Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Laparoskopi

Laparoskopi

Cerrahide olarak yerleşmiş insanlık için hakikaten yaşam kurtaran ve acıları ve acı süresini azaltan bir uygulamanın adıdır .

Teknoloji alanında yaşanmış olan baş döndürücü gelişmelere paralel olarak, tıp dünyasında da son yıllarda büyük yenilikler olmuştur. Şahsi fikrim aslında tıp kendini geliştirmekte çok yavaş nedeni gerekli deneylerin uygulamaların bazı işlemlerden sonra piyasaya sunulabilmesi diyerek geçelim. Cerrahi alanındaki bu gelişmelerin en önemlilerinden biri ‘altın standart’ olarak da adlandırılan ‘laparoskopik cerrahi’dir. Cerrahinin tıp bilimi içinde yerleşmesi ile kendi içinde basamak atlayan tıp bilimi, ikinci büyük devrimini, laparoskopik cerrahi ile yaşamıştır dersek haksızlık yapmış olmayız.

Halk içinde, kansız ya da kapalı olarak ün kazanmış olan laparoskopi, karın boşluğunun endoskopik yolla incelenmesidir. Göbeğin biraz altından yerleştirilen hususi bir iğne ile karın içine karbondioksit gazı verilerek, çalışma ortamının rahat olmasını sağlayacak gaz dolu potansiyel bir boşluk oluşturulur. Sonrasında ihtiyaç duyulan sayıda giriş noktalarından (2-4 tane) ‘trokar’ isminde olan değişik çaptaki (5-10 mm.) kanallar karın duvarına yerleştirilir. Bu kanallar yöntemiyle görüntüyü elde eden teleskop ve öteki destek aletler operasyon bölgesine ulaştırılır. Lüzumlu bağlantılar kurulduktan sonrasında, görüntü monitöre aktarılarak işlem başlatılır. Normal işlemlerden biraz uzun sürebilir ancak hasta açısından iyileşme vs. gibi süreç çok daha kısa sürer.

Laparoskopik cerrahinin gelişimi fazlaca eskilere dayanır. Yüzyılın başından beri bu alanda çeşitli adımlar atılmıştır. Fakat genel cerrahların bu yöntemi cerrahiye sokmaları fazlaca geç olmuştur. Sadece 1980’li yıllarda bu yöntem uygulanmaya adım atmıştır. Bu yöntemin ilk uygulaması 1989’da Fransa’da yapılmıştır. İlk kez başarılan kesesi ameliyatından sonrasında bu tekniğin popülaritesi 90’lı yıllarda tüm dünyaya yayılmıştır.

Vatanımızda de bu yöntem 1990’lı yılların başlangıcında uygulanmaya adım atmıştır. Yöntemin Türkiye’ye gelişi , tüm dünyada uygulanmaya başlaması ile neredeyse aynı zamandadır.

Bu tekniği bu kadar popüler meydana getiren etken, hastalar açısından bakıldığında kişinin ameliyat öncesi aktivitesine birkaç gün içinde kavuşuyor olmasıdır. Cerrahlar içinse, ameliyatın alışılagelmiş cerrahi metodla aynı sürede daha güvenilir bir halde ve ek olarak hastaya minimum zarar verecek tedavinin yapılıyor olması gösterilebilir.

Genel cerrahi alanında laparoskopi yöntemi ile yapılan ameliyatlar

Karın içindeki ameliyatların mühim bir kısmı bu yöntem ile yapılabilir. Temelde cerrahi prensiplerde değişim olmamakta, yalnızca önceleri karını keserek meydana getirilen ameliyatlar, şimdi hızla gelişen teknolojinin yardımı ile kapalı olarak yapılabilmektedir. Laparoskopi yöntemi safra kesesi, mide, dalak, fıtık, ince ve kalınca barsak ameliyatlarında kullanım alanı bulabilmektedir.

Laparoskopi yöntemini her cerrah uygulayabilir mi?

Laparoskopik yöntem kullanılan bir ameliyatı, bu mevzuda eğitim almış ve kafi deneyim kazanmış kişiler yapmalıdır. Eğer kişinin bu cerrahi yöntem hakkında eğitimi yoksa bu ameliyatı yapmamalıdır. Kafi deneyim kazanmadan da bu yöntem uygulanmamalıdır. Sonuçta yaşanabilecek problemler fazlaca ciddi boyutlarda olabilecektir. Nitekim tecrübesiz ellerde yapılmış birçok komplikasyon vakası oluşmuştur. Bu komplikasyonların tamiri ameliyatın kendisinden fazlaca daha zor olsa gerek.

Laparoskopinin avantajları

    • Her yara hasta için bir travmadır. Bu yöntem ile hastaya verilen travma minumuma indirilmektedir.
    • Hasta, safra kesesi ameliyatından 5-6 saat sonrasında yiyecek yemekte ve ertesi gün rahat rahat dolaşmaya başlamaktadır.
    • Karın açılmadığı için ameliyat sonrası ağrı ve günlük aktiviteyi tekrardan kazanma süresi kısalmaktadır.
    • Yapılan ameliyat aynı olmasına rağmen hastanın nekahet döngüsü kısalmaktadır.

Ağrısız, sızısız, mutlu günler sizinle olsun.

Özet
Laparoskopi
Makale Adı
Laparoskopi
Açıklama
Laparoskopi nedir nasıl uygulanır. Laparoskopi sonrası ne kadar sürede normal yaşama dönülür
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Yorum yok

  1. Pingback: Sağlık Haberleri Alternatif Tıp – Form Doktoru – Demo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir