Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Çocuklarda Tansiyon Olmaz Diyenler, Dikkat!
Tansiyon ölçümü

Çocuklarda Tansiyon Olmaz Diyenler, Dikkat!

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, “Çocuklarda  olmaz” inancının yanlış olduğunu, yeni doğan da dahil her yaş grubunda hipertansiyon görebildiğini belirterek “üç yaşın üstündeki tüm çocuklarda minimum yılda hiç yoktan 1 kere  ölçümünü öneriyoruz. herhangi bir nedenle hekime başvurduğunda da kesinlikle kan basıncının ölçülmesini tavsiye ediyoruz” dedi. Ancak çocuklarda tansiyon ölçümü konusuna pek dikkat edilmiyor, hatta hiç önemsenmiyor gibi.
Prof. Dr. Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birtakım sağlık mensupları arısında bile çocuklarda tansiyon hastalığı görülmeyeceğine dair yanlış bir inanış bulunduğunu belirtti.

Çocuklarının tansiyonunu ölçtürmek isteyen hasta yakınlarının bazen geri çevrildiğini dile getiren Gündüz, şu detayları verdi:

“Çocukta tansiyon olmaz diyerek hastayı geri gönderen sağlık mensupları var fakat hepimiz yeni doğandan itibaren her yaş grubunda hipertansiyon görebiliyoruz. Yeni doğanda görülen tansiyon yükseklikleri, ferdin hayat seçimi ve alışkanlıklarından ziyade altta yatan bir sebebe bağlıdır. Doğum zorlukları ya da erken doğum tansiyon yüksekliğine neden olabilecek etkenler arasında sayılabilir. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde tansiyon yüksekliği çok fazla görülüyor.”

Üç yaşından itibaren çocuklarınızın tansiyonunu ölçtürün

Prof. Dr. Gündüz, bilhassa çocuklar içinde aşırı kiloluluğun ve hareketsiz hayat tarzının arttığına dikkati çekerek, (bu konuda şu makalemizi de göz ardı etmeyin) “Çocuklar fazlaca  televizyon ve bilgisayarın başında zaman geçiriyorlar. Hepimiz onların iki saatten daha çok televizyon ve bilgisayarın başında kalmalarını istemiyoruz” dedi.
Gündüz, çocuklarda hipertansiyonun nedensiz baş ağrısıyla kendini gösterebileceğini, bitkinlik, baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı ve burun kanaması şeklinde belirtilerin de ortaya çıkabileceğini bildirdi.
Birtakım çocukların ani tansiyon yükselmesine bağlı çeşitli nedenlerle kendilerine başvurduğunu aktaran Gündüz, “Bunun haricinde ciddi tansiyon yükseklikleri kalp yetmezliği, böbrek yetmezliğine de neden olabilir. Hastalar çoğu zaman bizlere baş ağrısı ve bitkinlik yakınmalarıyla geliyor. Bazı zamanlar da bu rahatsızlığın hiç bir emaresi olmayabilir. Onun için hepimiz üç yaşın üstündeki tüm çocuklarda minimum yılda bir kere kan basıncı ölçümünü tavsiye ediyoruz. Çocuk her hangi bir nedenle hekime başvurduğunda da kesinlikle kan basıncının ölçülmesini tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bunları dikkate alarak lütfen göz bebeklerinizi üç yaşından itibaren eğer, yolunuz doktora düşerse bir tansiyon ölçümü yaptırın.

Yorum yok

  1. Pingback: Çocuklarda Tansiyon Olmaz Diyenler, Dikkat! – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir