Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Hipertansiyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi! Yüksek tansiyon nedir ve ne düşürür?
Hipertansiyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi! Yüksek tansiyon nedir ve ne düşürür?

Hipertansiyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi! Yüksek tansiyon nedir ve ne düşürür?

tanısı için doktor muayenehanesinde değerlendirme yapılması önerilmekte ve son yıllarda hastane dışında yapılan ölçümlere dayalı değerlendirme de yaygınlaşmıştır. Belirli bir dönemde hipertansiyon ve diyastolik kan basıncı ölçülerek halk arasında sistolik hat teşhisi konur. Peki hipertansiyonun nedenleri, semptomları ve tedavisi nelerdir? Yüksek tansiyonu ne azaltabilir?

 

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon sinsi gelişir. İnsan kalbini, gözlerini, böbreklerini ve damarlarını etkileyebilir ancak herhangi bir rahatsızlığa neden olmayabilir. Örneğin yüksek tansiyona bağlı olarak böbrek fonksiyonu gün geçtikçe bozulan bir kişi, herhangi bir belirti olmaksızın kazara tespit edilebilir. Ayrıca serebrovasküler hastalık, kalp yetmezliği ve ayaklardaki kan damarlarının tıkanması gibi belirti ve semptomlara neden olabilir. Yüksek tansiyon ve artan basınç yükü vücudun damar yapısındaki endotel tabakasına zarar verebilir ve organlarının beslenmesini ve işlev bozukluğunu besleyebilir.

Yüksek Tansiyonu Ne Düşürür?

Yüksek kan basıncı önemli bir durumdur ve kontrol edilmelidir. Bu amaçla kan testleri, elektrokardiyogramlar ve ekokardiyogramlar gibi bazı testler gerekebilir. Çoğu kan basıncı bozukluğunda, altta yatan spesifik neden belirlenemez. Bununla birlikte, küçük bir kısımda, belirli bir neden belirlenebilir ve neden uygun bir şekilde ele alınabilir. Kan basıncı teşhis edildikten sonra neredeyse her hasta ilaca başlayamaz. Yaşam tarzı değişikliklerinin; hastalar için başlangıç ​​noktası olması önerilir.

Bu öneriler arasında egzersiz, hareketsiz yaşamı bırakma, tuz alımını azaltma ve alkol ve sigarayı bırakma yer alır. Özellikle bel çevresi, kilo oranı ve yağ oranının azaltılması hipertansiyon tedavisi için önemlidir. Karın çevresinin artması yüksek tansiyonu artırmasi yanında tansiyonun neden olduğu hastalığı da artırır.

Günlük sodyum alımı kısaca tuz alımı 5 gramdan fazla ise kişinin tansiyonu yükselecektir. Yaşla birlikte bu durum daha ciddi hale gelecektir. Birçok çalışma, tuz kısıtlamasının kan basıncını düşürebileceğini göstermiştir. Yaşlılarda, şeker hastalarında ve böbrek yetmezliği olan hastalarda, kan basıncını düşürmede tuz kısıtlamasının en faydalı öneridir. Ek olarak, tuz sınırlamalarından dolayı kullanılan ilacın dozajı  azaltılabilir. Genel olarak önerilen sodyum alımı yaklaşık 2 gramdır ve bu da günde yaklaşık 5 gram tuza eşdeğerdir.

Ayrıca tansiyonu yüksek olan kişilerin sebze, meyve, az yağlı diyet, balık ve tam tahıl tüketmeleri önerilir. Akdeniz diyetinin kardiyovasküler olayları azalttığı gösterilmiştir. Kahve içmek akut, hızlı artaış yapan yüksek tansiyona neden olabiliyorsa da, araştırmalar kahve içmenin faydalı olduğunu göstermiştir. Yeşil çay veya gri çay da kan basıncını düşürmede faydalı olabilir. Şekerli içecekler şeker ve tansiyon riskini artırabilir ve mümkünse tüketmemek en iyisidir.

Düzenli egzersiz kan basıncını düşürür. Haftada 5-7 gün en az 30 dakika orta yoğunlukta dinamik aerobik egzersiz yapılması önerilir. Bu aktiviteler arasında yüzme, yürüyüş, koşu ve bisiklet bulunmaktadır. Aerobik egzersiz için tavsiye, her hafta 300 dakika orta yoğunlukta egzersiz veya 150 dakika şiddetli egzersizdir. İzometrik egzersizler (halter gibi) yaşınıza bağlı olarak sıkıntılı olabilir.

Bu yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak, doktor uygun gördüğü takdirde uygun hastalarda tek veya kombine ilaç tedavisi başlatılabilir. Hipertansiyonun derecesi ve şiddeti ne olursa olsun, hastalar yukarıdaki yaşam tarzı değişikliklerini benimsemelidir.

Yüksek tansiyonun tehlikeli belirtileri nelerdir?

Kan basıncı sadece tek bir organı değil, tüm vücut sistemini, kan damarlarını ve başta beyin, böbrek ve gözleri olmak üzere birçok organı etkiler. Belirtiler, ilgili organlara da bağlı olabilir. Kan damarları etkilenen kişiler arasında yürürken göğüs ağrısı veya nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Kalp duvarı kalınlaştıkça, kişi önceki aktivitelerinde zorluklar ve nefes darlığı yaşayabilir. Benzer şekilde, belirli ritim bozuklukları yüksek tansiyonla tetiklenebilir. Bunlar felç ve bunama gibi belirli olayları tetikleyebilir.

Kan basıncının bir başka tehlikeli semptomu, ani şiddetli ağrıya neden olabilen aort yırtılması olabilir. Bu durum hemen tanınmalı ve halledilmelidir, aksi takdirde ölüme yol açabilir. Özellikle, şiddetli ani başlangıçlı ağrı (bir bıçakla iki omuz bıçağı arasında bölünmüş), hipertansiyonu olan kişilerde aortik vasküler hasarı düşündürür.

Serebrovasküler sistemde de ölümcül ve ciddi sekeller ile kan basıncı gelişebilir. Serebrovasküler tıkanma ve intraserebral kanama riski taşıyan kişiler için ciddi sorunlara neden olabilir.

Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüksek tansiyon ayrıca ani görme kaybı dahil birçok göz ve görme sorununa neden olabilir. Ayrıca ayaklardaki kan damarlarının tıkanması da hamile kadınlarda erken doğuma veya düşük yapmaya yol açan olumsuz olaylara neden olabilir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa vakit kaybetmeden en yakın acil servise başvurmak gerekir. Ülkemizde tüm acil durumlar hızlı bir şekilde teşhis edilip ilgili departmanlar tarafından halledilebilir. Tüm acil durumlarda, tedavinin başarısı için hastanın mümkün olduğu kadar erken hastaneye gelmesi çok önemlidir.

Bu nedenle tansiyonu yüksek kişilerde ani şiddetli göğüs veya sırt ağrısı, nefes darlığı, görme bozukluğu, kafa karışıklığı, kol veya bacak güçsüzlüğü, konuşma güçlüğü vb. belirtiler aniden ortaya çıkarsa vakit kaybetmeden acil servise gidin.

Sonuç olarak, hipertansiyon, normal dışı kan basıncı önlenebilir bir hastalıktır. Bazı hastalarda tedavisi zor olsa da tedavi edilebilir. Ancak kontrolsüz kan basıncının ölümcül durumlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu durumları en aza indirmek için tuz alımını azaltmak, sağlıklı beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak, bel çevresini azaltmak ve düzenli egzersiz yapmak hepimiz için en uygun yaşam tarzı değişiklikleridir.

Hipertansiyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi! Yüksek tansiyon nedir ve ne düşürür? ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir