Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Her 5 kadından birinde migren görülüyor
Her 5 kadından birinde migren görülüyor

Her 5 kadından birinde migren görülüyor

 

Prof. Dr. Saip, 12 Eylül Avrupa Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, migrenin insanlık tarihi boyunca var olan bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Migren vakalarının her toplumda, her bölgede, her yaşta görülmekle birlikte görülme sıklığı açısından farklılıklar gösterdiğini, cinsiyet açısından bakıldığında kadınlarda daha fazla migren vakasına rastlandığını dile getiren Saip, şöyle konuştu:

“Bilimsel çalışma grubumuzun öncülüğünde, ülkemizde yapılan toplum temelli bir çalışmada migren oranının 16,7 olduğu tespit edildi. Yani 5 kadından 1’i ve 10 erkekten 1’i 1 migren. Türk Nöroloji Derneği Başağrısı Çalışma Grubu olarak diğer hedefimiz de halkı bilinçlendirmek ve meslektaşlarımızı ise doğru teşhis ve tedavi yöntemlerini kullanabilmeleri için bilgilendirmektir. Bu amaçla yakın zamanda Sağlık Bakanlığı ile ortak tanı ve tedavi protokolü geliştirdik ve yayınladık”

“MİGRENİ ANLADIKÇA TEDAVİ YAKLAŞIMLARIMIZ DA DEĞİŞMEKTEDİR”

Migrenin bir nöbet bozukluğu olduğunu belirten Saip, “Atakları belirli çevresel faktörler ve besinler tetikliyor. Bu nedenle hastalar tetikleyicilerden uzak durmalıdır. Kaçınma temel yaşam biçimi olmalıdır Ülkemizin her bölgesinde nöroloji uzmanları üniversite ve devlet hastanelerinde çalışmakta, onları ziyaret ederek teşhis ve tedavi yardımı alabilmektedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Saip, migrenin var olma nedeninin henüz tam olarak bilinemediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Migren oluşumu ve nedenleri konusunda yoğun çalışmalar devam ediyor. Genellikle bir kişinin genetik yatkınlığa dayalı anlık çevresel veya iç değişkenlerine bir refleks olarak görünür. Migreni anladıkça tedaviye yaklaşımımız değişir. Yeni ilaçlar ortaya çıkıyor bu doğrultuda kişiye özel bir yaklaşımla tedavi pek uzak değil”.

“MİGRENDE CERRAHİ VE AKUPUNKTUR”

Saip, birçok kimyasal madde içeren ilaçların baş ağrısı ve migrene neden olabileceğine dikkat çekerek, “Migren genel olarak ilaç ve yaşam koşulları ile kontrol altına alınabilir. Tek başına ilaç tedavisi bir seçenek değildir” diyerek devam etti.

Prof. Dr. Saip, şunları ekledi:

Aksine, ağrı kesicilerin bilinçsiz kullanımı ilk başta sizi gülümsetebilir ama zamanla baş ağrısına neden olan bir kısır döngü yaşarsınız. Ayda 5-6’dan fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır. Böyle bir eğilim varsa mutlaka bir uzmana danışmalı ve desteğe başvurmalısınız. Bir önemli nokta daha var. Migrende ameliyat ve akupunktur yeri yoktur. Bu yöntemlerin etkili olduğunu gösteren hiçbir bilimsel, kanıta dayalı çalışma sunulmadı. ‘

Her zaman belirtiyoruz tedavi için mutlaka resmi kurumlara ve uzmanlara güvenin. İşinde uzman olan birisi için karanlık olan nokta yok gibidir, yani konuyla ilgili tam bir hakimiyeti vardır. Yapılan araştırmalardan bir haber olan kişilere de uzman gözüyle bakmayın.  Sağlıklı günler dileriz.

Her 5 kadından birinde migren görülüyor ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir