Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Vaser Liposuction ile ilgili bilgiler

Vaser Liposuction ile ilgili bilgiler

ya da Vaser Liposelection

Nedir?

Vaser Liposelection özetlemek gerekirse üçüncü nesil bir ultrasonic liposuction yöntemi diyebiliriz.

Üçüncü nesil bir ultrasonic liposuction yöntemi olan ve direkt yağ dokuları seçilerek uygulanan Vaser Liposelection yeni bir teknolojidir. Klasik liposuction şekillerinden farkı, bilhassa yağ dokusu üstünde daha etkili olabilmesidir. Bundan dolayı operasyon esnasında, çevre bağ dokular ve damarsal yapılar klasik yöntemlere nazaran daha azca ya da asla hasar görmektedir.

Modern hızla gelişen hızla gelişen teknolojinin ürettiği bu sistemin temel ilkesi, ultrasonik bir teknolojiyle, şu demek oluyor ki ses dalgalarıyla seçilen yağ dokularını parçalayarak ayrıştırmak ve vücuttan almaktır. Bu yöntemle, alınacak yağ seçildiği için bölgedeki diğeri dokulara hiçbir zarar vermeden operasyon tamamlanır, gözle görünür bir incelme sağlanır. Operasyondan sonrasında, şişlik, morluk ve benzeri yan etkilerin görülmesi minimum düzeye iner. Hasta da daha kısa sürede işinin başına dönebilir. Karın, bel, göğüs, bacak içleri, çene altı ve yanak ve benzeri bölgelere rahatça uygulanabilir.

Vaser (Ultrasonik liposuction) uygulanması? Genel anestezi lüzumlu midir?

Ultrasonik liposuction işlemi uygulama yapılacak bölge miktarı oldukca geniş değil 1-3 bölge ile sınırı olan ise kolaylıkla lokal anestezi ve sedasyon desteğiyle uygulanabilmektedir. Eğer uygulama alanı sırt, meme ve çevresi , bel , karın, bacaklar ve kollar şeklinde birçok bölgeyi içerirse genel anestezi hasta konforu için daha sıhhatli bir tercih olarak karşımıza çıkar. Uygulamaya ameliyat öncesi hastanın vücudunun şekillendirileceği ve yağ fazlalıklarının olduğu bölgelerin işaretlenmesi ile başlanır. Ondan sonra liposuction uygulanılacak bölgelere yağ dokusuna selektiviteyi çoğaltmak için hususi bir solüsyon uygulanır. Minik bir delikten (3-5mm) uygulanan bu solüsyonun arkasından her bölge için ayrı tasarlanmış ve çevre yağ dokuyu seçici olarak eriten ultrasonik problardan uygun olan ile bu ufak delklerden girilerek yağlar eritilir.

Yağ hücreleri üstünde seçici bir etkiye haiz olan bu problar yardımıyla deri altında cerrah yüzeyel ya da derin planlarda istediği şekilde benzeşik olarak yağları eritir ve sonrasında suction yöntemi ile yağlar uzaklaştırılır. Yağların bu şekilde benzeşik olarak uzaklaştırılması sebebi ile ciltte de herhangi bir pürüz ya da girinti çıkıntı oluşmaz.

vaser-liposelection-ile-ilgili-bilgiler_ameliyat

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyat öncesinde hususi bir dikkat gerektirmeyen bu yöntemde uygulama öncesi hususi rejimler ya da hususi ilaç kullanımlarına gerek kalmamıştır. Genel ameliyatlar öncesi dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kan sulandırıcı ilçlardan uzak durmak , alkol kullanımını azaltmak ve son günlerde kullanmamak şeklinde genel koşullar bu işlem öncesinde de geçerlidir.

Vaser Hi Def Ameliyatı sonrası dönem iyi mi geçer , ağrılı mıdır hususi bir giyim gerektirir mi?
Ameliyat sonrası dönemde yağların ultrasonik dalgalar ile kas,damar ve sinirlere hiçbir hasar verilmeden eritilerek uzaklaştırılması sebebi ile ağrısızdır diyebiliriz. Ağrı kesiciler ile dinen hafifçe ezilme hissi ise ara sıra olabilmektedir. Ameliyat sonrasında ödemin acele gerilemesi ve iyileşmenin süratlenmesi için hususi korseler 2-3 hafta kullanılır.

Hastanede yatmak gerekiyor mu?

Bu yöntem ile meydana gelen liposuctionlar sonrasında işlem oldukca geniş bölgelere uygulanmamışsa hastanın hastanede yatması gereksizdir. Oldukça geniş vücut alanlarına uygulansa dahi maksimum 1 gece hastanede yatmak hastalar için fazlası ile kafi olmaktadır.

vaser liposuction

Günlük hayatımıza ne zaman döneriz?

Toplumsal yaşantı bu yöntem ile meydana getirilen suctionlar sonrası sekteye uğramaz . Sabah bel ve basenlerinde ki fazlalıkları aldırıp akşam iş arkadaşları ile toplantı yemeğine katılan hastalarımız hiç de azca değildir. Sadece genelleme meydana getirecek olursak ilk1 günün istirahat edilerek geçirilmesini önerdiğimizi ve 3.-5. günden sonrasında ameliyat öncesinde iyi mi yaşıyorsak gene o şekilde yaşayabileceğimizi söylemek yanlış olmaz.

Sonuçları ne zaman ortaya çıkar?

Ultrasonik liposuction ile yağların benzeşik ve selektif olarak uzaklaştırılıyor olmasına bağlı olarak bağ doku hasarı deri altında oluşmadığı için sonuçlrın ortaya çıkması klasik yönteme gore oldukca süratlidir. Hasta ameliyattan çıktıktan derhal sonrasında ve ilk hafta içinde farkı hisseder ve gözlemler sadece ilk bir ayın ödemin gerilemesi için beklenmesi gerekmektedir. Ödemin bu süreçte süratlice gerilemesi ile beraber vücuttaki ciddi değişiklikte gözle görülür hale gelir.

Vaser Liposuction Tekniği Nedir ve Neler yapılabilir?

Vaser liposuction ileri bir liposuction-lipofilling tekniğidir. Tıpkı bir heykele biçim verir şeklinde hastanın kendi topografik fizyolojik yapısına uygun olarak kas gölgeleri daha belirgin hale getirilir. Kesinlikle bir zayıflatma işlemi olmadığını belirtmemiz ihtiyaç duyulan bu yöntemin hatta ve hatta zayıf hastalar için uygun bulunduğunu söylemek doğru olacaktır. Zayıf fakat bölgesel istenmeyen yağlanması olan ve sprotif ya da daha kaslı görünüme kavuşmak isteyen kişiler için tek yol ultrasonik vaser liposuction-lipofilling yönteminden geçmektedir.

Ameliyat öncesi oldukca ciddi ve titiz bir hazırlık gerektirir. Takdir edersiniz ki tüm insanların kas yapısı farklıdır ve bu farklılıkta herkeste kendini değişik bir halde gösterir. Dolayısı ile oldukca iyi bir muayene gerekirse görüntüleme şekilleri yardımı ile kasların boyutları belirlenir ve deri üstünde ki izdüşümleri titizce işaretlenir.

Bu işaretlenen bölgelerde hem derin hemde yüzeyel liposuction işlemi ultrason teknolojisi yardımıyla mümkündür. Klasik yöntemde oldukca yüzeyel çalışmak istenmeyen fena sonuçlar doğururken bu yöntemde tam tersine başarı göstermiş sonuçlar ortaya çıkmasına niçin olur. Yüzeyel çalışabilme olanağı sebebi ile kasların izdüşümleri üstünde titizce şekillendirme yapmak mümkündür.

Vücudun şekillendirileceği bölgelerden ilk olarak istenmeyen yağlar bu hususi teknikle uzaklaştırılır. Ultrasonik yöntemin yağ hücrelerinin canlılığına olanak sağlaması ve bu şekillendirmenin daha oldukca zayıf kişilerde uygulanıyor olması sebebi ile alınan yağ hücreleri gereksinim duyulan ve kasların daha belirgin olarak ön plana çıkmasını istediğimiz (erkeklerde karından alınan yağlar eğer eksikse karın kasları izdüşümüne ve pektoral(göğüs)kas üstüne, hanımlarda ise bel inceltilerek popoya geçirme yapılır ve dolgunluk artırılır daha sportmen ve fit bir görünüm elde edilir) bölgelere geçirme edilebilir. Bu işlem için uygun olan hastalar çoğu zaman vücut yağ oranı % 10-15 olan, cilt kalitesi iyi olan hastalardır.

Vaser Liposuction ile klasik liposuction arasındaki temel farkı nedir ve Vaser Liposuction çoğunlukla hangi bölgeler için uygulanır?

Klasik liposuction bölgesel olarak biriken yağları uzaklaştırmaya ve gövde ölçülerini küçültmeye yönelik meydana getirilen bir girişimdir. Vaser liposuction ise 3. dönem ultrasound teknolojisinin kullanıldığı vücut şekillendirme yöntemidir. Bu yöntemle fazla olan bölgelerdeki yağ dokusu alınarak lüzumlu bölgelere geçirme edilir. Böylece naturel ve kaslı bir vücut formu oluşturulur. Bu teknik çoğu zaman karın bölgesinde, kasık, sırt ve bel bölgelerinde, omuz-kol ve bacaklarda uygulanmaktadır. Hanım ve adam vücut formlarında arzu edilen yapı ve kas gölgeleri farklıdır. Erkeklerde pektoral şu demek oluyor ki göğüs bölgesinde kaslı görünüm ön plandayken hanımlarda poponun daha belirgin olması istenmektedir. Planlama vücut formuna ve kişide mevcut kasların izdüşümlerine uygun olarak yapılmaktadır. Adam vaser liposuction vücut şekillendirmesinin en mühim özelliği karın bölgesindeki six-pack ya da baklava görünümünün ortaya çıkarılmasıdır. Erkeklerdeki kaslı atletik görüntü bilhassa karın, göğüs, omuz ve bel kenarlarındaki kasların belirginleştirilmesiyle ortaya çıkar.

vaser-liposelection-ile-ilgili-bilgiler_vaser liposuction operasyon

Ameliyat süresi ve sonraki süreç?

Operasyon süresi vücutta yapılacak 3 boyutlu şekillendirmenin bölgelerine ve boyutuna gore ortalama olarak 2-4 saat içinde değişmiş olur. Bu saatler zarfında hiçbir egzersiz yapmadan arzu edilen vücut şekli verilmiş olur. Six-pack i asla olmayan bir hasta daha ameliyat masasında hayaline kavuşmuş olarak uyanır.Operasyon sonrası verilecek hususi korsenin 2-3 hafta süresince giyilmesi gereklidir. Ameliyat sonrası ciddi bir ağrı yoktur sadece eğer sızlamalar olursa buda ortalama olarak 2-3 gün kadar bilhassa karın bölgesinde hissedilebilir. Toplumsal yaşantının kesintiye uğramadığı ve kişileri işinden gücünden alıkoymayan bu yöntem ile eğer istenirse 1 hafta içinde egzersize dahi başlanabilir.
Ultrasonic Liposclpture’ın öteki süprizi
Ultrasonic liposuctionın smooth özelliği ise birçok bayanın çözümsüz derdi olan selülit tedavisinde hanımlara pürüzsüz bacaklar sunarak bu derde de ilaç olmakta. İşlem öncesi işaretlenen selülitli bölgelere smooth başlıkları ile meydana getirilen müdahale sonucu artık selülitlerden de kurtulmak mümkün.

Sistem nasıl çalışır?

İşaretlenen yağ alıncak bölgelere, sıvı enjeksiyonunu takiben aynı noktadan girilerek, metal ince tüplerle, bölgenin özelliklerine gore değişik güç ve tipte Ultrason enerjisi, gene uygulama bölgesinin özelliklerine gore değişik sürelerde uygulanır. Ondan sonra, vakumla yağ alımı gerçekleştirilir.

Vaser Avantajları Nedir?

Vaser uygulanan bölgeden alınan yağ akışkan bir yağ kıvamındadır ve kolayca vakumla alınır. Daha çok oranda yağı daha kısa sürede ve daha kansız olarak almaya yardımcıdır. Yağın daha benzeşik ve yoğun miktarlarda alınması, derinin elastikiyeti ile bölgeye daha iyi uyum sağlamasına neden olur. İşlem sonrası ödem ve morluk beklenenden azdır. Bu avantajları ile, daha geniş alanlara uygulanabilir.

VASER uygulamaları için alınabilecek doku miktarında engelleme varmıdır?

Laser uygulamalarında mevcut olan uygulanabilecek bölge ve alınabilecek miktar mevzusundaki engellemeler, VASER için geçerli değildir. Bunda, Vaser enerjisinin direkt yağa tesir ederek çevre dokuya zarar vermemesi etkilidir.

VASER Güvenilir Bir Teknik midir ?

Her gün geliştirilen, yenilenen ve değişikliğe uğrayan tekniklere kıyasla VASER 10 yılı aşkın bir süredir orjinal biçimini sakınan bir teknolojidir. Bunun en mühim sebebi, mevcut haliyle gereksinimleri karşılayan, güvenli bir teknolojiye haiz olmasıdır.

VASER liposuction hangi katkıları sağlamıştır?

Bu uygulama, liposuction işlemini sadece yağ alımı olarak anılan kaba bir işlemden çıkararak, biçim verici, istenilen bölgede, yağ dokusunun istenildiği şekilde alınabildiği bir teknik haline sokmuştur. Bu teknik, High definition lipoplasty olarak da adlandırılan, ince ve detaycı bir liposuction işlemine önderlik etmiş, böylece bel kıvrımının derinleştirilmesi, karın kaslarının ortaya çıkarılması, kalça kıvrımlarının belirginleştirilmesi sağlanabilmiştir.

Özet
Vaser Liposuction
Makale Adı
Vaser Liposuction
Açıklama
Vaser Liposuction nedir, nasıl uygulanır, kimlere uygulanabilir, Vaser Liposuction operasyonu nasıl yapılır, sonrasında günlük yaşama dönüş, basen, göbek karın kasları ortaya çıkarma
Yazar
Yayıncı İsmi
Form Doktoru
Yayıncı Logosu

Yorum yok

  1. Pingback: Liposuction ile ilgili bilgiler - Form Doktoru

  2. Pingback: Vaser Liposuction ile ilgili bilgiler – OyyO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir