Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Saç Kaybı Neden Oluyor?
saç kaybı
kellik, saç dökülmesi

Saç Kaybı Neden Oluyor?

Neden Oluyor ve Sebepleri Nedir?

kaybı neden oluyor diye merak edilen bir konuyu uzman görüşlerden irdeliyoruz. Deyim yerindeyse “kadınlığın sembolü” olan , hanımefendiler için erkeklerde olduğundan daha mühim. Doğal onu yitirme korkusu da… “Erkeklerde endişesi  dökülme var ise 18’e, 20’ye kadar yaşanıyor ” diyor Prof. Dr. Server Serdaroğlu ve ekliyor: “Erkeklerde de korku var sadece 20’li, yaşlardan sonrasında erkekler bunu aşıyor. 40’lı yaşlardan sonrasında da bir çok erkek, ekimi yöntemine başvuruyor.”

“Androgenik alopesi” olarak da malum olan genetik saç kaybı (adam tipi ) insanlardaki saç dökülme sebeplerinin yüzde 95’ini oluşturur. Daha fazlaca erkeklerde görülmekle birlikte hanımlarda da görülür. 30 yaşına kadar adamların yüzde 50’sinde, bayanların ise yüzde 20’sinde saçlar dökülmeye adım atmıştır.

Saç kaybı neden oluyor diye merak ediyorsanız okumaya devam edelim. Androgenik saç dökülmesi, temelde erkeklik hormonu olarak malum testesteronun genetik olarak kırılgan saç köklerine yapmış olduğu negatif etki sonucu oluşmaktadır. Adam tipi saç dökülmesi de denen bu tip dökülme, karakteristik olarak ön saç çizgisinin çekilmesi, sonrasında tepe kısmındaki saçların incelmesi ve seyrelmesi şeklinde olur.

Bayanlarda ise androgenik saç kaybı, tepe kısmındaki saçlarda ve yaygın tarzda oluşur. Bir tek erkeklerden değişik olarak ön saç çizgisi gerilemeden kalır.

Travma ve basıya bağlı saç köklerinin hasar görmesi sonucu geri dönüşümlü ya da geri dönüşümsüz saç kaybı oluşabilir.

“Alopesi areata” olarak adlandırılan saç dökülmesi tipinde kafa derisinde yama tarzında saç kaybı alanları oluşmaktadır. Nadiren tüm saç ve vücut kıllarında yitik oluşabilmektedir. Her yaşta görülebilen bu tip saç dökülmesinin sebebi bilinmemekle birlikte birçok hastada saçlar uygun tedavi ile gene kazanılmaktadır.

Hamile bayanlarda gebelik esnasında ya da doğum sonrası saçlarda dökülme sık karşılaşılan bir durumdur ve geri dönüşümlüdür.

Stres, yüksek ateş, ağır enfeksiyon ve soğuk algınlığı geri dönüşümlü saç yitirilmesine niçin olabilir.

Tiroid hastalıkları ve kansızlık (anemi) de geri dönüşümlü saç kaybı ile sonuçlanabilir.

Protein yönünden zayıf beslenme ve demir eksikliği de saç yitirilmesine niçin olabilir. Bu durum kafi oranda protein ve demir alınımıyla düzelebilmektedir.

Bazı gerilim ilaçları, kan incelticiler, kalp ilaçları, doğum denetim hapları, antidepresanlar, yüksek dozda A vitamini ile kanser tedavilerinde kullanılan ilaç ve yöntemler saç dökülmesine niçin olabilir. Bunların da tesirleri geçicidir.

Büyük cerrahi girişimler ve kronik hastalık geçiren hastalarda yoğun bir saç dökülmesi oluşabilmektedir. Her ne kadar bu durum birkaç ay içinde geçebilse de, ağır kronik hastalığı olan kişilerde saç kaybı yaşam boyu devam edebilmektedir.

Saç kaybı neden oluyor sorusuna başka cevaplar

Bazı mantar hastalıkları, küçük yamalar halinde kabuklanmalarla başlayıp yayılabilen; saçlarda kırılma, saçlı deride kızarıklık ve şişlik hatta sızıntıya niçin olabilen rahatsızlıklardır. Bu hastalıklar tedavi edilmediği takdirde kalıcı saç yitirilmesine niçin olabilmektedir.

Çocuklar ve kimi vakit de erişkinler; saç, kaş ya da kirpiklerini koparıncaya kadar çekme alışkanlığı edinmektedir. Saç koparma hastalığı (trikotilomani) isminde olan bu şekilde durumlarda ruhsal yardım alınması gerekmektedir.

Yanlış ve kozmetik ürün kullanımı, boya, renk açma, düzleştirme ya da perma şeklinde yöntemler uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebilmektedir. Bu yöntemlerin sık sık ya da aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına niçin olabilmektedir.

Saçı çekip travmatize eden atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama şeklinde saç şekillendirme şekilleri çoğunlukla uygulanmamalıdır. Şundan dolayı saç diplerine etki eden durağan(durgun) çekme kuvveti saç yitirilmesine niçin olabilmektedir. Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırabilir.
saç kaybı
Toplumun büyük çoğunluğunu etkileyen sıhhat problemi olan saç dökülmesiyle ilgili merak edilenleri, yenilenen Cerrahpaşa Üni. Tıp Fakültesi Hastanesi Saç Hastalıkları Birimi’nden Prof. Dr. Server Serdaroğlu’na saç kaybı neden oluyor diye sorduk.


Saç dökülmesinin ne olduğundan başlamış olalım. Hanım ve erkekte saç dökülmesi, hangi durumlarda ‘ciddi bir problem’ olarak algılanmadır?

Her saç teli ortalama olarak 4 – 6 yıl sürelik bir uzama süreci geçirir. Ondan sonrasında o kök durur, üretimini bırakır, ortalama 4 ay civarında da bir dinlenme süresi geçirir. Peşinden yine uyarılır, yenilenir ve saç üretir. Bu bir döngüdür.

Günde 100 tele kadar saç dökülmesi normaldir değil mi?

Tüm saçlarımız 5 yıl uzayıp hepsi birden dinlenmeye geçseydi, her 5 yılda bir 4 ay kel kalırdık. Her saçın başka bir yaşı olduğundan bunu yaşamıyoruz. Günde 70-100 arası saç dinlenmeye geçiyor ve dökülüyor. Ikimiz de bunu düzgüsel kabul ediyoruz. 120-150’ye kadar da düzgüsel sayılabilir. Sadece 150’nin üstüne çıkarsa sorun, bir hastalık var anlama gelir.

150 saç teli tek tek sayılabilir mi?

Hayır. Oturup saç sayarsanız, psikiyatrik bir sorun başlamış anlama gelir. Bir sorun bulunduğunu iyi mi anlarsınız? Düzgüsel saçınızın (mesela, yıkanırken) elinize ne kadar geldiğini bilirsiniz. Bunda bir artış fark ederseniz, problem var anlama gelir. Ek olarak, bazı mevsimlerde saçlar daha çok dinlenmeye geçer. Bu bizim yarım küremizde de ağustos – ekim arasına, şu demek oluyor ki sonbahara denk geliyor. Eğer o dönemlerde olmuşsa bu saç dökülmesi ve 2 ayı geçmişse, gene ehemmiyet taşır. Şu demek oluyor ki;

-Saç dökülme problemi 2 ayı geçiyorsa,

-Elinize her zamankinden daha çok saç eline geliyorsa,

-Tutup şu şekilde bir tutam yapmış olup çektiğinizde her alanda 3-5 saç teli geliyorsa, bunlar yoğun dökülme anlamına gelir.

 

Kaynaklar: Sağlık Ansiklopedisi, HT

Samet Ersöz Hakkında

İlginizi Çekebilir

Liposuction

Liposuction ile ilgili bilgiler

Liposuction Günümüzdeki karşılığı şişmanlığa estetik çözüm olarak kullanılıyor. Peki bu yöntem niçin genelde ölümlerle beraber …

Bir Cevap Yazın