Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Göz alerjisini hafife almayın
Göz alerjisini hafife almayın

Göz alerjisini hafife almayın

Göz Hastalıkları Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu, bahar aylarında artan göz alerjilerine dair açıklamalarda bulunmuş oldu. Alerjik konjonktivitlere ilişkin açıklamalarda bulunan Hacıağaoğlu, “Bahar aylarında uygun rutubet ve sıcaklıkla artan çağrı ve tahıl polenleri; başta alerjik konjonktivit olmak suretiyle birçok alerjik hastalığın artışına sebep oluyor. Alerjik konjonktivitin, gözün en dış kısmını ve göz kapaklarının içini saran konjonktiva tabakasında, alerjik etmenlere bağlı gelişen aşırı duyarlılık oluyor. Alerjenler tipik olarak havayla göç eder. Alerjen gözümüzün en haricinde bulunan gözyaşı film tabakasına girer ve dakikalar içinde konjonktivada bulunan mast hücrelerini harekete geçirir. Gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, göz kapaklarında şişlik görülebilir” dedi.

“GÖZ ALERJİSİNİN 5 TİPİ BULUNUYOR”

Alerjik konjonktivitin beş değişik alt tipi içerdiğini ifade eden Hacıağaoğlu, “Mevsimsel alerjik konjonktivit; olguların averaj yarısını oluşturan alerjik konjonktivitin en sık formudur. Hastalarda şiddetli kaşıntı en belirgin semptomdur ek olarak ışık hassasiyeti, berrak sulu akıntı, gözaltında mor renkli halkalar görülebilmektedir. Bu hastalarda alerjik rinit, astım gibi öteki atopik hastalıklar da eşlik edebilmektedir. Ataklar genel anlamda daha kısa sürelidir. Alerjen maruziyetinin önlenmesi için dışarıda koruyucu gözlükler kullanılabilir. Pereniyal alerjik konjonktivit ise; mevsimsel özellik göstermeyen, şikayetlerin yıl süresince devam etmiş olduğu alerjik konjonktivit tipidir. Mevsimsel tipten daha hafifçe seyirlidir. sebepleri içinde polenler yerine akarlar, ev tozu, hayvan tüyleri gibi daha fazlaca organik sebepler bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

“İHMAL EDİLDİĞİNDE GÖRME KAYBI YAPABİLİR”

Dr. Hacıağaoğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü, “Vernal keratokonjonktivit de bir oldukça süre mevsimsel olarak tekrarlayan, kornea ve konjonktivanın birlikte etkilendiği daha ciddi bir tablodur. bilhassa atopi ve astım zemini olan adam çocuklarında daha sık görülmektedir. Daha yoğun bir akıntı ile birlikte ışık hassasiyeti daha şiddetli olabilmektedir. Tedavi edilmezse görmeyi negatif etkileyebilir. Atopik keratokonjonktivit ise bilhassa atopik dermatit öyküsüne haiz yaşlı hastalarda gelişebilen alerjik konjonktivit formudur.

Bulguları içinde sabahları göz kapaklarının yapışmasına sebep olabilecek kadar yoğun akıntı ve çapaklanma görülebilmektedir. Bu emareler yıl süresince görülebilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde kornea yüzeyinde ülsere niçin olabilmektedir. Dev papiller konjonktivit; çoğunlukla kontakt lens kullanıcılarında görülen alerji tipidir. Hastalar uzun soluklu kontakt lens taktıklarında hastalık duyabilmektedir. bilhassa üst göz kapağı altında alerjiye bağlı küçük sıvı keseleri, papillalar görülmektedir. Bu hastalarda kontakt lens bakım solüsyonlarının değiştirilmesi, aylık lenslerden günlük kullan-at lenslere geçilmesi yarar sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

“KORUYUCU GÖZLÜK KULLANIN, GÖZÜ OVALAMADAN KAÇININ”

Alerjik konjonktivitten korunmanın yollarına da değinen Dr. Hacıağaoğlu, “Tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjik konjonktivit tedavisinde de etkenin uzaklaştırılması ve alerjen maruziyetinin azaltılması tedavide en mühim basamaktır. Güneş ışığı maruziyetinin azaltılması için güneş gözlüğü kullanılması, güneşin en dik geldiği saatlerde dışarı çıkılmaması, şapka ve maske takılması mühim koruyucu önlemler arasındadır.

bilhassa mevsimsel alerjide polenlerin yoğun olduğu dönemlerde, evde ve otomobillerde pencerelerin kapalı tutulması önemlidir. Klimaların yoğun olarak kullanıldığı ev ve iş yerlerinde filtrelerin temizliği kesinlikle yapılmalıdır. ek olarak vernal konjonktivitler başta olmak suretiyle tüm alerjik konjonktivitlerde göz kaşımaya dikkat edilmelidir. uzun soluklu göz ovalamanın kornea tabakasının incelmesine sebep olan keratokonus hastalığına yol açabileceği unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Göz alerjisini hafife almayın ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz öteki yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Haliliye Belediyesi'nden çocuklar için çalışma

Haliliye Belediyesi’nden çocuklar için çalışma

  Haliliye Belediyesi, yaşam alanları olan parkların daha güvenli hale gelmesi ve çocukların güzel oyunlar …

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Bir sabah uyandığımızda üst çenemizde yumurta gibi şişlik ve ağrı hissedebiliriz. Bu durum apse ya …

Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

  Gebelik Hesaplama Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda başlayan heyecan, hemen ardından harika bir öğrenme sürecine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir