Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Safra Kesesi Taşı

Safra Kesesi Taşı

kesesi taşı nedir?

taşları neden olur, nasıl teşhis konulur, evde teşhis koymak mümkün mü? Herkesin bir fikri vardır bu hastalıklar konusunda siz siz olun bir uzmandan yardım almadan vücudunuzu deney tahtasına çevirmeyin.

Safra kesesinde en sık rastlanan hastalık türü safra taşıdır. . Kati tedavisi ameliyattır. Günümüzde ameliyatların büyük bir kısmı laparoskopik (küçük bir kesi yardımıyla, genelde aynı gün taburcu olmanızı sağlar, makalenin devamında ayrıntıları bulabilirsiniz ) yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntem tüm dünyada olduğu gibi vatanımızda da en fazlaca tercih edilmesinin sebebi; sonrası devrin rahat geçmesi ve hastanın normal yaşantısına kısa sürede dönebilmesidir.

Safra kesesi nedir? Fonksiyonları nedir?

Ortalama olarak uzunluğu 10 santimetre. genişliği 3 santimetre. olan ufak, kese biçiminde bir organdır. Karaciğerin alt yüzünde, karaciğerle temas edecek şekilde bulunur. Safra sıvısını depolamakla görevlidir. Yemekler mideden incebağırsağa geçtiğinde kasılarak içinde konsantre etmiş olduğu safrayı barsağa akıtır. Böylece yediklerimizin sindirilmesine destek sağlar.

Safra kesesinde görülen başka hastalıklar nedir?

Safra kesesinde de diğer vücut bölgelerinde olduğu gibi çeşitli hastalıklar görülebilir. Bunlar içinde en sık görüleni ‘taşlar’dır. Öteki hastalıklar içinde safra kesesi fonksiyon bozuklukları, safra kesesi polipleri ve safra kesesi kanserleri bunlar arasında sayılabilir.

Safra kesesi taşının emareleri nedir?

Hastalarda genelde mide hastalıklarında olduğu gibi ya da benzeri şikayetler görülür. Taşların en büyük emaresi;

  • Bazı yiyeceklerin (kızartmalar, yağlı yiyecekler, , baklagiller, pişmemiş sebze meyveler ve benzeri) dokunması
  • Karnın sağ üst tarafında yiyeceklerden 2-3 saat sonrasında ortaya çıkan ve sırta vuran şiddetli ağrılardır.
  • Şişkinlik,
  • Gaz sayılabilir.

 

teşhisi ?

Safra kesesi taşı şüphelenilen bir hastada, aç karnına yaptırılacak üst batın ultrasonografisi ile taş oldukca kolayca tespit edilir.

Safra kesesi taşının tedavisi nasıldır?

Tedavisi açık ya da kapalı (laparoskopik) ameliyatla kesenin alınmasıdır.

Her safra kesesi taşı ameliyat gerektirir mi?

Safra kesesi içinde taş var ise bunun kati tedavisi ameliyattır. Eğer taşlar ana safra yoluna düşerse safranın bağırsağa akması engellenerek sarılığa sebep olabilir. O vakit 1 günde tedavisi yapılacak kolay bir ameliyatın şekli değişecek, ameliyatta safra yollarına da müdahale etmek gerekebilecektir. Her hastalıkta olduğu gibi vakit kaybetmeksizin bir uzmana danışmalısınız. Ya da ameliyat öncesi endoskopik olarak (ağızdan hortumla girilip) ana safra yolunu tıkayan taş çıkartılacak sonrasında laparoskopik ameliyatla kese alınacaktır. Doğrusu böylece işlem uzayacaktır. Taşın keseyi iltihaplandırarak üşüme, titreme, yüksek ateş, ağrı, bulantı, kusma yapması ya da uzun soluklu tahriş sebebiyle kese içinde gelişimine zemin hazırlaması mümkündür. Bundan dolayı ne olursa olsun kese içinde taş tespit edildiğinde laparoskopik ameliyatla kese alınmalıdır. Kesenin alınması hastada bir eksiklik oluşturmaz. Karaciğerin yapmış olduğu safra, kese alındıktan sonrasında direkt olarak barsağa akar.

Safra kesesi ameliyatlarında : LAPAROSKOPİ

Günümüzde safra kesesi ameliyatlarının büyük bir kısmı (yüzde 90) laparoskopik yöntemle yapılmaktadır.

nedir?

Laparoskopi; kansız ya da kapalı ameliyat olarak bilinir, karın boşluğuna göbeğin derhal altından 5 mm’lik bir teleskopun sokulması ve karın içinin görünür hale getirilmesidir. Teşhis amacı ile de kullanılan bu yöntemle karın içi organları bir ekran aracılığı ile görüntülenir.

Laparoskopinin artıları

 

  • Her yara hasta için bir travmadır. Bu yöntem ile hastaya verilen travma minimuma indirilmektedir.
  • Meydana getirilen ameliyat aynı olmakla beraber hastanın nekâhat süreci kısalmaktadır.
  • Karın açılmadığı için ameliyat sonrası ağrı ve günlük aktiviteyi tekrardan kazanma süresi kısalmaktadır.
  • Hasta, safra kesesi ameliyatından 5-6 saat sonrasında yiyecek yemekte ve ertesi gün rahat rahat dolaşmaya başlamaktadır

 

Özet
Safra Kesesi Taşı
Makale Adı
Safra Kesesi Taşı
Açıklama
Safra kesesi taşı nedir, nasıl oluşur, neler neden olur. Safra kesesi taşı teşhisi nasıl koyulur. Ne tür belirtileri vardır.
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

İlginizi Çekebilir

Ani kilo kayıpları bu hastalığın belirtisi olabilir!

Ani kilo kayıpları bu hastalığın emaresi olabilir!

SAFRA KESESİ VE SAFRA YOLU NE İŞE YARAR? Safra, karaciğerde sentezlenen ve intrahepatik safra kanallarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir