Ana Sayfa / Güncel / Sağlık Haberleri / Topuk dikenine ne iyi gelir? Topuk dikeni nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır? İşte doğal ve bitkisel tedavi önerileri
Yetişkinlerde Topuk dikenine ne iyi gelir? Topuk dikeni nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır? İşte doğal ve bitkisel tedavi önerileri

Topuk dikenine ne iyi gelir? Topuk dikeni nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır? İşte doğal ve bitkisel tedavi önerileri

 

Toplumda yaygın bir sorunu olan topuk dikeni, genellikle sert yüzeylerde yürüme, koşma, zıplamanın neden olduğu tekrarlayan baskılar topuk dikenlerinin yaygın bir nedenidir. Bu durum genellikle topuğun ön kısmında ağrı, şişme ve ateş artışı gibi iltihap belirtileri göstererek kendini gösterir. Ayrıca her zaman acıya neden olmaz. Tüm topuk ağrılarının nedeni topuk dikeni değildir. İnsanlar tarafından sıkça sorulan sorulardan biri, genellikle topuk dikeni kendiliğinden geçer mi? Topuk dikeni tedavi edilmediğinde kronik bir duruma neden olabilir. Bu nedenle erken tedavi önerilmektedir. Topuk dikenlerinin nedeni nedir, semptomları nedir? Bu merak uyandıran soruyu cevaplayacağız. Topuk dikeni sorununun önüne nasıl geçilir, evde tedavisi nedir, ? Topuk dikeni ile ilgili egzersizler burada işte ayrıntılar.

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUR?

Topuk dikeni nedenleri arasında, topuk kemiğinin alt kısmında uzun süreler boyunca, aylarca birikmesi sonucu oluşan bir durum yatar. Plantar fasya olarak bilinen topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan bağ dokusu şeridi nedeniyle bağ ve dokudaki baskı topuk dikenlerinin ana nedenidir. Aynı zamanda özellikle koşup zıplayan sporcular arasında çok yaygın bir hastalıktır.

 

Topuk dikeni

Bacakta damar atması ile ilgili hazırladığımız makalede ilginizi çekebilir.

TOPUK DİKENİNE NE İYİ GELİR?

Öncelikle topuk dikeni tedavisinde; Ağrı kremleri ile masaj ve soğuk uygulamalar kullanılmaktadır. Masaj, ayak parmaklarınızı geriye doğru çekerek ve 5 dakika boyunca topuğa soğuk uyguladıktan sonra ağrı kesici kremlerle yapılmalıdır. Bu uygulama günde 4-5 defa tekrarlanmalıdır.

TOPUK DİKENİ NASIL GEÇER?

Topuk dikeni rahatlatmak için ağrı kremleri ile masaj ve soğuk uygulamalar yapılır. Masaj, ayak parmaklarınızı geri çekmeyi ve 5 dakika boyunca topuğa soğuk uygulamayı ve ardından ağrı kesici kremleri içerir. Bu tedavi yöntemi günde yaklaşık 4-5 defa tekrarlanmalıdır. Topuk dikeni olan terlik kullanarak da bu sorundan kurtulabilirsiniz.

TOPUK DİKENİ BELİRTİLERİ

 • Topuk dikeni semptomları genellikle dinlendikten sonra bile geçmeyen şiddetli topuk ağrısı olarak ortaya çıkar.
 • Diğer bir semptom ise ayak tabanlarında sabah ağrıları ve yürürken şiddetli ağrıdır.
 • Aşil tendonu, baldırlarda hassasiyet ve ağrı hali,
 • Topuğun belirgin şişmesi
 • Bu bir topuk dikeni belirtisidir ve hareket ederken veya dinlenirken ayaklarda uyuşma ve karıncalanma olduğunu gösterir.

 

Topuk dikeni neden olur? Topuk ağrısının nedenleri nelerdir? Topuk ağrısı nasıl geçer?

TOPUK DİKENİ EGZERSİZLERİ

 • Havlu egzersizi
 • Kemer hareketi
 • Top ve taban egzersizleri
 • Su şişesi yuvarlama hareketi
 • Baldır germe hareketleri

topuk dikeni

TOPUK DİKENİ NASIL KIRILIR?

için genellikle hastaneye gittikleri zaman ESWT kısaca şok dalga tedavisi yöntemi ile topuk dikeni kırılma işlemi yapılmaktadır. ESWT tedavisinde seans süreleri, uygulanan şok sayısı, frekans ve enerji seviyesine göre farklılık gösterebilmektedir. Ortalama bir seans süresi 20-25 dakika sürebilmektedir. Bu yöntem ile kesinlik kazanılır.

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİ İÇİN EVDE YAPILABİLECEKLER?

Şiddetli topuk ağrısına neden olan bu durum için evde yapabileceğiniz uygulamalar var tabii ki.

 • Bol bol dinlenmeye gayret edin.
 • Ağrı yapan bölgeye buz koyabilirsiniz.
 • Dayanılmaz bir ağrıya neden olan bu durum için ortez kullanabilirsiniz.
 • Egzersizleri aksatmayın
 • Epsom tuzu ya da normal tuzu bir kovaya atın, su ile karıştırın, karışımın izotonik değil de biraz yoğun olmasına dikkat edin. Bu kovada ayaklarınızı 30-40 dakika bekletebilirsiniz. Bu sayede ağrıya neden olan şişlik ve iltihap vb. azalacaktır.

 

TOPUK DİKENİ BİTKİSEL TEDAVİ

KEKİK TEDAVİSİ

Topuk dikenine iyi gelen bitkilerden bir tanesi kekiktir. Bir çay bardağı kekik hazırlayın. Bir kovanın içine sıcak su ilave edin. Suyun içine kekik koyun ve karıştırın. sonrasında ılımasını bekleyin. Ayaklarınızı bir saate yakın suyun içinde bekletin. Yoksa kekik suyu ya da yağını da suya döküp bekletme işlemini yapabilirsiniz

VİCKS SÜRÜN

1 litre su ve 1 yemek kaşığı vicks hazırlayın. Bunları bir kaba koyup karıştırın. Ayaklarınızı suyun içinde iyice gezdirin, sonrasında ayaklarınızı sarın. Gece boyun bu şekilde kalabilir. Sabah olunca ayağınızdaki sargıyı çıkartın.

EPSOM TUZU

Epsom tuzu topuk dikeni için şifalıdır. 3 yemek kaşığı epsom tuzunu hazırlayın. Bir kovanın içine suyu koyup tuzu içerisine atın. Ayaklarınızı içine koyup tuzun erimesini bekleyin. Düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Yetişkinlerde ? Topuk dikeni nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır? İşte doğal ve bitkisel tedavi önerileri ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir