Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Burun Bölmesi Eğrilikleri (Deviasyon) ile ilgili bilgiler
burun kemiği eğriliği deviasyon

Burun Bölmesi Eğrilikleri (Deviasyon) ile ilgili bilgiler

()

Burun ile ilgili en sık rastlanılan hastalıktır diyebiliriz. Şu demek oluyor ki sizde deviasyon var ise niçin benim başıma geldi diye kendinize takıntı derecesinde dert edinmeyin.

Burun bölmesi eğriliklerine bağlı olarak ağız, dil, yutak, gırtlak ve nefes borusunda kuruluk oluşur. Çok nadir kaynaklarda yer alan bir etkisi de gözlerde kamaşma dediğimiz şekilde sulanmaya da neden olur. Hatta eskiden bu dertten muzdarip birisi olarak söyleyeyim, parlak ışıklı ortamlarda özellikle kış aylarında her taraf ta kar varken bir de güneş varsa gözlerimi  açmak başlı başına bir dert olurdu, gözlerim kapalı kısık vaziyette yürümek zorunda kaldığımı hatırlıyorum.

Diğer etkileri : Dil paslanır, ağız kokar, lezzet duyumu azalır, gıcık ve öksürük oluşur. Oldukca kolay ve sık farenjit ve soğuk algınlığı için uygun hale gelir. Koku duyusu azalır ya da kaybolur, genizden konuşma olur. İleri boyutta ise uyku bozuklukları, horlama, sabahları güne bitkin başlama, dikkat dağınıklığı, uykuya eğilim görülür. Uzun soluklu burun tıkanıklığı olan kişilerde kulaklar, gözler etkileşebilir. Sık ve kolay orta kulak iltihapları, buna bağlı işitme kayıpları, göz ağrıları, göz sulanması oluşabilir. Burunla direkt ilişkili olan sinüslerde problemler ortaya çıkar, sinüzit oluşumu kolaylaşır, iyileşmesi zorlaşır.

Burun Hastalıkları

Burnun fonksiyonlarını yerine getirilmesi için sıhhatli olması gerekir. Şu demek oluyor ki her iki deliğinden ortalama eşit tazyik ve oranda hava geçebilmelidir. Burun içini döşeyen doku (mukaza) sıhhatli olmalıdır. Burun tıkanıklığı oluşturan nedenler;yabancı cisimler, adnoid vegetasyon (geniz eti), burun bölmesi eğrilikleri, polipler,  burun ve geniz tümörleri, konka büyüklükleri, burun iltihapları ve allerjiler.

Burun bölmesi eğrilikleri’nden bahseder misiniz?

Burnun en sık rastlanan hastalığı burun bölmesinin eğrilikleridir. Halk içinde bir çok süre ‘burunda kemik’ kimi zaman de ‘burun eti’ diye adlandırılan durum, burun bölmesinin hava geçişini engelleyecek derecedeki eğrilikleridir. Tıp dilinde ‘septum deviasyonu’ toplumun geniş kesimlerinde görülür. Bu sıklığı oluşturan en mühim niçin burnun sık darbeye maruz kalmaya uygun konumudur.

Burun bölmesi eğriliklerinin emarelerini ve neden olduğu neticeleri açıklar mısınız?

Çoğu zaman burun tıkanıklıklarının zararlarını şu şekilde sayabiliriz: Ağız solunumuna bağlı olarak dil, yutak, gırtlak, ağız  ve nefes borusunda kuruluk oluşur. Dil paslanır, lezzet duyumu azalır, ağız kokar, gıcık ve öksürük oluşur. Oldukca kolay ve sık farenjit ve soğuk algınlığı için uygun hale gelir. Koku duyusu azalır ya da kaybolur, burunda (genizden) konuşma olur. İleri boyutta ise uyku bozuklukları, horlama, sabahları güne bitkin başlama, dikkat dalgınlığı, uykuya eğilim görülür. Uzun soluklu burun tıkanıklığı olan kişilerde kulaklar, gözler etkileşebilir. Sık ve kolay orta kulak iltihapları, buna bağlı işitme kayıpları, göz ağrıları, göz sulanması oluşabilir. Burun fizyolojisi bozulur burunla direkt ilişkili olan sinüslerde problemler adım atar, sinüzit oluşumu kolaylaşır, iyileşmesi zorlanır.

Burun bölmesi eğrilikleri, Deviasyon Hastalığının teşhis ve tedavisi nasıldır?

Hastalığının tanısında direkt muayene, endoskopi direkt ve bilgisayarlı tomografiden yararlanılabilir. Sorun kemik ve kıkırdak ise ilişkili olduğundan tedavide ilacın yeri yoktur. Eğer kesinlikle lüzumlu ise edilir. öncesi değerlendirme dikkatli yapılmalıdır. Beraberinde sinüzit mevcutsa bu ilaç ile tedavi edilmelidir. Bu tedavinin bitimi beklenmelidir, eğer düzelmezse kombine ameliyatla tek seansta sorun çözülmelidir. için oldukca zorlayıcı bir neden yoksa kemikleşmenin tamamlandığı 18 yaş sonu beklenmelidir. Çünkü aksi durumda tekrar eğrilme, nüksetme ihtimali vardır. lokal ve genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyatta eğriliği oluşturan kemik ya da kıkırdak çıkarılır, eğer düzeltilmesi mümkünse düzeltilir. Hastadan hastaya uygulanan yöntem değişebilir. Bu yöntemlerin seçimi hastadan hastaya değişmiş olur.

Ameliyat sonrası burunda 2 gün tampon kalır, yedi gün kadar süreyle de bakım ve pansuman gereklidir. Burun içindeki problemlerle birlikte bir çok süre dış görünümde bozulabilir. Eğer bu şekilde bir durum var ise ameliyat KBB ve Plastik Cerrahi uzmanlarının oluşturduğu ekiple tek seansta yapılabilir.

Burnunuza tampon uygulanmadan önce artık silikon borular yerleştiriliyor ve böylece, ameliyat sonrası burundan nefes almaya devam ediyorsunuz. Uç bir durum olmadığı durumlarda tampon azami 24 saat burunda tutuluyor.

Ameliyat sonrasında Plastik Cerrahi müdahelesi gerektiren durumlar oluşabiliyor. Bunun için doktorunuz size ameliyattan sonra gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

Özet
Burun Bölmesi Eğrilikleri (Deviasyon) ile ilgili bilgiler
Makale Adı
Burun Bölmesi Eğrilikleri (Deviasyon) ile ilgili bilgiler
Açıklama
Burun Bölmesi Eğrilikleri (Deviasyon) ile ilgili bilgiler, nasıl oluşur nedenleri nelerdir ve rahatsızlık veren deviasyon tedavisi nasıl yapılır
Yazar

Yorum yok

  1. Pingback: Burun Bölmesi Eğrilikleri (Deviasyon) ile ilgili bilgiler – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir