Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Liposuction ile ilgili bilgiler
Liposuction
Liposuction

Liposuction ile ilgili bilgiler

Günümüzdeki karşılığı şişmanlığa estetik çözüm olarak kullanılıyor. Peki bu yöntem niçin genelde ölümlerle beraber anılmaya başlandı.

Günümüzde gerek hanım ve gerekse erkeklerin en mühim problemlerinden birisi aşırı kiloluluk doğrusu şişmanlıktır. Rejim ve egzersiz bu problemle başa çıkmada en mühim faktörler olmakla beraber bilhassa genetik özelliklerin belirlediği rejime ve egzersize dirençli bölgesel yağ birikimlerinin giderilmesinde “liposuction” doğrusu vakum ve kanüllerle yağçekme işlemi uygun kişilerde oldukça iyi sonuçlar ortaya koymaktadır. İdeal kilosuna yakın ve cilt gerginliği iyi olan kişiler bu operasyon için en uygun grubu oluşturmaktadır. Cilt gerginliğinin iyi olması yağ alındıktan sonrasında bollaşan derinin yeni oluşan şekle daha kolay adapte olmasını sağlamaktadır.

“Liposuction” yapılacak bölgeler, alınacak yağın miktarı, kişinin genel sıhhat durumu ve isteği doğrultusunda operasyon genel ya da lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Operasyon sonrası 3-4 hafta korse giyilmesi gerekmekte ve hasta birkaç gün içinde işine dönebilmektedir. Uygun aday, kafi operasyon ekipmanı ve deneyimli plastik cerrahlar tarafınca yapıldığında oldukça güvenli bir yöntem olup ameliyat sonrası uygun rejim ve egzersizle desteklendiğinde muhteşem ve kalıcı netice alınabilmektedir.

Alternatif Yöntemler

Estetik karın ameliyatları da diğer yöntemler yanında plastik cerrahide yaygın şekilde uygulanmaktadır. Karın ve basen bölgesindeki yağ birikimi ciltte sarkma ve karın kaslarında gevşeme ile birlikteyse ki kimi süre buna göbek fıtığı da eşlik edebilir bu durumda “liposuction” kafi olamamaktadır. Bu durum bilhassa yaşlılık, aşırı zayıflama ve gebelik sonrası dönemlerde görülmekte ve “abdominoplasti” doğrusu karın germe ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Karın germe ameliyatı esnasında gevşemiş karın kasları güçlendirilmekte, sarkık karın derisi ve altındaki yağ dokusu çıkarılmaktadır. Oluşan iz sezaryen izinden daha uzun olup zaman içinde silikleşmekte ve iç çamaşırı içinde kaldığında problem oluşturmamaktadır. Uygun adaylarda oldukça belirgin düzelme sağlanmakta olup operasyon sonrası gene rejim ve düzenli egzersizle desteklenerek sonucun kalıcı ve muhteşem olması sağlanmalıdır.

Her şeyden önce dengeli sağlıklı beslenerek hiç kilo almamak en doğrusu olsa da, maalesef herkesin metabolizması aynı değil bu nedenle su içsem yarıyor gibi bir deyim bile hayatımızda yer etmiş.  Besin alışkanlıklarımızı bir düzene sokup gerekli özeni gösterdiğimizde hem daha mutlu hem de daha sağlıklı olacağınızdan emin olabilirsiniz. Sağlıklı bir vücut için önce sağlıklı beslenme şart.

liposuction kimlere uygulanır,

Liposuction da Ağrı Olur mu?

Genetik özellikler nedeniyle ideal kilo da olup da vücudunda asimetri oluşan dengesiz bir yağ dağılımı bulunan kişilerde de liposuction etkili olabiliyor. Gelişen teknolojilerle birlikte günümüzde liposuction’ın artık acısız ve ağrısız bir uygulama.

Liposuction Kimlere Uygulanabilir Riskleri Nelerdir

Operasyon sırasında kronik hale gelmiş damar hastalığı, kanser, kalp hastalığı  ve kontrolsüz şeker hastalığı gibi risk arttırıcı hastalığı bulunan kişilerde sağlıklı olan kişilere göre daha riskli bir operasyondur. Sağlıklı ve bir rahatsızlığı olmayan kişilerde vücuttan güvenli miktarlarda yağ aspire etmek diğer ameliyatlardan daha riskli bir işlem değildir. Ancak orta ve ileri yaş grubunda bulunan, kontrolsüz şeker ya da kalp hastalığı bulunan, obezite problemi olan ya da hareket engeli bulunan kişilerden 10 – 12 litre yağ aspire edilmesi riskli olabilmektedir.

Liposuction Ameliyatı ?

Liposuction uygulanacak bölge uygun noktalarından 3-5 mm’lik kesiler yardımıyla yağ dokusu içine sokulan ve özel bir hortum aracılığı ile yapılır. Ekranlarda mutlaka görmüşsünüzdür, bir boruyu bir hekim hastanın vücudu içerisinde geri ileri hareketler yaparak yağ dokusunu bu boru aracılığı ile alır. 2 ile 5 mm çaplarında olan bu kanüllerin uçları künt olup, uç yanlarında bulunan deliklerden yağlar alınır. Amaç hedef bölgelerdeki aşırı  yağ dokularının yapmış olduğu çıkıntıları yok ederek vücut hatlarını orantılı bir görünüme kavuşturmaktır. Liposuction işlemi vakum aleti kullanmaksızın büyük enjektörler ile, pistonlarına uygulanan stoperler vasıtasıyla oluşturulan vakum yardımıyla yapılabilir.

liposuction kimlere uygulanmaz

Liposuction Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Aşırı şişman kişilerde zayıflama amacıyla liposuction’dan yarar sağlanacağını beklemek gerçekçi değildir. Doğumlardan sonrasında karında meydana gelen çatlak ve sarkmaların giderilmesi için de liposuction uygun bir yöntem değildir. Sadece doğum ya da doğumlar yapmış olsa da karın derisinde çatlaklar ve sarkma oluşmamış ve fakat yağ birikintisi olan deri tonüsünü (gerginliğini) kaybetmemiş kişilere liposuction uygulanabilir.

Bir öteki deyişle deri elastikiyetini kaybetmemiş kişilerde liposuction ameliyatı ile elde edilmiş sonuçlar daha tatminkârdır. Genetik özelliği ya da yaşı sebebiyle deri diriliğini ve gerginliğini yitirmiş kişilerde liposuction sonrası ortaya çıkabilecek sarkma ve buruşukluklar liposuction uygulaması için sınırlayıcı faktörlerdir. Bu durumlarda yalnız liposuction yetmeyebilir, bununla beraber dermolipektomi dediğimiz fazla deri çıkarma işlemleri de gerekebilir.

Normal liposuction ilginizi çekmemiş ya da size uygun olmamış olabilir o zaman son yıllarda uygulanmaya başlayan vaser liposuction konusuna bir göz gezdirin.

Özet
Liposuction Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Makale Adı
Liposuction Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Açıklama
Liposuction Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Liposuction nedir nasıl uygulanır ve kimlere uygundur. Liposuction herkes yaptırabilir mi, zararlı etkileri nelerdir.
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Yorum yok

  1. Pingback: Vaser Liposuction ile ilgili bilgiler - Form Doktoru

  2. Pingback: Liposuction ile ilgili bilgiler – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir