Ana Sayfa / Sağlık Haberleri / Bu durum diş sağlığını bozuyor!
Bu durum diş sağlığını bozuyor!

Bu durum diş sağlığını bozuyor!

“MECBUR KALMADIKÇA DİŞ HEKİMİNE GİTMİYORUZ.”

“vatanımızda diş hekimliği alanında ağırlıklı olarak tedavi edici hizmetler verilmektedir. Koruyucu uygulamalar için diş hekimine başvuru alışkanlığı henüz yaygınlık kazanmadı. Diş hekimine başvuru nedenleri arasında ilk sırayı şikâyeti alırken, herhangi bir şikâyeti olmayanların başvuru sıklığı sadece % 9'dur. Benzer şekilde, bir araştırmada da “Mecbur kalmadıkça diş hekimine gitmem” diyenlerin oranı da %84,4 olarak belirlenmiştir. Diğer bir araştırmaya göre; Türkiye'de diş fırçası kullanımının da kişi başına yılda bir adet olduğu görülmektedir. Doğru ağız bakımı yapabilmek için diş fırçasının 3-4 ayda bir yenilenmesi gerekmektedir.

YETERSİZ AĞIZ VE DİŞ BAKIMI SAĞLIĞIMIZI BOZUYOR

Ağız ve diş sağlığı, insan sağlığının ayrılmaz parçalarından biridir ve , gibi pek çok kronik rahatsızlık ile sürekli bir etkileşim içindedir. Ağız ve diş sağlığında bozulma genel sağlığı tehdit edebilir.

Diş eti hastalıklarının kalp damar hastalıları, solunum yolları hastalıkları, -bağırsak hastalıkları, şeker, doğum, doğum gibi risklerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Ağız, mikroorganizmaların yaşaması ve vücuda yayılmaları için uygun bir ortam sağlamaktadır. bu yüzden pandemi döneminde de ağız hijyenini aksatmamak önemlidir.

ERKEN TEŞHİS DİŞ KAYIPLARINI ÖNLENEBİLİYOR

Diş çürükleri ve dişeti hastalıkları büyük bir oranda önlenebilen ve kontrol altına alınabilen hastalıklardır. Çoğunlukla belirti vermeden ilerleyebildikleri için fark edildiklerinde birçok tedavi seçeneği için geç kalınmış olabilir bununla birlikte kemik ve diş kaybı ile sonuçlanabilir. 6 ayda bir yapılan kontroller ile diş çürükleri ve dişeti hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi ağız ve diş sağlığının korunması için mümkündür ve gereklidir.

AĞIZ BAKIMI 6. AYDAN İTİBAREN BAŞLAMALI

Ağız ve diş bakımına, bebeklik döneminde 6. aydan itibaren ilk dişin ağızda görünmesi ile başlanmalıdır. 12-18. aya kadar ıslatılmış tülbent ya da gazlı bez yardımı ile sabah ve akşam yemeklerden sonra ağız ve diş temizliği yapılabilir. Azı dişleri sürdükten sonra ise fırça kullanımına başlanabilir. Macun kullanımına 3 yaştan itibaren başlanması ve diş fırçalamanın kesinlikle ebeveyn gözetiminde yapılması önerilmektedir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN 8 TEMEL KURAL

Günlük ağız ve diş bakım rutini, günde 2 kere diş fırçalama ve günde 1 kere fırçalama sonrası diş ipi, diş arası fırçası veya dental kürdan ile arayüz temizliği şeklinde olmalıdır. Dişler üzerinde ve diş aralarında bulunan plağın düzenli olarak uzaklaştırılması, diş çürüklerini ve dişeti hastalıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanında aşağıda yer alan temel kurallar ile ağız ve diş sağlığını yaşam boyu korumak mümkündür;

DİŞLER GÜNDE EN AZ 2 KERE FIRÇALANMALI

  • Diş aralarının temizliği ihmal edilmemeli
  • Günde 1defa dilin fırçalanmasına dikkat edilmeli
  • Florürlü diş macunları tercih edilmeli
  • 6 ayda bir diş hekimi kontrollerine gidilmeli
  • Diş fırçası 2-3 ayda bir değiştirilmeli
  • kullanılmamalı
  • Şekerli, karbonhidratlı gıdalar ve gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
Bu durum diş sağlığını bozuyor! ile ilgili olabilecek ve beğenebileceğiniz diğer yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Karıncaların Dahi Yemediği Margarin Sağlığımızı Tehdit Ediyor!!

Üzerinde tamamen bitkisel bir yağ olduğu ve 0 mg kolesterol içerdiği yazsa da, margarinler kalp …

Üvez Nedir, Üvez Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Bugün karşımızda çocukluğundan beri çevresinde gördüğü, hep zararı dokunan olduğu söylenen, bizim de bu sebeple …

Damar Hastalıklarına Çoban Çökerten Otu Faydaları

Damar Hastalığınız varsa şifalı çoban çökerten otu kullanarak kurtulabilirsiniz. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre Damar hastalıklarından çoban …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir