Ana Sayfa / Doğal Gıda / Doğal Zeytinyağının Sağlıklı Olma Nedenleri
zeytin yağı

Doğal Zeytinyağının Sağlıklı Olma Nedenleri

“Doğal Sızma Zeytinyağı” Akdeniz Diyeti’nin en mühim bileşenlerinden birisidir. Bundan dolayı Akdeniz Diyeti yapan kişilerin daha uzun ve sağlıklı yaşamasının sebeplerinden biri olarak Doğal Sızma Zeytinyağı gösteriliyor.  Dilimize saygısı olanların “Doğal sızma” zeytinyağı olarak kullandığı ama bazılarının ingilizce karşılığı olarak “naturel sızma” şeklinde adlandırdığı en sağlıklı gıdalardan biri olduğu mevzusunda uzmanlar hem fikirler. Peki doğal sızma zeytinyağının sağlıklı olma nedeni nedir? Özetlemek gerekirse, kısaca içerisindeki bileşenlerdir.

Doğal sızma zeytinyağı üretilirken endüstriyel bir arıtmaya mağruz bırakılmadığı için zeytinin içindeki tüm antioksidanlar ve vitaminler korunur. İşte Doğal Sızma Zeytinyağının bir sağlık karışımı olmasına neden olan 5 yararlı bileşen:

  1. Zeytinyağı E vitamini açısından varlıklı bir besindir. yağda çözünebilen bir olarak malum E vitamini vücudu göz ve cilt problemlerinden koruduğu şeklinde kanser, diyabet ve Alzheimer şeklinde nörolojik hastalıkların riskini de azalttığı düşünülmektedir. E vitamini cilt krem ve losyonlarında kullanılır şundan dolayı yara izlerinin iyileştirmesinde rol oynar. Kısa sürede meydana getirilen bir emek verme ile E-vitamininin akciğerleri hava kirliliğine karşı da koruduğu gösterilmiştir.
  2. Zeytinyağının içindeki bir öteki vitamin de K vitaminidir. K vitamininin vücuttaki kalsiyumun bağlanma sürecinde lüzumlu olduğu bilinmektedir. İyi bir seviyedeki K vitamininin insülin direncine ve pek fazlaca kanser tipine karşı koruma sağlamış olduğu  gösterilmiştir. 1 kaşık zeytinyağı bir erişkin için tavsiye edilen günlük K vitamini dozunu ihtiva eder.
  3. AntioksidanlarDoğal Sızma Zeytinyağı, vücutta oluşan özgür radikalleri yok eden antioksidan açısından en varlıklı gıdalardan biridir. Kanser karşıtı gıda olarak malum antioksidanların, kalp hastalıklarını da azaltan bileşikler olduğu  araştırmalarda gösterilmiştir.
  4. Bileşiği (Formulü:  C17 H20 O5)“Oleocanthal” bileşiği yüksek kalite doğal sızma zeytinyağında bulunan bir bileşiktir. Antienflamatuar etkisi olduğu düşünülmekle beraber,  Alzheimer hastalığının önlenmesinde etkili olduğu ve kanser hücrelerine karşı öldürücü olduğu da tespit edilen özellikleri arasındadır.
  5. Tekli Doymamış Yağ AsitleriFındık, balık ve özellikle de Zeytinyağı olmak üzere bitkisel yağlar %75 oranında tekli doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır.Bu yağ asitlerinin yararları arasında hücre zarı ve elastikliğinin artmasına bağlı  hastalıklara karşı koruma sağlaması sayılabilir. Bu sağlık dolu yağların tüketilmesinin kalp hastalıkları, diyabet, aterosikleroz ve kolon kanseri risklerini azalttığı da yapılan araştırmalarla gösterilmiştir.

Anadolu insanı zaten yıllardır bu harika besini yemeklerde, salatalarda ve yerine göre bir çok durumda kullanmaktadır. 1500 yıl önce gelen kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’ de de; ve yağından ve bunların faydalarından bahsedilmektedir.

Sağlık dolu günler, sevenlerinizle sevdiklerinizle olsun…

5

Yorum yok

  1. Pingback: Doğal Zeytinyağının Sağlıklı Olma Nedenleri – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir