Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Oruçluyken Ağız Kokusu Ve Kuruluğunu Önlemek için Tavsiyeler

Oruçluyken Ağız Kokusu Ve Kuruluğunu Önlemek için Tavsiyeler

Oruç tutarken uzun zaman aç ve susuz kalınması, sıvı tüketilememesi ve gün boyu diş fırçalanamaması sebebiyle ağız ve diş sağlığı negatif etkilenebiliyor. ve kuruluk hissi ile beraber dişlerde çürük gelişimi de istenmeyen durumlar olarak karşımıza çıkıyor. Hele de yaz günlerinde uzun saatler aç susuz kalmamız gerekiyorsa bazen ve kokusu kaçınılmaz olabiliyor. Belirteceğimiz basit bilgiler işinize yarayıp ibadetinizi daha kolay yapmanızı sağlayabilir. İftar ve sahur vakitlerinin ağız bakımı için doğru değerlendirilmesi icap ettiğini belirterek, Ramazan’da diş sağlığını korumanın yolları hakkındaki bilgilere geçelim.  Ve Kuruluğunu Önlemek için Tavsiyelerimize geçebiliriz.

Dişlerinizi yemekten 1 saat sonrasında fırçalayın

Ramazan ayında beslenme düzeni tamamen değişmektedir. Yiyecek saatleri iftar ve sahura nazaran ayarlandığı için uzun zaman aç ve susuz kalınmaktadır. Bilhassa sahurdan sonrasında dişler fırçalanmadan veya lüzumlu temizlik yapılmadan yatılmaktadır. Aç kalınan sürenin uzunluğu da göz önünde bulundurulduğunda, sahurdan iftara kadarki müddette ağızda kolayca çoğalma ortamı bulan bakteriler, diş çürüklerini arttırabilirken fena kokuya da neden olabilmektedir. Yiyeceklerden ondan sonra diş fırçalamanın yıpranmaya niçin olabileceği göz önünde bulundurarak, minimum bir saat sonrasında dişlerin fırçalanması gerekmektedir.  Bu maddeye uyacak olursak sahuru imsakdan bir saat kadar önce yapmamız gerekiyor ki bu bünyemizi biraz daha zorlayacaktır.

Arayüz fırçası ve diş ipi kullanın

Dişlerin çoğu zaman yüzeyleri fırçalanmaktadır. Ne kadar ideal bir fırçalama yapılsa da, dişlerin aralarında kalan kısımlar tamamen temizlenememektedir.  Rahatsızlıkların başlangıcı dişlerin arayüz bölgesinden meydana gelmektedir. Bundan dolayı eksiksiz bir ağız bakımı için arayüz fırçaları veya diş ipi kullanılması gerekmektedir. Ağız gargarası ve benzeri mamüller ise doktora danışılarak lüzumlu olduğu durumlarda kullanılmalıdır.

Ağız kuruluğu çürük oluşumunu hızlandırır

Ramazan’da oruç tutarken özellikle yaz aylarında ağız kuruluğu da sık yaşanan sorunlardan biridir. Tükürüğün dişleri yıkayıcı ve koruyucu özelliği vardır. Ağızdaki tükürük akım hızı dış sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Ağzın kuru kalması var olan bir çürüğün hızını arttırabilirken, çürük oluşumuna da neden olabilmektedir. Oruçluyken yutmamaya ihtimam göstererek ağzın belli süreler içerisinde su ile çalkalanması kuruluğun önüne geçebilir. Bunun oruca herhangi bir zararı olmadığı, hatta ibadeti kolaylaştırdığı için sakıncası olmadığı 2 imama göre sabittir.

Baharatlı yiyecekler ile çay, kahve tüketimini sınırlandırın

Sahurda çoğu zaman tercih edilen çay, kahve ve benzeri içecekler ve baharatlı yiyecekler ağız kuruluğunu arttırmaktadır. Bunların yerine taze sıkılmış meyve suları ile meyve, sebze ve tahıllı besinler ve benzeri lifli gıdaların tüketilmesi ağızdaki tükürük akımını hızlandırmaktadır. Lifli besinlerin tüketilmesi, tükürük akımını hızlandırdığı ve benzeri ağız içi temizliği bakımından da çok önemlidir.

Tatlıdan sonrasında bir bardak su için

Gün boyu aç kalınmasından ötürü iftarlarda tercih edilen tatlı ve gazlı içeceklerin tüketimi dişlerde çürük oluşumunu arttırmaktadır. Ağız ve diş sağlığı bakımından bu tür çürük oluşumunu arttıran besinlerin tüketiminden uzak durmak icap eder. Yemekten sonrasında dişlerin fırçalanmasının müsait olmadığı, iftar daveti ve benzeri ortamlarda, tatlı tüketilmişse en azından bir bardak su içerek dişlerin kısmi de olsa temizlenmesi sağlanmalıdır.

Süt peynir ve yumurta ağız kokusunu arttırabilir

Ramazan ayında en fazlaca yakınma edilen mevzu ise istenmeyen kötü ağız kokularıdır. Ağız kokularını engellemek için sahurda yenilen yiyecekler ve gün içerisinde uygulanacak önlemlerle kötü kokunun önüne geçilebilmektedir.

Ramazan’da ağız ve diş sağlığınız için bunlara dikkat edin

  • Ağız kuruluğu kokunun artmasına neden olmaktadır. Gün içende ağzı su ile çalkalamak sıkıntı veren kötü kokuyu azaltmaktadır.
  • Enerji içeceklerinden uzak durulmalıdır.
  • Sahurdan sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır.İmsak vakti geçmiş olsa dahi yanlışlıkla da olsa diş macunu yutulmayacaksa mutlaka fırçalanmalıdır. Ağza alınan bir şeyin yanlışlıkla yutulması kaza gerektirir.
  • Lokmalar olduğunca fazla çiğnenmelidir.
  • Ağız kuruluğunu arttıran çay kahve ve baharatlı yemeklerden uzak durulmalıdır.
  • Et ve şarküteri ürünleri fazla tüketilmemelidir.
  • Tok tutması için tercih edilen süt, peynir ve yumurta ve benzeri sistein içeren besinler kötü kokuları arttırır.
Özet
Oruçluyken Ağız Kokusu Ve Kuruluğunu Önlemek için Tavsiyeler
Makale Adı
Oruçluyken Ağız Kokusu Ve Kuruluğunu Önlemek için Tavsiyeler
Açıklama
Ramazanda ya da herhangi bir zamanda Oruçluyken Ağız Kokusu Ve Kuruluğunu Önlemek için Tavsiyeler.
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Bir yorum

  1. Özellikle on günden sonra ağız kokusu çok oluyor. bu bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir