Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Alerji testinde sonucun negatif çıkması sizi aldatmasın
Alerji testinde sonucun negatif çıkması sizi aldatmasın

Alerji testinde sonucun negatif çıkması sizi aldatmasın

 

Alerjik rinit (AR) ile ilgili olarak, bu dünyadaki yaygın sorunlarından biridir, ancak görülme sıklığı yaşam kalitesini artırma ve önemli ölçüde azaltma eğilimindedir. Öğretim üyesi Mustafa Çelik bilgi ve önerilerde bulundu. Mustafa Çelik, alerjik rinitin yaklaşık% 80’inin mevsimsel olduğunu belirterek, “AR, oluşma zamanına ve süresine göre mevsimsel ve çok yıllık (yıl boyunca) olarak ikiye ayrılır. Rinit daha az görülür. Alerjik rinit semptomları değişiklik gösterir. Mevsimlerin değişmesiyle artar ve hastalar için kabusa dönüşür.

EN HAFİF ŞEKİLDE ATLATMANIN YOLU: HABERDAR OLMAK

Mevsimsel geçiş sırasında burun akıntısı, hapşırma, burun kaşıntısı, kaşıntılı gözler, burun tıkanıklığı, gece uykusunda rahatsızlık gibi semptomların sıklığı artmakta, bu da alerjik rinit için bir uyarı olabilir. Öğretim Üyesi Mustafa Çelik, “ Hastalar bu geçiş dönemlerini minimal semptom ve rahatsızlıkla atlatabilir; mevsimsel değişimlerde alerjiyi tetikleyen durumları anlamakla mümkündür. Ülkemiz aynı anda farklı mevsimler yaşayabilen ender ülkelerden biri olsa da bu durum durumumuzda birden fazla alerjen oluşumuna neden olabilir. ”

EN SIK RASTLANAN ALERJİ: AKAR DUYARLILIĞI

Çelik, alerjik rinite neden olan alerjenlerin farklı şehirlerde farklı olduğunu vurgulayarak, “ takvimi, farklı şehirlerde ve farklı mevsimlerde görülen farklılıkları ortaya çıkarmak ve hastaların bu maddeleri anlamasını sağlamak için oluşturuldu. Polen takvimi her şehir ve her ay için farklıdır.Bizim eyaletimizde yapılan araştırmada akarların en hassas olduğu tespit edilmiştir.Türkiye’nin akarlara% 30-40 duyarlı olduğu düşünülmektedir.Akarlar 15 derecenin üzerinde bir sıcaklıktadır. % 40 nem ve alçak irtifa koşullarında daha fazla alerjen yaşayabilir Akarların yanı sıra koyun yünü, mantar, bitkisel tahıllar, çavdar ve koyun yünü gibi alerjenler en yaygın maddelerdir.

YAPILAN TÜM TESTLERE RAĞMEN TESPİT EDİLEMEYEBİLİR

Dr., hastaların tetikleyici maddeler hakkında nasıl bilgi edindiklerini anlattı. Çelik, “Öncelikle bu hastalığın belirtileri konusunda dikkatli olmalısınız. Ne yazık ki bu hastalığı anlamayan hastalar için hayat çok kötü olabilir. ile ilgili şikayetler için burun boğaz uzmanınıza danışın. Hasta bir sonraki sürecin başlangıcı olacaktır Muayene sonrası yapılması gereken kişinin hangi maddeye alerjisi olduğunun tespit edilmesidir.Bunun için farklı testler yapılmıştır ancak unutulmamalıdır ki tüm testlere rağmen alerji tespit edilemeyebilir. Orijinal madde.

“SONUCUN NEGATİF ÇIKMASI, SİZİ ALDATMASIN”

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Mustafa Çelik, en sık kullanılan testlere ilişkin bilgilendirmesine şöyle devam etti;

” Alerjik bireylerde, duyarlı oldukları alerjenlerin belirlenmesi ve yaşadıkları coğrafi bölgenin özelliklerini dikkate almak, alerjik hastalıkların görülme sıklığını azaltmak ve duyarlı bireyleri önlemek için önleyici tedbirler almak önemlidir. Hastalık gelişimi. Deri prick testi en sık kullanılan testlerden biridir. Bu testte ata bazı alerjenler enjekte edilir ve deri reaksiyonları dikkate alınır. Kişinin verilen maddeye alerjisi varsa maddenin enjekte edildiği cilt bölgesinde şişlik ve kızarıklık görülecektir. Bu test yalnızca belli alerjen maddeleri içerdiğinden, test bataryasında bulunan maddelere alerji olduğu zaman doğru tanı konulabilmektedir. kısaca test sonucunuzun negatif çıkması durumunda, hiçbir maddeye alerji olmadığınız anlamına gelmemektedir. Tabii ki test sonucunuzun doğru çıkmasına etken diğer önemli bir noktada, testin güvenilir ve deneyimli kişiler tarafından yapılmasıdır. Birçok yanlış test sonucunun altında yatan önemli bir faktör de deneyimli kişiler tarafından testin yapılmamasıdır.”

Alerji testinde sonucun negatif çıkması sizi aldatmasın ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir