Ana Sayfa / Beslenme / Kilo Kontrolü İçin Mutfak İpuçları!

Kilo Kontrolü İçin Mutfak İpuçları!

Kilonuzu denetim altına almak, formda kalmak ve sıkılaşmak istiyorsanız mutfağınızla iyi geçinmeniz gerekiyor. Peki ama nasıl? Daha önce hiç düşünmüş müydünüz bilmiyoruz fakat mutfağın, formda yaşamınızda sandığınızdan da büyük bir tesiri var. Şimdi formda kalmak için mutfağınıza yapmanız gerekenlere dair birtakım ipuçları vereceğiz. Sıhhatli bir bünye için daima dediğimiz gibi ne olursa olsun iyi bir alışkanlığı kazanmalısınız.

Evvela mutfağınızı temizlemekle işe başlayabilirsiniz. Ondan sonra yeni hayat tarzınız için alışverişe çıkmalı ve stok yapmalısınız. Stok derken sağlıklı gıdalar alın demek istiyoruz.  Tabii bu yeni yiyecekleri koymak için; dondurulmuş yiyecek, pirinç, beyaz şeklinde yiyecekleri de artık evinizde tutmamalısınız.

Mutfağınızı yeni hedefinize uygun olarak düzenlerken, meyvelerinizi de her an ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmalısınız. Burada bahsettiğimiz meyveler; muz yahut elma gibi kalorili olanlar değil özelliği taşıyan meyveler. ve deposu meyveleri yakınlarınızdan ve göz hizanızdan noksan etmeyin.

  • Yağlara Dikkat!

Bir başka çarpıcı nokta ise katı yağlar yerine sıvı yağlar kullanmanız gerektiğini unutmamanız. Şayet yiyeceklere ve salatalara koyduğunuz yağ miktarından endişe ediyorsanız bir yağ sprey şişesi kullanarak çok daha az yağ kullanabilirsiniz.

  • Baharat Rafını Dolu Tutun

Yemeklerinizde baharatları es geçmeyin. Kalori içermeyen ve yiyeceklere tat katan baharatları keşfetmek fazlaca lezzetli olabilir. Ek olarak baharatlar; tereyağı ve krema ihtiyacını ortadan kaldırıp yiyeceklere tat katmış olduğu için de tercih edilmeli.

  • Dondurucunuzu Verimli Kullanın

Buzdolabınızı nasıl dolduruyor ve ne kadar verimli kullanıyorsunuz? Örneğiniz dondurucunuzla aranız iyi mi? Ihmal etmeyin ki, dondurucunuzu doğru bir halde doldurmanın fit kalmanıza büyük katkısı var. Dondurulmuş sebzeler, kısa bir çözülme süresinin peşinden pişebilir hale geliyor ve rahat halde leziz bir yiyecek yapmanıza imkan tanıyor. Dondurulmuş meyveler de serinletici ve vitamin alınabilecek yiyecekler olduğu için oldukça iyi bir alternatif olarak sayılabilir.

alabileceğiniz ucuz seçenekleri sakın atlamayın. Mesela balık ve yağsız et, müthiş birer protein deposudur. Konserve somon ve sardalya da omega-3 ve açısından zengin olduğu için, kesinlikle buzdolabınızda bulunmalı.

  • Kahvaltıya Yer Açın

Tabii en mühim öğün olan sabah kahvaltısını düşünüyorsunuz şu an muhtemelen. Onu da unutmadık. Güne tatminkar ve dengeli bir başlangıç çok önemli. Bu yüzden buzdolabınızda kahvaltılar için ayrı bir yer organize edin. , yulaf ezmesi, çilek ve tahıllı ekmeğin yanında bir smoothie ile güne zinde başlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, mutfağınız formda hayat yolundaki en iyi arkadaşınız!

Kaynak: Everyday Health

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir