Ana Sayfa / Hesaplamalar / Vücut Kitle Endeksi Hesaplayıcı
Vücut kitle endeksi

Vücut Kitle Endeksi Hesaplayıcı


Vücut Kitle Endeksi Hesap Makinesi

Kilonuz (kg)
  Kilonuzu kilogram cinsinden girin
Boyunuz (cm) Boyunuzu santimetre cinsinden girin
VKE' siniz
Yorum

hesaplamada kilonuzun, boy değerinizin karesine bölünmesiyle (kilo/m²) hesaplanan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değeri kullanılır ve Örgütü'nün referans aralığı temel alınır.

 

Yetişkinler için Vücut Kitle Endeksi Tablosu

Dünya sağlık örgütünün (WHO) yetişkinler için temel aldığı cetvel. 18 yaş üstü hem erkek hem de kadınlar için kullanılabilir

Kilo Yorumu VKE aralığı- kg/m2
Çok zayıf
Makul zayıf 16 – 17
Zayıf 17 – 18.5
Normal 18.5 – 25
Kilolu 25 – 30
Sınıf 1 Obez 30 – 35
Sınıf 2 Obez 35 – 40
Sınıf 3 Obez > 40

 

Vücut kitle indeksi sonuçlarına bakılırsa

  • 30'un üstü obez
  • 40'un üstü morbid obez
  • 50'nin üstü süper obez

olarak isimlendirilir.

Detaylı vücut kitle indeksi ile kiloluluk hesaplamada ise, yaşınız ve cinsiyetiniz de dikkate alınarak kilonuzun, vücut yağ yüzdenizin ve bel çevrenizin düzgüsel değerlerde olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Vücut kitle indeksi değeriniz zayıf, fazla şişman, obez ya da morbid obez ise kilo vermek için uzmanların önerilerini yerine getirerek zayıflayabilir ya da kilo almak için gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Vücut kitle indeksi haricinde neler dikkate alınır?

Vücutta biriken yağlar vücuda zararı dokunan hormonlar üretir. Bilhassa bel çevresindeki yağlanma daha çok sağlık problemine neden olur. Vücut kitle indeksi değerinizin yanı sıra değeriniz, aşırı kiloluluğun derecesi konusunda da önemli bilgi verir.

Sıhhatli kas dokusunun zararlı yağ dokusuna oranı da obezite hesaplamada önemlidir. Erişkin bir erkeğin vücut yağ oranı yüzde 12-18'i, bayanların ise yüzde 20-28 oranında olması beklenir. Vücut yağ oranının erkeklerde yüzde 25; hanımlarda ise yüzde 30'un üstüne çıkması obezite olarak değerlendirilir.

Obezite hesaplama için gereken bilgilerinizi girin ve sağlıklı kiloda olup olmadığınızı ve neler yapabileceğinizi öğrenin.

Ponderal Endeks

Vücut kitle endeksine benzer. Ponderal Endeks (PI) zayıflık ölçümü de denir. Aynı zamanda Rohrer' in Endeksi olarak da bilinir. Ponderal endeks beden yapısının belirlenmesinde daha gerçekçi sonuçlar verir. Özellikle pediatri de kullanılır

    PI = kilo(kg)/boy3(m3)         (Metrik birim)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir