Ana Sayfa / Beslenme / Kuzu göbeği mantarı faydaları nelerdir?
Kuzu göbeği mantarı faydaları nelerdir?

Kuzu göbeği mantarı faydaları nelerdir?

 

Kuzu göbeği mantarı genel anlamda bahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Mantarlar nemli ortamlarda büyümüş olduğu için yağışın olmadığı bölgelerde pek görülmez. Gyromitra esculenta gibi zehirli türlerle düzmece kuzu göbeği mantarı da olduğundan dikkatli olunması gerekir. Ek olarak çeşitli alerjik reaksiyonlara niçin olması mümkün olduğundan pişmeden olarak tüketilmemelidir. Kuzu göbeği nasıl pişirilir? Mevzusunda size detaylı tanım hazırladık. İşte kuzu göbeği mantarı yararları ile ilgili detaylar…

KUZU GÖBEĞİ MANTARI NEDİR?

Morchellaceae ailesinden olan, bahar aylarında ortaya çıkan ve yenilebilen bir mantar türüdür. Ormanlarda tek tek ya da grup halinde bulunabilir. Yemeği yapılarak tüketilebilir. Pişmemiş olarak yenmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

KUZU GÖBEĞİ MANTARI NEREDE BULUNUR?

Kuzu göbeği öteki adı kuzu kulağı mantarı ülkemizin değişik bölgelerinde oldukça oldukca bulunmaktadır. Kuzu göbeği mantarı nerelerde yetişir? Sorusunun yanıtı olarak; Konya’nın Beyşehir, Göynem, Derebucak ilçeleri, İzmir’in Bergama ilçesi, Muğla, Kastamonu, Aydın, Denizli, Uşak, Çanakkale ile Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yer edinen Düzmeşe, Mescitli, Keklik Deresi, Suludere beldeleri bunlardan bazılarıdır.

KUZU GÖBEĞİ MANTARI FAYDALARI

Kuzu göbeği mantarının oldukca sayıda faydasından anlatmak mümkündür. Kanser, diyabet ve kansızlık gibi birçok günümüz çağı hastalıklarına iyi gelmektedir. Kuzu göbeği mantarı faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçeriğinde yer edinen niosin ve selenyum maddeleri kansere karşı büyük bir etkiye haizdir.
 • kanserini önler.
 • Diyabet hastalığında kan şekeri düşüklüğüne iyi gelir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu tesiri vardır.
 • İçeriğinde bolca oranda B2 vitamini yardımıyla göz hastalıklarından korur.
 • Kansızlık olarak malum anemi hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • eksikliğine iyi gelir.
 • Oldukça sayıda mühim gıda değerine haiz bu ürün muhteviyatında B1,B2 ve C vitaminleri vardır.
 • Kalsiyum, sodyum, çinko ve ihtiva eder.
 • Vücut direncini arttıran, zihni açan etkiye haizdir.

 

 

 

KUZU GÖBEĞİ MANTARI NASIL PİŞİRİLİR?

Kuzu göbeği mantarı marketlerde ve semt pazarlarında mevsime nazaran taze şekilde bulunabilir. Bu mantarların düzmece olmadığından güvenli olduktan sonra pişirme işlemini yapabilirsiniz.

Aldığınız mantar eğer sert ise suda haşlama yaparak yumuşatmanız gerekir. Mantar sert değilse soteleme işlemi yapabilirsiniz. Ya da kavurma yapabilirsiniz. Bunun için malzemeler şu şekilde:

 • 300 gr kuzu göbeği mantarı
 • 1 tane kuru soğan
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Üç tane yumurta
 • Karabiber
 • Kimyon

Kuzu göbeği mantarı pişirme adımları:

 1. Mantarların başını kesip ayıklayın.
 2. Mantarları sirkeli suda bekleterek yıkayabilirsiniz.
 3. Tavaya sıvı yağ koyup altını açın ve soğanı minik doğrayıp tavaya ilave edin. Pembe olana kadar kavurun.
 4. ondan sonra mantarı ilave edin ve kavurun. Altını kısıp sulanmasını bekleyin.
 5. Tavanın kapağını kapatıp 10 an bu şekilde beklemeye alın. ondan sonra kapağını açıp suyunu çekin.
 6. ve baharatlarını ilave edin ve bir kasede çırptığımız yumurtaları koyun.
 7. 1-2 an pişirip, sıcak servis yapıyoruz. Afiyetle yiyin.

KUZU GÖBEĞİ MANTARI NASIL YETİŞTİRİLİR?

Kuzu göbeği mantarı öteki mantarlara nazaran yetiştirilmesi zor olsa gerek. Öteki mantarlara nazaran pahalı olmasının sebebi de budur. Eğer kuzu göbeği mantarını tohumdan yetiştirmek istiyorsanız ağaçların çevresine yada altına eklemelisiniz. Ekim işleminden ilkin yabani otlar temizlenmesi gerekir. Özdeş şekilde toprağı alçı, odun külü gibi değişik malzemelerle de beslemek gerekir. Ortam sıcaklığının da 15 ila 20 aşama olmalıdır. Ekim için en ideal zamanların ise güz ya da yaz sonu bulunduğunu söyleyebiliriz. Devamlı takip edeni ve emek isteyen Kuzu göbeği mantarı yetiştirmek zor olsa da faydalarına bakınca o zorluğu unutabilirsiniz. Piyasada oldukça az bulunan kuzu göbeği mantarını siz de organik yetiştirerek tüketmiş olmuş olursunuz. Kuzu göbeği mantarı tohumunu aktarlardan temin edebilirsiniz.

Kuzu göbeği mantarı yararları nelerdir? ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz öteki yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir