorlar.

2. Porsiyonları Küçük

Porsiyon küçültmenin bir diyetin ilk kuralı olduğunu tüm diyetisyenler onaylayacaktır. Porsiyon küçültmeyi icat eden ve üstadı ise yine Fransızlar. Olması gerekenden fazlasını asla tüketmiyorlar. Porsiyonlar genelde küçük ama doyurucu. Bir partiye gittiğinizde, atıştırmalıklardan 1-2 tane alıp tüm geceyi onunla geçiren biri varsa çekinmeden Fransız diyebilirsiniz.

Aynı zamanda kahvaltı alışkanlıkları da birçok kişiden farklı. Bir bardak yanında biraz meyve, yoğurt, bir dilim ekmek ya da birazcık tahıl gevreği ile güne hazırlar. Tatlı çok tüketmiyorlar, tükettiklerinde de küçük olanları tercih ediyorlar.

3. Tam Yağlı Süt Ürünleri Tüketiyorlar

Fransızlar yağdan korkmuyor. Canan hocamız aklımıza geliyor. Yapılan bir araştırma Fransızların %89’unun süt ürünlerini tam yağlı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Yine yapılan bir araştırma günde 2 porsiyon peynir tüketiminin zararlı olmadığını ortaya çıkarmış. Kısaca tam yağlı ürünlerden korkmadan ama çok fazla tüketmekten kaçınarak beslenme alışkanlığınıza devam edebilirsiniz.

4. Kızartma Ve İşlenmiş Yemek Miktarını Azaltıyorlar

Herkes gibi Fransızlar da kızartma yiyor, işlenmiş besinler tüketiyor. Tabii ki bunu sürekli yapmıyorlar. Yapılan araştırmalarda Fransız halkının sadece %29’unun haftada bir kızartma ve işlenmiş besin tükettiği saptanmış. -merika’da örneğin, bu oran %50 civarında. Sanırım ülkemizde %70-80 olabilir.

 

5. Balık Yiyorlar

Fransa’da en çok tüketilen besinlerden biri balık. Nüfusun %70’i haftada en az bir kere balık yiyor. Ülkemizdeki durum net değil ama çok çok düşük. Balığın özellikle sentezi içinde önemli bir role sahip olduğunu neredeyse herkes biliyor. Corona – Covid-19 salgını günlerinde; D vitamininin bağışıklık sistemini de güçlendirdiği ispatlanmış durumda. Yani D vitamini bağışıklık sistemimizin ayrılmaz bir parçası.

6. Kekler Ve Çörekleri Akdeniz Diyetiyle Dengeliyorlar

Fransızlar genelde dengeli besleniyor diyoruz tabi ki bu görünen yüz, insan olan bir yerde mutlaka farklılıklar olacaktır. Bir Akdeniz ülkesi olmalarından ötürü Akdeniz beslenme tarzı onlarda da hâkim durumda, yani zeytinyağı, balık, meyve, sebze, süt ürünleri günlük beslenmelerinin temel taşları. Dengeli bir Fransız öğününde mutlaka çorba, meyve, az yağlı bir ana yemek, çay, tam tahıllı ekmek ve küçük porsiyonlarda tatlı yer alıyor.

Eski usul, bol peynirli, salamlı, kırmızı etli beslenme tarzını ise Fransa’nın yalnızca %18’i uyguluyor.

7. Basite İndirgiyorlar

Yine bir beslenme şekli olarak, Fransızlar her şeyden yemiyorlar. Dediğimiz gibi eski usül beslenme tarzını zaten hayatlarından çıkarmışlar. Yalnızca ülkenin %10’u sürekli olarak, yumurta, peynir, tereyağı, hayvansal yağ, patates, ekmek ve makarna tüketiyor.

Gördüğünüz gibi, aslında Fransızların da yaptıkları, her zaman beslenme uzmanlarının tavsiyelerini bir yaşam tarzına dönüştürmekten ibaret.

Dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğiniz an ideal kilonuza gelmemek için tek neden metabolik rahatsızlıklardır. Böyle bir durumda mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekebilir.

Sağlıklı günler dileriz.

Kaynak: Huffingtonpost

İlginizi Çekebilir

Yetişkinlerde Topuk dikenine ne iyi gelir? Topuk dikeni nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır? İşte doğal ve bitkisel tedavi önerileri

Topuk dikenine ne iyi gelir? Topuk dikeni nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır? İşte doğal ve bitkisel tedavi önerileri

  Toplumda yaygın bir sağlık sorunu olan topuk dikeni, genellikle sert yüzeylerde yürüme, koşma, zıplamanın …

Bacakta damar atması neden olur?

Bacakta damar atması neden olur?

  Yaşlandıkça, bazı rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar. Bunlardan biri bacaklarda damar atması olarak tabir edilen …

Haliliye Belediyesi'nden çocuklar için çalışma

Haliliye Belediyesi’nden çocuklar için çalışma

  Haliliye Belediyesi, yaşam alanları olan parkların daha güvenli hale gelmesi ve çocukların güzel oyunlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir