Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Hamilelikte burun tıkanıklığına kesin çözüm
Hamilelikte burun tıkanıklığına kesin çözüm

Hamilelikte burun tıkanıklığına kesin çözüm

 

Burun tıkanıklığı ve bununla beraber birlikte rol alan burun akıntısı alerjik rahatsızlıklar, soğuk algınlığı ve haricinde herhangi bir emare ve hastalığa bağlı olmadan anne adaylarının neredeyse %30’unda görülen bir durumdur. Anne adaylarını oldukca rahatsız eden şikayetlerden birisi olan burun tıkanıklığı söz mevzusu bebeğin sağlığı olunca birçok anne adayının kafasında sual işareti oluşturur. Gebeliğin erken dönemlerinde süregelen ve sadece doğumdan sonra nihayetlenen burun akıntısının en mühim sebeplerinden birisi döneminde artan östrojen değerleri olarak görülür. İşte, hamilelikte burun tıkanıklığına kati çözüm yolları ve burun tıkanıklığını hafifletmenin ipuçları …

HAMİLELİKTE BURUN TIKANIKLIĞI NE ZAMAN BAŞLAR?

Burun tıkanıklığı her anne adayında görülmese de sıkça karşılaşılan şikayetler içinde yer alır. Hamileliğin ilk ve nihayet aylarında östrojen ve progesteron hormonları ciddi düzeyde artış gösterdiği için burun içindeki dokular ve damarlar ödem toplar. bu yüzden anne adayında burun tıkanıklığı şikayeti ortaya çıkar. Geniş bir yelpazede anne adayının merak etmiş olduğu “Hamilelikte burun tıkanıklığı ne süre ortaya çıkar” sorusunun cevabı hamileliğin erken süreci olan ikinci ay olarak cevaplanabilir. Hormonal değişim sebebiyle süregelen burun tıkanıklığı ve burun akıntısı problemi geniş bir yelpazede anne adayının uyumasını ve beslenmesini zorlaştırarak yaşam standardını düşürür. Hamilelik döneminde hormonal değişim sebebiyle görülen burun tıkanıklığının değişik sebepleri içinde vücuttaki kan akışının hızlanması, burun kemiğinin eğriliği ve solunum yollarının daralması da bulunur. Hamilelikte görülen burun kanamasının sebebi de burun tıkanıklığıdır.

HAMİLELİKTE BURUN TIKANIKLIĞI NE ZAMAN GEÇER?

Hamileliğin erken süreci olan ikinci ayda süregelen burun tıkanıklığı problemi ilerleyen dönemlerde artarak devam değer. Hamilelik döneminde çoğunlukla görülen burun tıkanıklığı problemi ilerleyen aylarda henüz fena olabilir. Bunun sebebi hamileliğin nihayet dönemlerinde progesteron ve östrojen hormonunun mühim oranda yeniden artmasıdır. Anne adaylarının çeşitli sorunlarla karşılaşmasına yol açan burun tıkanıklığı ve burun akıntısı problemi doğumun gerçekleşmesinden sonra ortalama olarak 2 hafta içinde tamamen ortadan kalkar. Anne adayları çoğunlukla bebeklerinin sağlığına zarar vermeden “Hamilelikte burun tıkanıklığına nasıl geçer” sorusunun yanıtını sıkça arar. Anne adayları burun tıkanıklığına iyi gelen ve onları kısa sürede rahata kavuşturacak bazen naturel yolları deneyebilirler. Böylece, yaşam kalitelerini koruyarak keyifle bebeklerini bekleyebilirler.

HAMİLELİKTE BURUN TIKANIKLIĞINA NE İYİ GELİR?

Anne adaylarının hamilelik döneminde sıkça karşılaşmış olduğu burun tıkanıklığı problemi için ilaç kullanmaları gerekmez. Uzmanlar hamilelik sürecinin ilk 3 maaş periyodu içinde ilaç kullanımını önermez. Hamileliğin erken döneminde kullanılacak olan çeşitli ilaçlar bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Burun tıkanıklığı anne adayına oldukca hastalık veriyorsa, derhal bir doktora başvurmalıdır. Hamilelikte burun tıkanıklığına kati çözüm yolu olarak bazen bitkisel ürünler önerilir. Anne talibi burun tıkanıklığı problemiyle karşı karşıya kaldığında;

 • Soğan koklayabilir,
 • çayı içebilir,
 • Burun deliklerine okaliptüs yağı sürebilir,
 • Portakal ve gibi C vitamini içeren besinler tüketebilir.

HAMİLELİKTE BURUN TIKANIKLIĞI İÇİN FARKLI ÇÖZÜM YOLLARI

Hamilelikte burun tıkanıklığı problemi için bitkisel ürünlerden değişik olarak şu çözüm yolları da denenebilir:

 • Anne talibi bolca su tüketebilir,
 • Ilık banyo yapabilir, sıcak su ile nemlendirdiği minik bir havluyu yüzüne tutarak havasını soluyabilir,
 • Gece yatarken başını yüksekte tutabilir,
 • Doktorunun önerilmiş olduğu bir burun spreyi kullanabilir,
 • Burnun içi kurumaması için bulunmuş olduğu ortamda nemlendirici aygıt kullanabilir. Ek olarak,anne talibi gece uyurken yatağının yakınına koyacağı nemlendirici aygıt yardımıyla rahat uyuyabilir,
 • Rahat uyumak için birden fazla yastık kullanarak standardını yükseltebilir,
 • Burnun içini tahriş etmemek ve kurumasını önlemek için alkol, sigara dumanı ve kimyasal madde içeren kokular ve boyalardan kaçınmalıdır. Buna benzeyen maddeler anne adayının solunumunu zorlaştırabilir.
 • Anne talibi oldukca sıcak ve kirli havalarda egzersizlerini evde yapmayı tercih etmelidir. Anne adayının evde yapacağı egzersizler burun tıkanıklığı problemini çözmeye destek olabilir.
Hamilelikte burun tıkanıklığına kati çözüm ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz öteki yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir