Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Koronavirüs ile mevsimsel alerjiyi karıştırmayın
Koronavirüs ile mevsimsel alerjiyi karıştırmayın

Koronavirüs ile mevsimsel alerjiyi karıştırmayın

Eylül ayına girmemizle birlikte insanların yaşam standardını bozan alerjik hastalıklar, yabani ot polenleri sebebiyle artış gösteriyor. Korona virüsün (Covid-19) ve mevsimsel alerjik hastalıkların bazı belirtilerinin benzer bulunduğunu belirten vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fulya Gülergün, öksürük, bitkinlik, baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtilerin hem Covid-19 hem de mevsimsel alerjik hastalıklarda görüldüğünü altını çizdi. yapmış olduğu açıklamayla bu mevzuda uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Gülergün, iki hastalığın birbirine karıştırılmaması gerektirme ettiğinin altını çizdi.

TEMEL FARKLILIKLARA DİKKAT EDİLMELİ

Covid-19’un korona virüsün niçin olduğu bulaşıcı bir solunum hastalığı bulunduğunu ifade eden Gülergün, havadaki polenlerin mevsimsel alerjik rinit ve gözleri etkileyen mevsimsel alerjik konjoktivite yol açabileceğini söylemiş oldu. Covid-19 ve mevsimsel alerjilerin birçok ortak emaresinin bulunduğunu kaydeden Gülergün, iki hastalık arasındaki bazı temel farklılıkları ise şöyleki söyledi:

“Korona virüs, mevsimsel alerjilerin yaygın bir emaresi olmayan ateşe niçin olabilir. Mevsimsel alerjiler ise bir kişinin polene maruziyetiyle tetiklenebilen astım gibi bir solunum rahatsızlığı olmadıkça bir oldukça süre nefes darlığına yada nefes almada zorluğa niçin olmaz. Ateş, üşüme, kas ve vücut ağrısı, ishal, tat ve koku kaybı, bulantı, kusma mevsimsel alerjik hastalıklarda görülmeyen sadece Covid-19’da görülebilen belirtilerdir. Kaşıntı, göz sulanması ve hapşırık ise mevsimsel alerjik hastalıkların emaresidir. Öksürük, bitkinlik, baş boğaz ağrısı, burun akıntısı, nefes darlığı Covid-19 ve mevsimsel alerjik hastalıkların ortak belirtileridir.”

“MASKE MEVSİMSEL ALERJİLERİN ETKİSİNDEN KORUYOR”

Korona virüsün yayılmasını yavaşlatmak için maske takılması gerektirme ettiğini ifade eden Gülergün, “Maskeler ek olarak mevsimsel alerjilere karşı da bir miktar koruma sağlar, zira bazı büyük alerjen partiküllerin solunmasını önleyebilirler. Bununla birlikte, mevsimsel alerjiniz var ise polen maruziyetine karşı tek korumanız maskeler olmamalıdır, zira daha küçük parçacıklar gene de maskeden geçebilir ve solunabilir. Kendinizi mevsimsel alerjilere karşı korumanın en iyi yolu polen maruziyetinizi azaltmaktır. Polenlerin yoğun olduğu ve bilhassa rüzgarlı günlerde dışarıda geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bir yada daha oldukça odada taşınabilir bir hava temizleyici kullanın. Portatif hava temizleyiciler, kapılar ve pencereler kapalıyken devamlı çalıştırıldığında en iyi sonucu verir. Eve döndüğünüzde duş alın ve kıyafetlerinizi değiştirin” diye konuştu.

Uzm. Dr. Gülergün, korona virüsün bazı emareleri ve mevsimsel alerjik hastalıkların emareleri benzer olduğundan, teşhisi doğrulamak için göğüs hastalıkları muayenesi ve alerji testi, kan tetkikleri ve solunum fonksiyon testi gibi tetkikler yapılması gerektirme ettiğini kaydetti.

Koronavirüs ile mevsimsel alerjiyi karıştırmayın ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz öteki yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Haliliye Belediyesi'nden çocuklar için çalışma

Haliliye Belediyesi’nden çocuklar için çalışma

  Haliliye Belediyesi, yaşam alanları olan parkların daha güvenli hale gelmesi ve çocukların güzel oyunlar …

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Bir sabah uyandığımızda üst çenemizde yumurta gibi şişlik ve ağrı hissedebiliriz. Bu durum apse ya …

Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

  Gebelik Hesaplama Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda başlayan heyecan, hemen ardından harika bir öğrenme sürecine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir