Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedaviler

Bel Ağrısı Nedenleri ve Tedaviler

, dünyada baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipi olarak ferdin iş ve toplumsal hayatını altüst ettiği kadar mühim sıhhat problemlerine işaret etmesi bakımından da göz önünde bulundurulmalıdır. Yazımızda evde bel ağrısına için çözüm üreten basit egsersizler bulabilir belki de bu dertten kurtulabilirsiniz. Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü uzmanlarının bel ağrısı sebepleri ve tedavisi ile ilgili olarak paylaştığı bilgileri sizlere aktarıyoruz

Bel Ağrısı Nedir?

Beliniz mi ağrıyor? Ağrı dinlenince geçiyor mu? Yoksa en minik bir hareketle şiddetleniyor ve beliniz kilitleniyor mu? Bel ağrısı denilince akla ilk olarak “” gelse de; dünyada baş ağrısından sonrasında ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor.

Bel ağrısını,  bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya neden olur şeklinde açıklamak uygun olur. Bel ağrılarının fizyolojik aktivite ile şiddetlendiği, istirahatle hafiflediği ise oldukça görülen belirtilerden birkaçıdır diyebiliriz.Bel ağrısının sertliği, öne eğilme, uzun vakit ayakta durma, adım atma şeklinde günlük aktivitelerle artabilir. Bel ağrısı nüfusun %75-85’ini yaşamlarının herhangi bir döneminde etkileyen ciddiye alınması gereken problemlerinden biridir.

Bel Ağrısı Sebepleri

Bel ağrısının bir sürü sebebi olabilir. Tüberküloz, brusella şeklinde rahatsızlıkları, kemik erimesi (osteoporoz ); kireçlenme, , başka bir yerden yayılmış veya omurganın kendisinden meydana gelen kanserler,  bel ağrısına neden olan mühim rahatsızlıkların başında gelir. Bel ağrısı sebeplerinden biri de mide, karaciğer, böbrek şeklinde organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Birtakım bel ağrılarının sebepleri de ruhsal olup kapsamlı biçimde araştırılmalıdır. Bunların haricinde aşırı yorgunluk durumunda, duruş, yatış bozuklukları, fiziksel zorlanmalar da bel ağrısına neden olur.

Bel Ağrısı Kimlerde Olur?

35-45 yaşlarda daha sık görülen bel ağrısı bayan ve erkekte eşit miktarda görülür. 60 yaşın üstünde hanımlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır. Aşırı kilo alınması, hamilelik, uzun vakit ayakta durmayı gerektiren durumlar, uzun vakit yüksek topuklu kundura giyimi ve her iki bacakta uzunluk farkı, bel ağrısı sebepleri olarak sayılabilir. Bel ağrısına sebep olan meslekler de ise karşımıza uzun yol sürücüleri, titreşimli toprak burgu makinesi kullananlar, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun vakit tabure ve sandalyede oturmayı gerektiren meslek grubu personelleri gibi çalışanları sıralayabiliriz.

Bel ağrısının sebebinin tespit edilmesi icap eder. Tipik bel ağrısının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Osteoporoz, kemik yumuşaması
 • Kanserler ( başka bir yerden yayılmış veya omurganın kendisinden meydana gelen)
 • Bel zorlanması, postür bozuklukları, bel fıtığı, skolyoz
 • Psikojenik bel ağrısı
 • Tüberküloz, brusella şeklinde rahatsızlıkların bel omurgasını tutması
 • Bel omurgasının kireçlenmesine bağlı bel ağrıları
 • Doğumsal anomaliler
 • Başarısız bel cerrahisi (başarısız bel ameliyatları sonrası oluşan ve uzun vakit geçindiren şiddetli bel yahut bacak ağrısı).
 • Travmatik nedenler ( omurga kırıkları veya kayması)
 • Mide, karaciğer, böbrek şeklinde organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasına bağlı bel ağrısı

Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı

Her bel ağrısı bel fıtığı olarak yorumlansa da bu yanlış bir kanıdır. Bel ağrılarının yalnızca % 5’i bel fıtığı kaynaklıdır. Bel fıtığında hissedilen ağrı azar azar gelişen, yaygın, batıcı, hareketle artan, istirahatle azalan, belde ve etkilenen sinir kökünün anatomik dağılımına müsait olarak bacağa yayılan bir ağrı olarak tanınabilir.  Bel fıtığında ağrı, öne eğilme yahut arkaya dönme şeklinde ters bir hareket sonrası ani olarak başlayabilir; en minik bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme yahut bel tutulmasına neden olabilir;  oturmakla, ayakta durmakla, öksürmekle, ıkınmakla, otomobil kullanmakla artar. Ara ara bel fıtığı, bel ağrısı ile değil, basılan sinir köküne bağlı olarak topuk ağrısı, bacakta uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük şeklinde şikâyetler ile bariz hale gelir.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı nasıl geçer sorusu toplumumuzda dört gözle beklenen konuların başlangıcında geliyor. Bel ağrılarının nasıl geçeceğini merak eden birinin ilk olarak yapması ihtiyaç duyulan bel sağlığını korumak için neler yapması gerektiğidir. Rutinleşen bel ağrılarınız için ise kesinlikle uzman bir doktora başvurmalısınız.

Bel sağlığının korunması için gün içerisinde uyulması için ihtiyaç duyulan kurallar ve egzersizler önemlidir. İşte onlardan bazıları;

  • Yatarken ilkin yatağın kenarına gelip oturulmalıdır. Kollardan yardımcı alarak ilkin yan yatılmalı, sonrasında sırt üzeri dönülmelidir. Yataktan kalkmak istenildiğinde, ilkin yan yatıp kollardan yardımcı alınmalı ve oturulmalı sonrasında ayağa kalkılmalıdır.
  • Oturulduğunda bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmak huy haline getirilmelidir.
  • Yan pozisyonda öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak esenlik bakımından en müsait pozisyondur.
  • Bel bölgesi terli kalmaktan, yel ve rüzgardan korunmalıdır. Klima yahut hava akımının direk olarak gelmemesi için tedbir alınmalıdır.
  • Yerle olan işlerde, yere eğilerek değil çömelerek işlerin yapılmasına itina gösterilmelidir.
  • Bakılan fert, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir. Baş, boyun ve beden aynı düzlem üzerinde olacak biçimde bakılmalıdır.
  • Yatmak için yaylı ortopedik döşek kullanılmalıdır.
  • Uzun vakit aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemesine itina gösterilmelidir. 45 dakika ayakta kalındıysa 5 dakika kadar oturulmalı, 45 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta kalınmalıdır.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi, bel ağrısının nedenine, şiddetine, ferdin yaşına vb. özelliğine bakılırsa değişik biçimde yapılabilir. Bel ağrısının tedavisinde uzman kontrolünde sıradan ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Tekrar tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir. Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir. Her şeyden önce kendi doktorunuz olmalı ve tavsiyelerle birlikte size neyin iyi neyin kötü geldiğini gözlemlemeniz lazım.

Bel Ameliyatı

Şayet bel ağrınız bel fıtığı kaynaklı ise uzman hekim yönlendirmesi ile olabilirsiniz. Bel fıtığı ameliyatlarındaki gaye fıtıklaşan diskin temizlenmesi ve sinir üstündeki basıyı kaldırmaktır. Aleni diskektomi, mikrodiskektomi ve endoskopik bel fıtığı ameliyatı olmak suretiyle 3 ayrı çeşidi vardır bel ameliyatlarının. Umarız ameliyatlık bir durumla karşılaşmazsınız.

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte bel ağrısı hamilelilerin en oldukca yakınma konusudur. Hamilelikte ağrının sebebi hamileliğe bağlı olarak ağırlık merkezi değişmiş olduğu için omurgaya baskının artmasıdır. Hamilelikte bel ağrısından korunmak için hanımefendilerin aşırı kilo almamaları oldukça önemlidir.  Bundan dolayı hamilelik sürecinde yürüyüş, yüzme, pilates şeklinde egzersizlere oldukça ehemmiyet verilmelidir.

Hamilelikte bel ağrısını etkileyen bir öteki unsur ise yüksek topuklu ve oldukca düz ayakkabılar giymektir. Bundan dolayı hanımefendilerin alçak topuklu kundura tercih etmeleri oldukca önemlidir. Bele kafi desteği verebilmek için kesinlikle belin arkasını destekleyen yastıklar kullanılmalı. Hamileler bel ağrısı esnasında tabip kontrolünde tedavi edici jeller kullanılabilir.

Hamilelik esnasında geçmeyen bel ağrılarında kesinlikle uzman bir fizik tedavi uzmanı ile görüşülmeli ve doğru tedavi uygulanmalıdır.  Gebe hanımefendilerin bel ağrısı ile beraber dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan nokta bel ağrısının yanı sıra karında kemikleşme, aşağı doğru baskı hissi olmasıdır. Bu durumda kesinlikle uzman bir doktora danışılmalıdır. Şayet uzun vakit geçmeyen bel ağrınız var ise böbreklerinizden de şüphelenilebilir.

 Bel Ağrısı Egzersizleri

Bel ağrısı için egzersiz yapmak ağrıyı azaltmanın en sıhhatli yollarından biri.  Uzman kontrolünde rutin biçimde meydana getirilen bel ağrısı egzersizleri bel ağrılarını hafifletip, yeni ağrıların oluşmasını engeller. Bel ağrısı için egzersizler mevzusundaki videomuzda iyi mi egzersiz yapmanız icap ettiğini öğrenebilirsiniz.

Bel Ağrısı İçin Egzersiz Programı

Bel ağrısı egzersizleri yaparak, bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

 1. Yere sırt üstü pozisyonda düz bir şekilde yatın.
 2. Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı kendinize doğru çekerek 5’e kadar sayın.
 3. Gevşeyerek sırt üstü yatış pozisyonuna tekrar dönün.
 4. Başınızı öne kaldırıp her iki ayağınızı size kendinize doğru çekerek 5’e kadar sayın.
 5. Gevşeyerek sırt üstü yatış pozisyonuna tekrar dönün.

Bel Ağrısı İçin Alternatif Egzersizler

 1. Omuzlarınız ve topuklarınızdan destek alarak belinizi 4 santimetre civarı yukarı kaldırıp BEŞ’e kadar sayın. (yaklaşık 4 parmak)
 2. Gevşeyerek sırt üstü yatın.

Her iki programı da günde 2 kere 10’ar kere uygulayın. Bu egzersiz programını 1 hafta kadar yaptıktan sonra hala bel ağrılarınız devam ediyorsa bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır.

Özet
Bel Ağrısı
Makale Adı
Bel Ağrısı
Açıklama
Bel Ağrısı sebepleri ve kaçınmamız için gereken tavsiyeler
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir