Ana Sayfa / Hesaplamalar / Hangi Yiyecek Kaç Kalori Hemen Hesaplayın
hesapla

Hangi Yiyecek Kaç Kalori Hemen Hesaplayın

Kalori nedir ve neden önemlidir?

İlk önce kalori tanımlamaya başlayalım. Kaloriler, hemen hemen tüm yiyeceklerde bulunan enerji birimleridir ve insan vücudunun normal çalışması için gereklidir. Yediğimiz yiyeceklerle vücuda kalori getiriyoruz. Ayrıca vücut işlevlerini yerine getirirken ve ederken kalori yakıyoruz. Amacımız ister kilo vermek ister kilo almak olsun, kalori hesaplamaları çok önemlidir. Matematiğe dayalı hedeflere ulaşarak daha garantili sonuçlar elde edebiliriz.

Kalori hesaplarken önce günlük kalori ihtiyaçlarımızı bulmalıyız. Bu sayede ne kadar kaloriye ihtiyacımız olduğunu anlayabilir ve günlük hesaplamalarla en doğru şekilde bir planı oluşturabiliriz. Günlük kalori ihtiyacımız, kilonuzu korumak için bir günde tüketmemiz gereken kaloriyi ifade eder. Hedeflerimize göre kilo vermek ve yağ yakmak istiyorsak, besin alımımız günlük kalori ihtiyacımızın altında olacaktır. Kilo almak ve kas yapmak istesek bile, diyetimiz günlük kalori gereksinimlerimizi aşacaktır.

Günlük kalori ihtiyacımızı anlamak çok önemlidir. Beslenme planlarını dijital verilere dayandırarak daha güvenilir bir yol izleyebiliriz. Salonda, “Her gün 1 kg tavuk yiyorum, neden kaslarımı yapamıyorum?” Çoğumuz böyle sözler duymuşuzdur. Bunun temel nedeni, çoğu insanın kalori olarak sayılmamasıdır. Kalorileri saydığımızda ve hedef için gerekli kaloriyi aldığımızdan emin olduğumuzda, daha güvenilir bir yol izleyeceğiz. İşimizi şansa değil, bilime ve matematiğe emanet ediyoruz.

online

Kilo vermek için Kalori İhtiyacı

Kilo verip yağ yakmak istiyorsak kalori açığı yaratmalıyız. Bunun için hesapladığımız günlük kalori ihtiyacımızdan kalori çıkarmalıyız. Yani günlük 5000 kalori ihtiyacımız varsa bunun aşağısında bir kalori aldığımızda kilo vermek kaçınılmaz olur.

Kilo alımı için Kalori gereksinimi

Kilo almak ve kas yapmak istiyorsak çok fazla kalori almalıyız. Bunu yapmak için, hesaplanan günlük kalori gereksinimlerimize kalori eklemeliyiz. İhtiyacınızdan fazla kalori almalısınız.

Makrobesinler nelerdir?

Neredeyse tüm besin maddelerinin içinde bulunurlar. Makrobesinler; kalori hesaplandıktan sonra, makro besinlerin yine de organize edilmesi gerekir. Makrobesinler protein, yağ ve karbonhidratlardır. Bunlar kalorileri oluşturur.

Makrobesinlerin kalori değeri:

  • 1 gram protein: 4 kalori
  • 1 gram karbonhidrat: 4 kalori
  • 1 gram yağ: 9 kalori

bir besin maddesi için örnek vermek gerekirse:

 Örneğin 100 gram bulgurda: 91 gram karbonhidrat 9 gram protein 1 gram yağ 325 kalori bulunur.

kalori

Kalori ve makroyu düzenli olarak nasıl takip edebiliriz?

Kalorileri hesapladıktan sonra önemli bir noktaya geliyoruz. Aynı zamanda kalori ve makroları da sayar. Her gün hesapladığımız kalori ve makro değerlere ayak uydurduğumuzdan emin olmalıyız. Bunun için gün içinde yediğimiz besinlerin kalori ve makro değerlerini bilmemiz ve günlük olarak hesaplamamız gerekiyor. Bu işlemler biraz korkutucu gelebilir, ancak bugünlerde o kadar da zor değil. Bunu sağlayan birçok kullanımı vardır. Basit uygulamlarla, hem hem de pişmiş gıdanın porsiyon ve ağırlığının kalori ve makro değerlerini elde edebiliriz. Böylelikle gün boyu yediğimiz yiyecekleri takip ederek doğru yolda olduğumuzdan emin olabiliriz.

Tabii bunu hayatın boyunca yapmak zorunda değilsin. 30 gün boyunca kalori ve makroları takip ederseniz, yiyeceklere aşina olacaksınız. Bu şekilde, uygulamalara bakmadan yediğiniz yemeğin kalorileri ve makro değerleri hakkında kabaca bir fikir sahibi olacaksınız. Ardından, unuttuğunuz yeni ürünleri veya ürünleri aramak için zaman zaman uygulamalarınıza yeniden atabilirsiniz.

En güzel diyet tabii ki de bunu bir yaşam tarzı haline getirmektir. Hayatınızda değiştirmek istediğiniz her tür alışkanlık için psikologlar ve konuda araştırma yapan uzmanların ortak noktası 21 gündür. Bir konuda alışkanlık kazanmak istiyorsanız bunu sadece 3 hafta devam ettirmeniz yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Vücut Geliştirenler için Beslenme Programı

Yeni başlayanlar için vücut geliştirme beslenme programına geçmeden önce beslenme alışkanlıklarından bahsedeceğiz. Hangi besinleri çalışma döneminizde …

Vücut Tipine Göre Nasıl Beslenmeliyiz

Vücut Tipine Göre Nasıl Beslenmeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz. Vücut geliştirme ve sağlıklı bir vücut …

Bir yorum

  1. Pingback: Ayda 20 Kilo Verdiren Besin – Form Doktoru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir