Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Varis ile ilgili bilgiler

Varis ile ilgili bilgiler

Varisin ne olduğunu, nasıl ve neden oluştuğunu, varis oluşumundan kaçınmak için neler yapmalıyız, varis tedavisi nasıl olmalı, tedavi sırasında ve sonrasında nelere dikkat etmeliyiz. Varisi tetikleyen, oluşmuna katkı sağlayan nedenler nelerdir, varis olmamak için ne yapmalıyız, sorularını merak mı ediyorsunuz?

Varis, toplardamarların duvarlarının zayıflamasına bağlı olarak bu duvarların kalıcı şekilde genişlemesidir. En sık görüldüğü yer bacaklardır. Erişkinlerde yüzde 15 oranında bulunur. Anatomik nedenlerden dolayı  hanımlarda, erkeklere nazaran daha sık görülür. Yani her 6 kişiden birinde varis görülmektedir. 

Toplardamarların genişlemesi varis olarak adlandırılır. Varis terimi çoğunlukla bacaklardaki varisleri belirtmek için kullanılırsa da, vücudun diğeri bölgelerinde de görülebilir. Bizim konumuz ve  bahsedeceğimiz, varisler bacaklarda oluşan varislerdir.

Bacak varisleri

Bacak varisleri, yüzeysel toplardamarlarda yani üst deriye en yakın kısımlarda ortaya çıkar. Bacak toplar damarlarındaki kan dolaşımında daralmalar ve yavaşlamaya sebep olurlar.. Buna bağlı olarak damar içinde tazyik artışı görülür. Lise fizik bilgilerinden hatırlarsınız, eğer akışkan malzeme dar alandan geçiyorsa hızı artar.

Hastalığı belirleyen etkenler

Varis’in nedenini anlamak pek güç değildir. Hemen kısa bir açıklama ile konuya girelim. Toplardamarlar ki konumuz bacaklar olduğu için; bacaklardaki kirli kanı, yukarıya yani kalbe taşıyan damarlardır. Bu geri dönüşü zorlayan zamanlarda ya da bacaklara fazla yük binmiş olduğu durumlarda söz mevzusu geri dönüş fonksiyonu aksamakta, damarlar genişlemeye başlamaktadır. Bilhassa toplardamarlar içinde bulunan kapakçıklar bozularak, geri dönüşü bulunmayan hasarlara neden olabilir ki tıbbi tedavisi mümkün olmayan bir süreç başlatmaktadır.

Nedenleri Arasında

  • Hamilelik ya da şişmanlık, ağır yük taşıma
  • Doğumsal damar bozukluluğu
  • Kalıtsal faktörler
  • Uzun süre ayakta durma (polis, hemşire, öğretmen, tezgahtar vb. meslek gruplarında)
  • Ve başka nedenler…

 

_varis

Emareleri

Varis, gözle görülebilen bir hastalıktır. Hastaların neredeyse hepsi “damarların kabarmaya başladığı” ve benzeri şikayetler ile doktora başvururlar. Belli bir yaşa gelmiş kadın erkek neredeyse herkes de olan, başlayan bir sıkıntıdır. Gözle görülebilen bu kabarıklık haricinde en mühim emare, bilhassa akşama doğru ya da yürüyüş sonrası süregelen, çoğunlukla istirahatle geçen bacak ağrısıdır. Uzun süre ayakta durma, ağır yük taşıma ve benzeri faktörler devam eder ve bir cerraha baş vurmayıp lüzumlu önlemlerde alınmazsa, kanama, yara (ülser), renk değişikliliği, kaşıntı ve benzeri ileri dönem emareleri ortaya çıkar. Bir an önce bir hekime başvurlmaz ve gerekli önlemler alınmayacak olursa geri dönüşü çok zor olan rahatsızlık haline dönüşebilir.

Varisli bacağın görünümü ?

Her şeyden ilkin hasta ayakta dururken varisin sebep açtığı genişlemeler daha belirgin görüldüğünden bu pozisyonda muayene edilmelidir. Varisler büklümlü ipler ve benzeri biçimlerde görünür, üstlerine basıldığında kolaylıkla çöker, ağrısızdır. Üzerlerindeki deride değişme yoksa mavimtırak renklidir. Yüzeysel toplardamar dolaşımının başlıca iki toplardamarı, ufak ve büyük bacak toplardamarı ile bunların yan dalları süresince kabarıklık izlenir. Varis, bir çok kez olduğu gibi, büyük bacak toplardamarındaysa, şişkinlikler bacağın iç yüzünde, dizde ve kalçada; ufak bacak toplardamarındaysa şişlik bacağın arka yüzündedir. Tabii ki her yerde görülme olasılığı vardır.

Teşhis Nasıl Koyulur

Belirtilerin görüldüğü durumlarda ne olursa olsun bir Genel Cerrahi uzmanına başvurmak gereklidir. Basit ve kolay bir muayene ile teşhis konulur. Tedavinin düzenlenmesi açısından ne olursa olsun “venöz doppler ultrasonografi” ya da “venografi” yapılmalıdır. Alternatif tıp yöntemleri kullanarak rahatlama sağladığını söyleyen kişilerde olmuştur. Ancak her şeyden önce yetkin bir doktor muayenesi ve tavsiyelerine uymak gerekiyor.

Tedavi Nasıl Yapılır

Hastanın yakınma ve istekleri ek olarak hastalığın derecesine nazaran 3 değişik tedavi aşaması vardır: Basınçlı çorap ya da elastik bandaj uygulanması, skleroterapi (yapıştırma seansları) ve .
Aslına bakarsak oluşan varisi geçirici tedavi şekli şu demek oluyor ki mutlak tedavi ameliyattır. Çorap uygulaması ve medikal tedavi sadece hastalığın ilerlemesini engelleyebilir. Skleroterapi (şu demek oluyor ki damar içine yapıştırıcı madde enfeksiyonu) çoğunlukla başlangıç dönemlerinde rahat kılcal varislerde ya da ameliyat sonrası tedaviyi tamamlamak için uygulanır.

Cerrahi girişim ne zaman gerekli hale gelir?

Ameliyat, varisin tek tedavi metodudur. Belden iğne ile uyuşturularak (spinal anestezi) ya da genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat öncesi ne olursa olsun ‘venöz doppler ultrasonografi’ ile çıkarılarak damarların yerini tutacak onların görevini üstlenecek öteki damarların sağlam olup olmadığı saptanmalıdır. Toplam ameliyat süresi 1-3 saat içinde değişmekte olup, hastalar 1 gün hastanede yatmakta sonrasında taburcu edilmektedir.

Tedavi geciktirildiğinde neler olabilir?

Uygun şartlarda ve lüzumlu tetkikler sonucu meydana getirilen ameliyatın başarı oranı fazlaca yüksektir. İleri döneme gelmiş varislerde cerrahi tedavi imkanı ortadan kalkmakta ve yaşam boyu bu antipatik hastalıkla baş başa yaşamak zorunda kalınmaktadır. Bu yüzden erken teşhisin ve ilerlemesini önlemek tedavinin başlatılmasının önemi büyüktür. Belirgin ve ilerlemiş hale gelmiş varislerin ise ameliyat ile temizlenmesi en akılcı çözüm olacaktır. Yoksa ameliyat bile artık umar olamayacaktır.

Varisli toplardamarlar kramplara neden olur mı?

Varisleri olan kişilerde çoğunlukla dokulardaki şişmeye bağlı olarak kaslarda kramplar görülebilir; bunlar bilhassa toplardamar yetersizliğinin de olduğu durumlarda gözlenir. Bu kramplar esnek bandaj uygulanarak ya da her fırsatta bacakları yükseğe kaldırıp, dinlendirerek hafifletilebilir. Çoğunlukla kişinin bacaklarında bir bitkinlik vardır; şahıs bacaklarının konumunu devamlı değişiklik yapmak ister.

Şişmanlık ve yaşlılık varisli hale gelmiş toplardamarların durumunu daha da zora sokup ağırlaştırır mı?

Şişmanlık bacaklara daha çok yük bindirdiğinden varislerin oluşumunu ve mevcut varislerin daha da kötüleşmesini kolaylaştırır. Varisi olan şişman kişilerin yapması ihtiyaç duyulan ilk iş fazla kilolarından kurtulmaktır. Böylece bacak toplar damarlarına ve damarlardaki kapakçıklara binen yük hafifler. Yaşlılıkta da varis oluşumu ya da mevcut varislerin daha da kötüleşmesi kolaylaşır.

Özet

Her zaman sloganımız olmuştur. “Herkes kendi doktoru olmalıdır.”

Neredeyse her rahatsızlıkta olduğu gibi varisler için de yaşam tarzımızı kontrol etmemiz mümkünse kontrol altında tutmamız gerekiyor.  Varis bir noktadan sonra artık cerrahi müdahele olmaksızın tedavi edilemeyen bir rahatsızlık, gün içerisinde eğer mümkünse sürekli ayakta durmak ya da sürekli aynı pozisyonda oturmak gibi bizleri daha doğrusu vücudumuz tembelleştiren alışkanlıklardan vazgeçmemiz gerekiyor. Sağlıklı günler bizimle olsun.

 

Kaynakça: Sağlık Ansiklopedisi,Wikipedia

Özet
Varis
Makale Adı
Varis
Açıklama
Varis nedir, neden oluşur, varisden korunmak için neler yapabiliriz, varis tedavi nasıl yapılıyor, varis ameliyatı ne zaman gerekli
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Yorum yok

 1. Pingback: Varis ile ilgili bilgiler – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir