Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Sinsi Tehlike Mantar Enfeksiyonları
mantar enfeksiyonu
mantar enfeksiyonu

Sinsi Tehlike Mantar Enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonu cilt hastalıkları içinde oldukça büyük bir hasta grubunu oluşturmaktadır. Mantar hastalığı çoğu zaman kıl, deri ve tırnak şeklinde keratinize dokulara yerleşen kaşıntı , kızarıklık, sulanma ve pullanma şeklinde kendini gösteren bir enfeksiyondur. Bilhassa yazları artar. Tedavi edilmediği durumlarda mantar üstüne başka enfeksiyonlar eklenebilir. Lenf bezlerine yayılarak lenfanjit denen lenf bezi iltihabı yapabilir. Selüloit ve erizipel şeklinde cilt ve cilt altı yumuşak doku enfeksiyonuna sebep olabilir. İlerlediği takdirde fil ayağı denen hastalık görülebilir.

Neden özellikle yaz aylarında artar, tabii ki ısı ve nem gibi uygun koşullar bulduğunda sürekli çoğalırlar.
Mantar enfeksiyonu, cilt hastalıkları içinde oldukça büyük bir hasta grubunu oluşturmaktadır. Mantar hastalığı çoğu zaman kıl, deri ve tırnak şeklinde keratinize dokulara yerleşen kaşıntı , kızarıklık, sulanma ve pullanma şeklinde kendini gösteren bir enfeksiyondur. Bilhassa yazları artar.

Mantar türleri

Tırnak mantarları (onikomikoz), çoğu zaman tırnaklarda, renk değişimi, sertleşme, kalınlaşma ve kırılmalar şeklinde olur ve tırnağın şekli bozulur. Çoğu zaman ayak tırnaklarını tutmaya eğilim gösterir.

 

(t. inguinalis), ise çoğu zaman uyluk ön, üst ve iç yüzeyinde görülüp kaşıntı, kızarıklık ve su toplaması şeklinde emareleri vardır.

Baş saçlı deride, bilhassa puberte öncesi çocuklarda görülür. Çoğu zaman kırık saçlar içeren kepekli alanlar, kıl diplerinde mantar birikimi, iltihaplanma biçiminde görülür. Zamanında tedavi edilmezse kellik ile sonuçlanabilir. Çeşitli tipleri vardır.

Vücut mantarı (t. korporis), vücudun her bölgesinde görülebilir. Ellerde tinea manuum, yüzde tinea facei adlarını alır. Ortadan dışarı doğru oluşturulan kenarları pullu, kızarık halkalar şeklindedir.
Hangi mantar türü olursa olsun fazla gelişmesine izin verilmeden mutlaka bir hekim kontrolü şarttır.
Genital bölge mantarları,  kaşıntı ve kızarıklık, beyazımsı kremimsi akıntı ile kendini gösterir. Islaklık, şeker hastalığı, maserasyon, gebelik ve antibiyotik kullanımı hastalığın sebebi olabilir ya da mevcut hastalığı arttırabilir.

Tinea verzikolor, çoğu zaman göğüs, sırt, boyun ve kolları kapsar. Yüzeyi ince kepekle kaplı, açık kahve rengi ve kimi zaman beyaz yama tarzında lezyonlar görülür kolaylaştırıcı nedenler içinde yağlı deri aşırı terleme ve ıslak kalma sayılabilir.

Mantar enfeksiyonu, bahsettiğimiz şekillerin haricinde bir de bebeklerde dil üstünde beyaz ya da kırmızı plak şeklinde görülür. Buna kandida türü maya mantarları niçin olur.

Mantar hastalığı Kimlerde görülür ?

  • Aşırı terleyen insanlarda, ayakların duş, yüzme ve abdest sonrası nemli kalması
  • Aşırı el yıkama, çamaşır ve bulaşık şeklinde nedenlerle ellerin devamlı ıslak kalması
  • Ortak terlik, ayakkabı ve çorap kullanımı
  • AIDS başta olmak suretiyle bazı enfeksiyon hastalıklarında
  • Topikal ve sistemik bazı ilaçların uzun süre kullanımında
  • Buluğluk öncesi çocuklarda çoğunlukla saçlı deride
  • Gebelikte, diabetlilerde ve kanser hastalarının ileri döneminde, vücut direnci kırılmış hastalarda görülür.

Direk mantar bölgesi üstüne sürülen kremler, losyonlar, spreyler ya da ağızdan alınan mantar ilaçları ile tedavi edilir. Tırnaklarda ise tırnak yatağı tamamen bozulmuşsa, tırnak çekimi yapılır. Tırnaklarda, saçlı deriyi tutan vakalarda oral tedavi lüzumlu olmaktadır. Tedavi süresi kimi zaman 4-6 ayı bulabilir. Genel itibariyle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik beslenme programları uygulanabilir.

Tedavi de geç kalınırsa hastanın karşılaşacağı problemler

Mantar üstüne başka enfeksiyonlar eklenebilir. Lenf bezlerine yayılarak lenfanjit denen lenf bezi iltihabı yapar. Selüloit ve erizipel şeklinde cilt ve cilt altı yumuşak doku enfeksiyonuna sebep olur. İlerlediği takdirde fil ayağı denen hastalık görülebilir.

Vücudunuzdaki bir rahatsızlığın mantar olduğundan şüpheleniyorsanız bir anca önce bir sağlık kuruluşuna gidip uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz. Çünkü mantar tedavisi geciktirildikçe zorlaşır.

Evde Mantar Tedavisi

Tavsiyemiz bunu evde yapmaya çalışmamanız yönünde olur ancak sarımsak her tür enfeksiyon da yaradanın bizlere bir armağını olarak yardımcı olmaya devam ediyor. Bağışıklık sistemine destek olması açısından geceleri yatmadan önce bir diş sarımsak yutmak mutlaka fayda sağlayacaktır.

Aynı zamanda mantar tırnaklarınız da ve vücudunuzun hassas olmayan bölgelerinde ise közlenmiş sarımsağı krem gibi bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak bu uygulama saatlerce sürmemeli, bir iki saat pansuman sonra bir kaç saat boşta bırakılarak devam edilmeli.

Şifayı da derdi de yaradan da veren de Allah’ tır. Her durumda maneviyatınızı da sağlam tutmanız, her tür hastalık için tartışılmaz bir ilaçtır.

Özet
Mantar Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Makale Adı
Mantar Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Açıklama
Mantar enfeksiyonu nedir, nasıl oluşur, tedavisi nasıl olmalıdır. Tedavide geç kalınırsa ne gibi etkileri olur. Mantar tedavsi nasıl yapılmalı, tedavi edve yapılabilir mi.
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Yorum yok

  1. Pingback: Sinsi Tehlike Mantar Enfeksiyonları – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir