Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Diş iltihabı nasıl geçer? Diş eti şişmesine ne iyi gelir?
Diş iltihabı nasıl geçer? Diş eti şişmesine ne iyi gelir?

Diş iltihabı nasıl geçer? Diş eti şişmesine ne iyi gelir?

 

Sağlıklı diş etleri herhangi bir sebepten dolayı kanama yapmayan, şişliğin bulunmadığı pembe renkte bir yapıya sahiptir. Ancak diş etlerinde şişlik, kızarıklık, kanama, konuşma ve çiğneme sırasında ağrı, hassasiyet gibi önemli bulgular var ise bunlar diş iltihabına işaret etmektedir. hem de kanama ve şişlikler diş eti iltihabının başlangıç seviyesinde görülmekte olan en önemli bulguları arasında yer verilmiştir. Bu noktada gereken tedavi uygulanmadığı takdirde kemik kaybı söz konusudur. Diğer bir adı ile gingivit olan problemini gidermek için düzenli bir ağız bakım rutini doktorunuzun önereceği tedavinin başarıya ulaşması açısından son derece önem arz etmektedir.

DİŞ İLTİHABI NASIL GEÇER?

Dişlerde yiyecek artıkları ve plaklar düzenli olarak diş temizliği yapılmadığında birikmeye başlar. Diş plakları ise tartar kısaca diş taşı oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Her iki neden de diş iltihabının başlıca nedenleri arasında yer almakta ve her iki problemin oluşma sebebi de yine ağız ve diş bakımının yeterince sağlanmamasıdır.

temizleme diş hekiminizin kontrolü altında olmalıdır. Yapılacak bu profesyonel diş ve diş taşı temizleme işlemi ile dişlerdeki tartar, plak ve tüm bakteriler yok edilir. hem de gerektiği takdirde diş temizliğinin önüne geçen yapısal bozukluklar, uyumsuz protezler ve diş temizliğinde problem olan diğer etkenler ortadan kaldırılabilir.

DİŞ ETİ ŞİŞMESİNE NE İYİ GELİR?

Diş eti iltihabı ve şişmeler bazen dayanılmaz ağrılara sebep olur. Eğer gerekiyorsa profesyonel bakımın sonrasında doktorunuz evde uygulamanız gereken tedavi planı hakkında size yol gösterici önerilerde bulunacaktır. İşte diş eti şişmesi evde tedavisine ilişkin detaylar şöyle sıralanabilir:

ile mücadelede hastaların dikkat etmesi gereken nokta ağız bakımıdır. Uzmanlar çeşitli diş hastalıklarının önüne geçilmesi için günde en az 2 defa, 2 dakika boyunca dişlerin yumuşak başlıklı bir diş fırçası ile temizlenmesini ön görmektedir.

Diş aralarında fırçanın ulaşamadığı atıkların temizlenmesi için ise diş ipi kullanımı ve su ya da farklı ağız solüsyonları ile ağızın gargara yapılarak iyi bir şekilde ağız temizliğinin yapılması durumunda hekimlerin hastalara önerdikleri yöntemlerin başında gelmektedir. Bunlara ek olarak olası diş hassasiyetini önlemek adına aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınmalı, bu süreçte bölgeye yapışan ya da çarpan çiğnenmesi zor yiyeceklerin tüketilmemesi önerilmektedir.

APSE YAPAN DİŞ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

tedavisinde ilk olarak apseye yol açan faktörler saptanır ve buna yönelik bir tedavi planına gidilir. Apse probleminin ortadan kaldırılması için küretaj adında olan derin temizlik işlemi yapılması gerekir. Genellikle direk olarak ilaç verilmesi önerilmez. İltihabın akıtılması için lokal ya da cerrahi yöntemler kullanılır. Genellikle diş apsesinde kanal tedavi yöntemi tercih edilerek en kısa sürede hastanın apseden kurtulması sağlanır. Ağız içinde bir enfeksiyonu gözden kaçırmanız ya da önemsemeniz hayati sonuçlara yol açabilir. Dolayısıyla doktorunuzun bölgeyi değerlendirmesi sorunu gidermede başvurulacak en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Bu gibi durumlarda bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınmalı ve önerilen ilaçları nasıl kullanacağınız hakkında doktorunuza danışmanız ağız ve diş sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

DİŞ APSESİ ANTİBİYOTİKLE KAÇ GÜNDE GEÇER?

Antibiyotik kullanımının etkisini göstermesi açısından en az 1 hafta süre kadar ilacı kullanmanız gerekir. Antibiyotiğin apse üzerinde gösterdiği etki ise mevcut apsenin ilerlemesine, ağız içindeki yayılımına göre değişiklik göstermektedir. Bu açıdan değerlendirecek olursak, hekiminizi kontrolü altında ilaç kullanımını sürdürmeniz önemlidir. Enfeksiyonun yayılması, büyümesi, kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlar dışında doktorunuz antibiyotik kullanımı önermeyecektir.

Antibiyotik ile geçmeyen ise alanda bir veya daha fazla işlemin uygulanması anlamına gelir. Bu tedavi yöntemlerine örnek verecek olursak:

  • Kanal tedavisi
  • Apsenin temizlenmesi
  • Dolgu işlemi

Bu tedavilerin yanıt vermediği durumlarda ise son çare diş çekimi gerekebilir. için antibiyotik tedavisi tercih edilen ilk yöntem olsa da çoğu zaman diş enfeksiyonlarını ortadan kaldırabilmek için alanda yukarıda bahsettiğimiz işlemlerin yapılması gerekir.

nasıl geçer? Diş eti şişmesine ne iyi gelir? ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir