Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Kireçlenme – Kalsifikasyon Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
kireçlenme yaşlılık

Kireçlenme – Kalsifikasyon Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Nedir?

Yaşla birlikte eklemlere binen stres ya da kalsifikasyon olarak da bilinir.

Kalsifikasyon yaşlılarda görülür ve mekanik suşların eklemlerde tekrar tekrar meydana gelmesi ile kendini göstermeye başlar. Kalsifikasyonun en önemli özelliği eklem yüzeyinde kalsiyum tuzlarının birikmesidir. Bu değişiklikler ağırlık taşıyan eklemlerde daha yaygındır. Genellikle 40 yaşında insan organizmasının iskelet sisteminde bir dönüm noktasıdır. Bu nedenle, bu süreden sonra, yaşlıların tüm eklemlerinde belirli bir derecede kalsifikasyon vardır.

Tedaviyi hastalığın evresi ve şiddetine göre planlayın. Daha sonraki dönemde, hasarlı eklemlerin protezlerle değiştirilmesi etkili bir tedavidir. Protez, cerrahi olarak yerleştirilen ve bir organın işlevini üstlenen bir materyalin adıdır. Yeni geliştirilen materyallerle protez cerrahinin başarı oranı arttı. Protez seviyesinde eklem ağrısı, kısıtlı hareket ve deformite iyileşir ve hastalar koltuk değneği ve benzeri yardımcı malzemeler olmadan yürüyebilir.

eklem kireçlenmesi

Eklem kalsifikasyonu (osteoartrit) nedir?

Eklem kalsifikasyonu, eklem kıkırdağı kaybından dolayı ortaya çıkan inflamatuar bir hastalığın adıdır. Bu, insanlarda en sık görülen eklem rahatsızlığıdır.

Nedenleri nelerdir?

Yaş, eklem içi kırıklar, yaralanma ve inflamasyonun neden olduğu eklem basıncının neden olduğu deformasyon, hastalığa neden olan faktörlerdir. Bu nedenle, buna “yaşlılık romatizması” da denir. Kalça ekleminin çıkması da ilerleyen dönemde kireçlenmenin nedenidir. Zorlama hastalığı arttıracak ve egzersiz ile azalacaktır.

Eklem kireçlenmesi neden yaşla ilgilidir

Yaşlanan vücudumuzda, uzun ömürlü olan veya yaralanma nedeniyle ölen hücreler genellikle yeni hücrelerle değiştirilir. Bununla birlikte, eklem kıkırdağı (rejenerasyon) potansiyeli yani yenilenme olmayan bir dokudur. Bu nedenle, hastalığın ilerlemesi, eklemlerin daralması ve eklemleri oluşturan kemiklerin birbirine yaklaşmasına ve dokunmasına neden olur.

Kireçlenmenin sebep olduğu şikayetler nelerdir?

Eklemi oluşturan kemiklerin yakın temasına ve sürtünmesine ağrı eşlik eder. Enflamasyon ve şişlik durumunda, taşan kıkırdak dokusunu ortamdan çıkarın. Bu süreden sonra çatlaklar (sürtünme sesleri), eklem şişmesi, deformasyon ve deformasyon periyodudur. Ağrı nedeniyle yürüyüşte topallama gibi farklı şeyler oluşabilir.

Kireçlenmenin en sık görüldüğü yerler nereleridir?

Sık sık yük altında olmasına rağmen, bel, dizler, ayak bilekleri, kalçalar, omuzlar, dirsekler, bilekler, eller ve hatta çene eklemleri gibi eklemleri içerebilir.

Tedavi yöntemleri

Tedaviyi hastalığın evresi ve şiddetine göre planlayın. Erken hastalarda eklemleri temizlemek (debride etmek) için artroskopi kullanılır. Deforme olmuş eklemleri ve deformiteleri olan hastaları düzeltmek için basit ortopedik cerrahi kullanılır.

Daha sonraki dönemde, eklem kireçlenmesi hasarlı eklemlerin protezlerle değiştirilmesi için etkili bir tedavidir. Protez, cerrahi operasyona yerleştirilen materyalin adıdır ve bir organın işlevine sahiptir. Yeni geliştirilen materyallerle protez cerrahinin başarı oranı arttı. Protez düzeyinde ağrı, kısıtlı eklem hareketi ve deformiteler gelişir ve hastalar koltuk değneği ve benzeri yardımcı malzemeler olmadan yürüyebilir.

 

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/calcification

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir