Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Çocuklarda ve Yetişkinlerde İşitme Kaybı ve Türleri
isitme bebek

Çocuklarda ve Yetişkinlerde İşitme Kaybı ve Türleri

Pandemi ile mücadele ettiğimiz şu günlerde başarılı olacağız ve sonrasında kontrollü bir şekilde okullar açılacak.

işitme kaybına dikkat edin! Yaz tatili ne kadar sürer? Evet, bir sonraki öğretim yılının başındayız. Binlerce öğrenci yeni öğretim yılına başlar ve ebeveynleri de endişe duyar. Gerekirse, ebeveynlerin bu süreçte sıklıkla karşılaşabileceği sağlık sorunları; “çocukların işitme kaybı” nı düşünelim ve çözümlere birlikte bakalım. Okul hayatı uzun bir dönemdir.

Okul başarısı, çocuğun sağlığı ile doğru orantılıdır. Bu dönemde ortaya çıkabilecek çeşitli rahatsızlıklar ve sağlık sorunları çocuğun motivasyonunu azaltabilir. İşitme kaybı çocuklar için en zorlu sorunlardan biridir. Özellikle aile bu sorunun farkında değilse, çocuk sadece rahatsızlık ile uğraşmakla kalmamalı, aynı zamanda “tembel çocuk” kavramını da çözmelidir. Çünkü iyi duyamayan öğrenciler öğretmenin ne dediğini anlayamazlar ve arkadaşlarıyla sağlıklı ilişkiler kuramazlar. Bu nedenle, okula gitmeden önce her çocuğun kulağını kontrol etmek ve gerekli tedaviye başlamak çok önemlidir.

Eğitim ve zekasal gelişimin iki önemli unsuru vardır. Dinle ve gör. Bebekler duydukları sesleri taklit ederek konuşmayı öğrenirler. Duyamayan bebekler konuşamaz. Bebeklerin ve küçük çocukların geç kaldıklarını ve problem yaşadıklarını duymak nadirdir. İşitme bozukluğu derecesi, dil bozukluğu derecesi ile doğru orantılıdır. Bazen konjenital ve müteakip işitme kaybı meydana gelebilir, ancak konuşmayı etkilemez. Bunlar göz ardı edilirse, özellikle eğitimde çocukların geride kalmasına neden olacaktır. Okulda “tembel”, “kayıtsız” ve “başarısız” olarak tanımlanan çocuklar işitme kaybına neden olabilir.

İşitme kaybı erken belirlenmelidir

Zaman içinde işitme kaybını belirlemek çok önemlidir. Çünkü birçoğu tedavi edilebilir. Çözülebilecek sorunların çözülmemiş ve gecikmiş olması çok üzücü olacaktır. Öte yandan, tedavi edilemezse ve çoğu doğuştan işitme kaybı zaman içinde fark edilirse, özel eğitim ve işitme cihazları ile sorunun ciddiyeti en aza indirilebilir. İşitme kaybı olan iyi eğitimli bir çocuk sağlıklı akranlarının gerisinde kalabilir, ancak yalnız yaşayabilir.

İşitme kaybının nedenleri

Orta kulak iltihabı, kafa travması, kulak travması ((şişmiş, patlamış, küresel vb.), Kulağa kaçan yabancı cisimler gibi hastalıklar ve kulak tıkacı (kulak kiri) gibi hastalıklar işitme kaybına neden olabilir. Bu nedenlerle otitis media öne çıkıyor. Çünkü en yaygın nedenler ve bunların oluşumu ve sonuçları açısından, her zaman bir şeyler yapılabilir.

İşitme kaybının en yaygın nedeni: Orta Kulak Enfeksiyonu

Yenidoğan döneminden itibaren, orta kulak iltihabı her yaşam döngüsünde çok yaygın bir sağlık sorunudur. Bu önemli bir halk sağlığı sorunudur, çünkü özellikle çocuklarda işitme kaybına neden olabilir ve hatta eğitim çağının entelektüel gelişimini etkileyebilir; Kronik bir hastalık olduğunda, bir kişinin hayatının genel sağlığını ve iş verimliliğini etkileyecektir. olumsuz etki ile sonuçlanır. Orta kulak enfeksiyonları iki şekilde çok önemlidir. Çocukluk çağında en yaygın hastalıklardan biridir. Çocuğun iştahı ve gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. İşitmeyi bozabilecek entelektüel gelişimi ve eğitimi engeller.

Orta kulak enfeksiyonları öğrenmeyi olumsuz etkiler

Orta kulak, gözenekli kemikteki mukoza zarının (örtü dokusu) iltihaplanması ve onu içeren Östaki borusudur. Akut ve kronik olmak üzere iki kategoriye ayrılabilir. Akut enfeksiyonda; ateş, ağrı, tam kulaklar ve işitme kaybı. Membran inflamasyonun etkisi altında delinirse, kanlı inflamasyon meydana gelebilir.

Kronik enfeksiyonda; genellikle bir akıntı, timpanik zarda bir delik ve işitme kaybı vardır. Bazen tedaviden sonra bazen kendiliğinden akıntı durdurulabilir. Özel çocukluk çağında buna seröz form diyoruz, çünkü ağrı ve ateşe neden olmadığı için genellikle göz ardı edilir. Orta kulakta koyu, yapışkan, bakterisiz veya virüssüz sıvı birikir. Farklı derecelerde işitme kaybı vardır. Özellikle okul çocukları arasında öğrenme üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

isitme cihazı

Orta kulak iltihabının ileri yaşlarda kronikleşme riski yüksektir

Orta kulak iltihabına neden olan faktörler; üst solunum yolu enfeksiyonu, büyük adenoidler, alerjik yapılar, soğuk ve nemli, çocuk ortamında sigara içme ve farinks tümörleri gibi çevresel faktörler. En yaygın yaş ilk 2 yıldır. Özellikle 6. aydan sonra, daha sık olmaya başladı. Küçük çocukların kronik hastalık riski daha yüksektir.

İlk iki yıl içinde akut otitis media riski% 80’dir. Çocuklar kreş veya okul çağına geldiğinde, akut otitis media riski artar. Yaşam ortamında yetersiz sanitasyon, yetersiz beslenme, kreş ve okullardaki öğrenci sayısı, ebeveynlerin çocuklarının sağlığına dikkat etme alışkanlıkları, doktorların duyarlılığı ve emzirme sıklığı kronik hastalık riskini etkiler.

 

Orta kulak enfeksiyonları tehlikelidir

Orta kulağın iltihaplanması serebellar apse, menenjit, yüz felci, iç kulak iltihabı, tam işitme kaybı ve kulaklar dahil kafatası apsesine (mastoid) yol açabilir.

 

Kurtarıcı – koruma müdahaleleri geciktirilmemelidir

Kulak hastalıklarına duyarlı faktörler tedaviden önce ortadan kaldırılmalıdır. Bademcikler, büyük adenoid tümörler, sinüzit, sol çatlaklar erken çocukluk döneminde teşhis edilirse, tedavi daha başarılı ve daha az maliyetlidir. Teşhisten sonra ilaç tedavisi sona ermek zorunda kaldı. Bu yeterli olmadığında, inflamasyonun drenajı (delinme delinmesi) akut otitis media’nın tedaviye yanıtını hızlandıracaktır. Seröz otizmde, çalışma mikroskobu altında sıvıyı boşalttıktan sonra, gromet veya test tüpü adı verilen bir cihazın yerleştirilmesi gerekebilir. Bunlar kulağın tamamen iyileşmesine yardımcı olan kurtarıcılar. Her durumda, kronik hale gelen ve membran penetrasyonuna yol açan insanlar için, enflamasyonu kurutmak ve membranı onarmak için mikrocerrahi yöntemleri kullanılabilir.

İşitme Kaybı Dereceleri

  • Normal işitme 20 dBHL’ye kadar düşük sesler duyabilirsiniz. Biz buna normal duyma diyoruz.
  • Hafif işitme kaybı 26-40 dB HL arasında hafif işitme kaybı diyoruz. Hafif işitme kaybı 41-55 dB HL arasındaki kayıp hafif bir işitme kaybıdır ve gürültülü bir ortamda sesi takip etmekte güçlük çekersiniz.
  • Orta derecede işitme kaybı 56-70 dB HL orta derecede işitme kaybı olarak adlandırıyoruz. Bu tür kayıplarda işitme cihazları kullanılması gerekir. İşitme cihazları olmadan ne söylendiğini anlamak zordur.
  • İleri işitme kaybı 70 ila 90 dBHL arasındaki işitme kaybına ileri düzeyli işitme kaybı denir, bu durumda güçlü bir işitme cihazı kullanılır. Veya bir implant gerekebilir.
  • Çok ileri işitme kaybı 91dB HL’den yüksek işitme kaybına çok ciddi işitme kaybı denir. Bu durumda, insanlar dudakları veya işaret dilini okuyarak iletişim kurabilirler. Bu bireylerin işitme kaybı bir koklear implant kullanılarak tedavi edilebilir.

Her zaman olduğu gibi diyoruz ki doğru tedavi yöntemine hekiminiz karar verecektir. Burada yer alan makale sadece bilgilendirme amaçlıdır. İşitme kaybı için tedavi yöntemlerine makalenin yazıldığı tarihteki teknolojik gelişmeler takip edilerek yapılmıştır. Günümüzde işitme kaybı için farklı tedavi yöntemleri söz konusu olabilir.

Kaynakça:

https://www.acibadem.com.tr/ilgi-alani/isitme-kaybi/

https://maxtone.com.tr/web/isitme-hakkinda/isitme-kaybi-dereceleri.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir