Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Uyku Apnesi, Horlama Nedir? Uykuda Solunum Sorunları
Uyku Apnesi Cihazı

Uyku Apnesi, Horlama Nedir? Uykuda Solunum Sorunları

, Nedir? nasıl çözülür. Tedavi için ameliyat gerekli midir, ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir.

Uykuda Solunum Sorunları

İyi ve kaliteli uyuyabiliyor musunuz?

Ne kadar sağlıklı hissederseniz hissedin, sabah uyanıp kalktığınızda çok mu yorgun oluyorsunuz. Belki de nedeni başka bir şeydir.

Uyku herkesin doğal halidir ve temel bir gerekliliktir. Birçok insan için bu rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir dönemdir, ancak bazıları için sorunlu bir harekettir.

Uyku, solunum, kardiyovasküler sistem, beyin, kas … hemen hemen tüm sistemlerde değişiklikler meydana gelir. Soluk seyrek ve sığ hale gelir, nabız yavaşlar ve kaslar gevşer. Bununla birlikte, bazılarımızda, bu normal değişiklikler geri döndürülemez hale gelir veya bu değişiklikler abartılı görünür. Kaslar çok rahatlayacak ve nefes alma çok sığ hale gelecektir. Bu nedenle, uyku sırasında sorunlar ortaya çıkar.

Uykuya daldığında, üst sır yolu daralır ve üst hava yolu daralır. Yağlı boyun yağı bu büzülmeyi şiddetlendirir. Alt çenenin arkasındaki insanlarda, zaten dar olan üst hava yolu uzanırken daralır. Sorunun başlangıcında, hava yolu tamamen kapalı değildi ve bir zorlanma vardı. Bu zorlamada, küçük dil titreşir ve çığlık atar Uykudaki kaslar daha rahat ve gevşediğinde, üst hava yolu tamamen bloke olur ve nefes almayı durdurur (apne). Nefes almazsanız, beynin oksijeni düşer ve hasta Uyandığımda boğulmuş ve boğulmuş hissediyorum.

uyku apnesi
uyku apnesi

Bazı durumlarda, bu kasılma tamamen gerçekleşmeyecektir, ancak mevcut kasılma akciğerlere giren havayı azaltacaktır. Yetersiz hava alımı, kan basıncı artması (hipertansiyon), neredeyse hiç oksijen beyne girmemesi ve uyku kalitesi düşmesi nedeniyle damarlar kasılır. Geceleri uyku kalitesi düşük olduğunda, hastalar kalktıklarında baş ağrısı (memnun uyku) ve baş ağrısı yaşamazlar. Geceleri uyuyamadığı için gündüz dikkati dağıldı ve bazen uykuya daldı. Gün içindeki dikkat dağıtıcı şeyler ve uyku eğilimi iş ve trafik kazalarına neden olabilir. En hafif durumda bile, başarısız işi görebilirsiniz.

Uyku Apnesi Test
Uyku Apnesi Test

Tüm bu sorunların nedeni genellikle üst hava yolu darlığıdır. Obezite, kısa boyun, alt çenenin arkasında daha dar üst hava yolu. Alkol ve uyku hapları kasları gevşettiği için sorunu daha da şiddetlendirir. Ne yazık ki, doktorlar bile zayıf uyku iddia eden hastalara uyku ilaçları sağlayarak daha ciddi uyku sorunlarına yol açmaktadır. Dayak, uykudan boğulma (veya uyku sırasında eşinizin nefes alması), gündüz uykusu, sabah baş ağrısı … Bu duruma uyku apnesi sendromu denir.

Uykuda solunum sorunları olduğu nasıl anlaşılır?

Uyku sırasında solunum problemlerini anlamak için, uyku laboratuarında kişinin en az bir gece izlenmesi gerekir. Uyku izleme kayıtlarının yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, elektrotlara yamalar ve özel yapıştırıcılar eklenir. Bu yapıştırıcılardan kolayca kurtulabilirsiniz, genelde suda çözünen türden  yapıştırıcı kimyasallar kullanılır. Suyla kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Uykuda solunum sorunlarının tedavisi var mıdır? Nasıl tedavi edilir?

Yukarıda belirtildiği gibi, obezite uyku ve solunum problemlerinin ana nedenlerinden biridir. Gerçekten kilo vererek, hafif uyku nefes problemlerini çözebilirsiniz. Bununla birlikte, orta ve şiddetli uyku ve solunum problemleri olan kişilerde hormonal değişiklikler meydana gelir; bu, hastaların kilo vermesini imkansız hale getirir. İçmeyi bırakın, kederle egzersiz yapın, biraz daha akşam yemeği yiyin, uyumadan hiçbir şey yemeyin ve uyku hapı almamanız uyku ve solunum problemlerini iyileştirecektir. Ne yazık ki, bunlar sadece geçici tedbirlerdir ve gerçek sorunu çözemezler.

Uyku Apnesi Test Cihazı
Uyku Apnesi Test Cihazı

Uyku ve horlama için ameliyat ile çözüm var mıdır?

Küçük bir dil, çalma sırasında ses duyulmasına neden olur. Dil kaybolursa, bu ses ortadan kaldırılacaktır. Bununla birlikte, küçük dil haricinde, uyku sırasında nefes almayı durdururken veya azaltırken, solunum yolundaki diğer dokular (büyük dil, gırtlak çevresindeki yumuşak doku …) hepsi suç işlemektedir. Bu dokuların çıkarılması hayatı imkansız hale getirecektir. Sadece uykuda solunum problemi olmadan horlama varsa, küçük dil cerrahisi yapılabilir. Bu işlemleri yapmadan önce bir uyku izleme çalışması yapılmalıdır.

Uykuda solunum sorunları için diğer dünya ülkeleri ne kullanıyor?

Üst hava yolu tıkalı olduğunda yapılacak şey, tıkanıklığı açmaktır. Bu, solunan nefesin basıncını artırarak elde edilebilir. 1980’lerde bilim insanları, bu sorunu çözen bir burun maskesinden basınçlı hava vermek için bir cihaz icat ettiler. Bugün, bu cihazlar dünya çapında geliştirilmiş ve kullanılmaktadır.
Ayrıca, uyku solunum problemlerini tedavi etmek için CPAP adı verilen bu cihazları da kullanıyoruz. Burun üzerine takılan yumuşak maske sessizce çalışan küçük bir motorla donatılmıştır ve bu hava nedeniyle hava yolu kapatılamaz. Cihaz gece uyurken giyilmelidir. Doktorlarımız ve dünyadaki diğer doktorlar tarafından yapılan araştırmalar, bu cihazın kullanımının uyku kalitesini artırabildiğini ve hastaları gün boyunca sağlıklı tutabildiğini göstermiştir. Ayrıca, bu cihazın kullanımı kardiyovasküler hastalıklarla ilgili ciddi hastalıklara neden olmaz.

Kaynakça:

https://www.who.int/respiratory/other/Obstructive_sleep_apnoea_syndrome/en/#:~:text=What%20is%20obstructive%20sleep%20apnoea,the%20removal%20of%20carbon%20dioxide.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir