Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / HES kodu nedir, ne işe yarar? ÖSYM’den açıklama geldi! HES kodu nasıl ve nereden alınır?
HES kodu nedir, ne işe yarar? ÖSYM'den açıklama geldi! HES kodu nasıl ve nereden alınır?

HES kodu nedir, ne işe yarar? ÖSYM’den açıklama geldi! HES kodu nasıl ve nereden alınır?

 

Ülkemizde şehirler arası yolculuklarda Hayat Eve Sığar uygulaması ile HES kodu alınması gerektiği bilinirken mevzuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Artık Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafınca düzenlenen sınavlara müracaat esnasında kişilerden bu kod talep edilecek. Peki, ÖSYM sınavları için HES kodu nasıl alınır, nedir ve ne işe yarar? Hayat Eve Sığar ile HES kodu nasıl alınır?

HES KODU NASIL ALINIR? HES KODU ALMA İŞLEMLERİ

Ülkemizde seyahat yasağına ilişkin hes kodu uygulaması devreye girmişti. Akıllı telefonlara indirilen Hayat Eve Sığar uygulamasıyla birlikte vatandaşlar izin belgesine gerek olmaksızın seyahatlerini gerçekleştirebilirken öte taraftan artık sınavlara giriş esnasında da kişilerden bu kod talep edilecek…

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üstünden “HES kodu işlemleri” kısmına girilerek alınabilecek. arkasından “HES kodu oluştur” butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulacak.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde olacak. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üstünden dilediği sayıda kod üretebilecek. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.

HES kodu ek olarak SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa ileti ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak atılabilecek. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa ileti örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde ileti atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

Seyahat şirketi, HES kodu ile kişinin sıhhat durumunu sorgulayacak, risk olması halinde seyahat onaylanmayacak. seyahat esnasında herhangi bir risk taşımayan sadece sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sıhhat ve rehberlik hizmeti sağlanacak.

“yaşam Eve Sığar” uygulaması, Play Store ve App Store üstünden cep telefonlarına parasız indiriliyor.

SMS İLE HES KODU ALMA İŞLEMİ

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir.

1- Hayat Eve Sığar uygulaması üstünden “HES Kodu İşlemleri” kısmına girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

2- HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder

HES kodu nedir, ne işe yarar? ÖSYM’den açıklama geldi! HES kodu nasıl ve nereden alınır? ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz öteki yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Haliliye Belediyesi'nden çocuklar için çalışma

Haliliye Belediyesi’nden çocuklar için çalışma

  Haliliye Belediyesi, yaşam alanları olan parkların daha güvenli hale gelmesi ve çocukların güzel oyunlar …

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Bir sabah uyandığımızda üst çenemizde yumurta gibi şişlik ve ağrı hissedebiliriz. Bu durum apse ya …

Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

  Gebelik Hesaplama Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda başlayan heyecan, hemen ardından harika bir öğrenme sürecine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir