Ana Sayfa / Beslenme / Pelin Otunun Faydaları ve Pelin Otu Çayı

Pelin Otunun Faydaları ve Pelin Otu Çayı

Uzmanlara göre “Günümüzde Acı Pelin Otu yeteri kadar bilinmiyor ve tüketilmiyor. Pelin otunu faydalarını duyurmak gerekir. Çok ve şifalı bir bitkidir” diyerek pelin otu ile çay yapılışını bizlerle paylaştı…

Pelin Otu Nedir? Pelin otu, papatyagiller familyasından olup Anadolu'da kendi halinde yetişmekte olan bir bitkidir. Yavşan türü olarak kabul edilen bu bitkinin boyu 120 cm'e kadar uzayabilmektedir. Itırlı bir olmasının yanı sıra parçalı yapraklı olup grimsi ya da beyazımsı yeşil renkte görülmektedir. Nerede Yetişir? Üzerinde kırmızı renk çiçekleri olan ve Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir.

Pelin otundan antik çağlarda da faydalanılmıştır. O dönemde olarak kullanılmasına ek olarak absent ismi verilen alkollü içkinin ana maddesi olarak değerlendirilmiştir. İçerisindeki güçlü etken maddeler sebebiyle, askeri hekimler tarafından uzun süre askerlerin savaş motivasyonlarını arttırmak amaçlı kullanılmıştır.

Yüksek yerleri seven bu bitki daha çok dağlarda yetişmektedir. İlaç ve içki yapımında kullanılan ve tadı oldukça acı olan bir ottur. Bu otu özellikle mide, ve böbrek yetmezliği sorunu olan kişilerin kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Pelin Otu Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Pelin otunun, vücudumuza sağladığı faydaların araştırılması konusunda fazla çalışma olmaması sebebiyle daha tespit edilemeyen birçok yararının olduğu düşünülmektedir.

Pelin otu en çok bağırsak paraziti sorunu yaşayan kişilerde fayda göstermektedir. Oldukça etkili bir bitki olması sebebiyle doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir. Pelin otu çayının; bağırsak parazitlerini etkisiz hale getirilerek, dışkı yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Bilhassa şişkinlik sorunu yaşayan kişilerde, bu sorunların tedavi edilmesinde sıklıkla başvurulan bir bitkidir. Yemeklerden sonra pelin otu çayı tüketilerek; midenin sakinleşmesi, ının ve şişkinliğinin giderilmesi karşılanabilir.

Geçmişten günümüze değin çeşitli alkollü içkilerde aroma ve tatlandırıcı olarak kullanılmakta olan pelin otu, kişinin sakinleşmesine yardımcı olmaktadır. Kronik bir sorun haline gelmiş olan baş ağrılarına ve stres tetikleyicisi sebebiyle ortaya çıkan, mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Pelin otu çayından yalnızca insanlar fayda görmemektedir. Bu çay ile evcil hayvanların yıkanması sonucunda; üzerlerindeki kene ve bit gibi zararı dokunan küçük canlılar yok edilmektedir.

Pelin Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Pelin Otu Çayı Nasıl Yapılır?

PELİN OTU ÇAYI: 1 veya yarım çay kaşığı kadar kuru pelin otunun, kaynamış olan suya atıldıktan sonra 3-5 dakika kadar demlenerek içilmesi en uygunudur. Pelin otu, oldukça acı bir tat vermesi sebebiyle 1 çay kaşığından fazla kullanılmaması ve uzun süre demlendirilmemesi önerilmektedir.

Zararları – Yan Etkileri: Bitkilerin fazla kullanımı çoğu zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Uzman kontrolünde kullanılması önerilir. Ayrıca hamileler, emziren anneler, çocuklar için kullanımı önerilmez.

Pelin Otunun Faydaları ve Pelin Otu Çayı konusu ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Damar Hastalıklarına Çoban Çökerten Otu Faydaları

Damar Hastalığınız varsa şifalı çoban çökerten otu kullanarak kurtulabilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Damar hastalıklarından çoban …

Yumurta Kabuğu Zarının Faydaları (Ağrı, Romatizma, Kireçlenme)

yumurta kabuğu zarı kireçlenme ağrısını azaltmaktadır Modern hayat koşulları geliştikçe bilim dünyası da birlikteliğinde gelen …

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı Tahıllar

tahıl Tüketimi Uzun ve Sağlıklı Yaşamı Etkiliyor Amerika Birleşik Devletleri'nde 26 senede tamamlanan araştırmaya göre yulaf, tam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir