Ana Sayfa / Beslenme / Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

 

Yanlış beslenme alışkanlıklarından kurtulmanız gerekiyor sadece bunu başarabileceğiniz konusunda kafanızda net bir bilgi yok mu? Ya da aklınızda bir sürü soru işareti mi var?

İşte bütün bu soru işaretlerini yok edebilmek için yanlış beslenme alışkanlıkları ve bunlara karşı nasıl mücadele etmeniz gerektiği yöntemleriyle huzurlarınızdayız.

1. Yanlış planlama

Beslenmeyle alakalı en yaygın problemlerden biri yanlış planlamadır. Son dakikaya bırakılan tercihler, aceleyle alınan fast – food tüketme kararları ve haftalık öğünlerin doğru planlanmayışı kısa vadede fazlaca can sıkmasa da senenin sonunda dönerek baktığımızda, beslenme konusunda moral bozucu neticelerle karşılaşmamıza sebep olabilir. Beslenme planımızdan salata, sebze ve benzeri yararlı gıdaları noksan etmeyerek ve planımızı mineral, vitamin, protein ve benzeri beslenme elementlerine nazaran düzenleyerek bu probleminin üstesinden rahatlıkla gelebilir ve daha formda günlere yelken açabiliriz.

2. Olması gerekenden büyük porsiyonlar

Tükettiğimiz porsiyonlar mevzusundaki dikkatsizliğimiz, aşırı kiloların kabul edilen nedenlerinden biridir. Sıklıkla işlerin yoğunluğuna kendimizi kaptırıp aceleyle gereğinden büyük porsiyonlar tüketebiliyoruz. Bu yanlış tüketim alışkanlığını terk etmediğimiz sürece, formumuzu tehdit etmeyi sürdürecektir. Bu alışkanlığı geride bırakmak için bilhassa kısıtlı vakit aralıklarında ve stresli anlarda yiyecek yememeye ihtimam göstermemiz etken olacaktır.

3. Doğru olmayan içecekler

Bilhassa havaların ısınmış olduğu günlerde, sıvı tüketim ihtiyacımız da artar. Bunun doğal sonucu olarak da bazen tükettiğimiz sıvıların niteliğini pek sorgulamayız. Bu şekil bir tüketim alışkanlığının getirmiş olduğu zararı azaltmak için bilhassa şekerli içeceklerden olası mertebe uzak durmak, soda, su yahut tatlandırılmamış çay ve benzeri sıvıların tüketimine yönelmek etken olacaktır.

4. Olması gerekenden az yemek

Daha az yemek her zaman için çok kilo vereceğiniz anlamına gelmez. Günlük ihtiyacımız kadar kalori alamadığımızda vücudumuz yeteri enerjiye sahip olması imkansız. Ortaya çıkan iştah fazlalığı sonradan fazla yemeye sebep olur. Öğünlerde yeterli oranda beslenmemek, formda kalma hikayesinde meydana getirilen en yaygın yanlışlardan biridir. Bundan dolayı günlük ve öğünlük porsiyon kontrollerini ve planlamalarını doğru yapmak icap eder. Hani arada bir tatlı krizi tutuyor deriz ya, beslenme alışkanlığımız düzene girmemişse tatlı krizleri de artacaktır.

Formda kalmanın, doğru beslenmeden; doğru beslenmenin ise, doğru planlamadan geçtiğini aklınızdan çıkarmayın. Sağlıklı günler dileriz.

Kaynak: Health Resource 4U

İlginizi Çekebilir

Bahar Alerjilerini Kolay Atlatmanın Çok Basit Yolları

Malumunuz bahar geliyor ve baharla birlikte alerji mevsimi başladığı zaman ya da eve bir evcil hayvan …

Çok fazla tuzlu şeyler tüketirseniz bunlar mutlaka aklınızda olsun

Eğer yemekte tuzu fazla kaçırdığınız için kendinizi iyi hissetmiyorsanız bu yazı tam size göre diyebiliriz! …

Böyle kilo verilir mi demeyin

Kilo vermek için harcanan gayret ve denenen yöntemler her geçen gün artıyor. Birçok insan kendisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir