Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Gereksiz ve uygunsuz dezenfektan kullanımına dikkat
Gereksiz ve uygunsuz dezenfektan kullanımına dikkat

Gereksiz ve uygunsuz dezenfektan kullanımına dikkat

 

virüs salgınında en iyi savunma fizyolojik mesafe, maske ve hijyen. Hijyen mevzusunda korona virüsten korunmak için kullanılan jel ve solüsyonların bazı cilt problemlerine sebep olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Başar, uzun süre ve sıkça elleri yıkamanın deri üstündeki yağ tabakasını hızla uzaklaştırarak kurumasına, bunun sonucunda egzama ve çatlakların oluşmasına sebep olacağını deklare etti. Dr. Başar, “Dezenfektan sıkılıyor ve saatlerce durulamadan o dezenfektan elimizin üstünde duruyor. Bu fazlaca ciddi cilt problemlerine sebep oluyor” dedi.

Dr. Başar, “Korona virüsten korunmanın en temel şekillerinden biri el temizliğidir. Halkımız bunu iyi algılamış ve benimsemiş olmalı ki kolonya ve dezenfektan ürünlere büyük rağbet var. Fakat bazı lokanta, kafe ve marketlerde kasa ve masalarda bulunan dezenfektanlar sıhhat Bakanlığı onayı olmadığı gibi ihtiva etmiş olduğu kimyasalların insan sağlığına ziyanı olan olabiliyor.

Bazı insanlarımız bu dezenfektanları aşırı bir halde ellerine sürüyorlar. Bu bilinçsiz-aşırı dezenfektan kullanımı alerjik reaksiyonlara, ellerde yaralara ve bir süre sonra ciddi sıhhat problemlerine yol açabilir. Buna ne olursa olsun dikkat edilmesi gerekmekte ve bu şekilde bir durum da ne olursa olsun bir cildiye uzmanına muayene olunması gerekmektedir” diyerek sözlerine son verdi.

Gereksiz ve uygunsuz dezenfektan kullanımına dikkat ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz öteki yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Koronavirüs vakalarına 5 sınıflandırma

Koronavirüs vakalarına 5 sınıflandırma

Prof. Dr. Yelken, koronavirüsün kuluçka süresinin 1 ile 14 gün, çoğunlukla 3 ile 7 gün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir