Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Sebepsiz bitkinlik ve öfke nöbetleri tiroit habercisi
Sebepsiz yorgunluk ve öfke nöbetleri tiroit habercisi

Sebepsiz bitkinlik ve öfke nöbetleri tiroit habercisi

METABOLİZMADAN mesuldür

Tiroit bezi, boynun ön kısmında “Adem elması” denilen kıkırdak çıkıntının derhal altında yer edinen, kelebek şeklinde ve averaj 15-20 gram ağırlığında bir bezdir. Vücuttaki birçok metabolik aktivitenin çalışmasını sağlayacak olan hormonları üreten tiroit bezinin her türlü büyümesine ise “Guatr” adı verilmektedir.

TİROİT BEZİ HASTALIKLARI İKİ GRUBA AYRILIR

Tiroit bezi hastalıkları genel olarak iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Birinci grupta tiroidin az çalmış olduğu hipotiroidi ve aşırı çalmış olduğu hipertiroidi gibi fonksiyonel hastalıklar bulunurken, ikinci grupta ise nodüller ve tiroit bezi kanserleri yer alır.

ÜLKEMİZDE HAŞİMOTO HASTALIĞINA oldukca SIK RASTLANIYOR

Tiroit bezinin az emek vermesi anlamına gelen hipotiroidinin iyot eksikliği, otoimmün tiroit bezi iltihaplanmaları (Haşimoto tiroiditi) ve tiroit bezi cerrahisi olmak suretiyle üç mühim sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler içinde vatanımızda en sık haşimoto hastalığına rastlanmaktadır. Haşimoto hastalığında bağışıklık sistemi sağlıklı tiroit bezi hücrelerine saldırarak, hormon üretiminin bozulmasına niçin olmaktadır.

“ANNE-KIZ” HASTALIĞI OLARAK DA BİLİNEN HAŞİMOTO’DA AİLE ÖYKÜSÜ ÖNEMLİDİR

Tiroit bezi hastalıklarında aile öyküsü mühim bir risk faktörüdür. Haşimoto tiroiditi olan hanımefendilerin kızlarında da bu hastalığın görülme ihtimalinin yüksek olması sebebiyle “anne kız hastalığı” olarak da bilinir. Bununla birlikte Tip 1 diyabet gibi otoimmün hastalığı olanlarda tiroid bezi hastalığı görülme riski daha fazladır ve bu kişilerin takip edilmesi gerekmektedir.

MUTSUZLUK VE YORGUNLUĞUN SEBEBİ HİPOTİROİDİ OLABİLİR

Hipotiroidi hastalarında halsizlik, bitkinlik, cilt kuruluğu, kilo alımı, ödem, saçlarda kuruma ve dökülme, kaşların dökülmesi, soğuğa tahammülsüzlük, oldukca üşüme, reflekslerin ve hareketlerin yavaşlaması, kemik ve kas ağrıları, uyuşmalar, gerilim ve kolesterol yüksekliği, tane düzensizliği, kabızlık, bellek problemleri, şişkinlik, unutkanlık, depresif emareler, isteksizlik, sabah uyanma güçlüğü ile kısırlık gibi emare ve bulgular görülebilmektedir. Bu tesirinde bırakır hipotiroidi olanların yaşam standardını ciddi oranda düşürür.

HİPERTROİDİ SEBEPLERİNE DİKKAT!

Kanda tiroit hormonlarının fazla olmasına tirotoksikoz denir. Hipertiroidi ise tiroit bezinin normalden fazla hormon üretmesi durumudur. Tirotoksikoz sebepleri içinde geçici tiroit bezi iltihaplanmaları (subakut yada sessiz tiroiditler), toksik nodüller ve Graves hastalığı bulunur.Tirotoksikozun ve hipertiroidinin hangi sebepten kaynaklandığı, fizik muayene,ultrason, sintigrafi ve kanda bakılan hormon ile antikor testleriyle belirlenmektedir. Çarpıntı, ellerde ince titreme,sinirlilik, huzursuzluk, sıcağa tahammülsüzlük, aşırı sıcak basması, iştah artmasına karşın kilo kaybı, saçların incelmesi, kırılması ve dökülmesi, ishal, gözlerin dışarı doğru çıkması, tane düzensizliği ve kısırlık hipertiroidinin emareleri içinde yer alır. Bu bulgulara haiz olan kişilerin endokrinoloji uzmanına başvurması gerekmektedir.

TEDAVİ KİŞİYE hususi PLANLANIR

Tiroit hastalıklarında fiziki muayene büyük önem taşımaktadır. Hastanın boynunun elle muayene edilmesinin yanı sıra, ultrasonografi, kan testleri, gerektiği durumlarda tiroit sintigrafisi ve şüpheli nodülü olan hastalarda da ince iğne biyopsisi yapılır. Hipotiroidi ve hipertiroidi hastalıklarının tedavileri kişilere ve hastalık nedenlerine gore farklılık göstermektedir. Hipotiroidi hastalığında hormon düzeyi kişinin yaşına, cinsiyetine, gebelik durumuna gore doktor tarafınca değerlendirildikten sonra, yetersiz görülmesi durumunda bileşik tiroit hormonu ile takviye tedavisi uygulanır. Hipotiroidi hastalarının ilaçlarını aksatmadan her gün kullanımı gerektiği unutulmamalıdır. Ağrılı tiroit bezi iltihaplanmalarında irin baskılayıcı tedavi uygulanır. Toksik nodül ve Graves hastalığında ise ilaç tedavisi, ameliyat yada radyoaktif iyot (atom) tedavilerinden uygun olanı seçilir.

TİROİT HORMONLARI ANNE KARNINDAKİ BEBEK İÇİN HAYATİ önem TAŞIR

Gebelikte hem hipotiroidi hem de hipertiroidi görülebilmektedir. Gebeliğin ilk 12-13 haftasında bilhassa bulantı kusma şikayetleri fazla olan gebelerde gebelik hipertiroidisi görülebilmektedir. Bu durum bir oldukça süre geçici olmaktadır. 12-13. haftadan sonra düzelme eğilimi gösterir. Gebelikte başka bir hipertiroidi sebebi ise Graves hastalığıdır. Bunun gebelikte kullanılabilen ilaçlarla tedavi edilmesi gerekmektedir. Gebeliğin 20. haftasına kadar bebeğin tiroit hormonu ihtiyacı anneden karşılanır. Annenin tiroit hormonu düzeylerinin kafi olması hamilelikte eğer olmazsa olmazlar içinde yer almıştır. zira, tiroit hormonları bebeğin zeka gelişimi açısından oldukca büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan gebelikte alınan iyot desteğine de lüzumlu itina gösterilmelidir. Anne adaylarının aksi önerilmedikçe ülkemiz koşullarında günde 100-150 mcg iyot desteği alması önerilmektedir.

Sebepsiz bitkinlik ve öfke nöbetleri tiroit habercisi ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz öteki yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Haliliye Belediyesi'nden çocuklar için çalışma

Haliliye Belediyesi’nden çocuklar için çalışma

  Haliliye Belediyesi, yaşam alanları olan parkların daha güvenli hale gelmesi ve çocukların güzel oyunlar …

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Diş apsesi için doğal antibiyotik önerileri

Bir sabah uyandığımızda üst çenemizde yumurta gibi şişlik ve ağrı hissedebiliriz. Bu durum apse ya …

Hamilelik belirtileri nelerdir, ne zaman ve kaçıncı haftada başladı? İşte erken dönemde ortaya çıkan ilk hafta hamilelik belirtileri

Gebelik Hesaplama, Hafta Hafta Gebelik

  Gebelik Hesaplama Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda başlayan heyecan, hemen ardından harika bir öğrenme sürecine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir